Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Test przedsiębiorcy. Padła jasna deklaracja premiera

404
Podziel się

- Wycofaliśmy się z tego. Nie ma żadnych nowych pomysłów - przyznał w rozmowie z WP premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o narzędzie, które dla wielu przedsiębiorców mogłoby oznaczać naliczenie odsetek wstecz i kary finansowe. Jednak oficjalne dokumenty nie dają pewności, że testu nie będzie.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, Marcin Obara)
bDggyrwB

Test przedsiębiorcy miał być narzędziem do odsiania przedsiębiorców od osób wybierających samozatrudnienie, by płacić niższy podatek.

Propozycja znalazła się w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022. Po krytyce, także z wewnątrz rządu, Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu, ale nie z samej idei.

Jak pisała "Rzeczpospolita", ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, inwestycji i rozwoju we współpracy z Radą Dialogu Społecznego mają przygotować przepisy, które pozwolą na weryfikację przedsiębiorców, ale bez "ingerowania w swobodę wyboru modelu, w którym przedsiębiorcy prowadzą swoją aktywność gospodarczą".

bDggyrwD

Czy to tylko "pudrowanie" wcześniejszych zamiarów? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia:

- E-składka na ZUS i uszczelnianie poprzez elektronizację daje nam dodatkowe dochody. Ale nie chcemy wprowadzać żadnych dodatkowych działań w tym zakresie - zaznaczył szef rządu w rozmowie z WP.

Obejrzyj cały wywiad: Premier Morawiecki w ogniu pytań Machały i Makowskiego

Jak ustaliliśmy w money.pl, nawet pół miliona samozatrudnionych może mieć tylko jednego kontrahenta, i właśnie ich test mógłby dotknąć w największym stopniu. Narzędziem do przeprowadzenia tego testu miałaby być analiza składanych obowiązkowo przez wszystkich przedsiębiorców plików JPK. Sprawdzana miałaby być nie tylko liczba faktur wystawianych jednej firmie, ale także procentowy udział tego źródła w przychodach przedsiębiorcy.

bDggyrwJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDggyrxe
KOMENTARZE
(404)
Tak
rok temu
Morawiecki bredzisz. Tylko czekasz na wyboru a pozniej jazda, 30 nowych podatkow. DLACZEGO nie podniesiesz kwoty wolnej od podatku do 30k tylko jeszcze bardziej komplikujesz system podatkowy ?!
piada
rok temu
testu nie będzie będą kontrole :-( , ten kraj stoi na przepaści i śmiało robi skok do przodu
ojtak
rok temu
powinien być zlikwidowany 2 próg podatkowy i jeden podatek 18% dla wszystkich. Dlaczego ci którzy sobie lepiej radzą mają być karani grzywną?
bDggyrxf
deweloper
rok temu
Może opodatkować tych co z rozmachu od razu budują po dwie wieże?
bogdan
rok temu
Morawiecki, kto takie absurdalne pomysły wymyśla w waszym rządzie?, wycofać to się można z polityki
Najnowsze komentarze (404)
alig
rok temu
jak jest fajnie byc na dzialalnosci i taka zabawa to sobie zalozcie dzialalnosci. To tylko pretekst do dojenia i celowe niszczenie polski.
ttt
rok temu
Co z tego że upchnęli go gdzieś czy zamietli pod inne przepisy. OBECNY KLIENT - duża międzynarodowa firma WYCOFUJE SIĘ Z KONTRAKTÓW W POLSCE .... powyżej 5 tys osób straci kontrakty (pierwsi właśnie się pożegnali z końcem kwietnia, niespodziewanie dla nich też i dla nas także) bo nie będą już odnawiane a jeszcze 3 tygodnie temu firma pytała kogo jeszcez można by pozyskać, bo ludzi za mało. Kontrakty powędrują do Azji, Afryki albo innego europejskiego kraju ze stabilnym prawem. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA DURNI-POMYSŁODAWCÓW !
gość
rok temu
PIS to dno i wszystko jasne
lama
rok temu
ile trzeba było zjeść sniegu by popierac i głosowac na to badziewie PIS?
kord
rok temu
Wycofali się bo zrozumieli, ze nie można zarznąć źródła do finansowania Pisowskich obietnic.
ww
rok temu
Pan MORAWIECKI jest ,,KOSMITA'' !!! Nic dodac, nic ujac !!!
On i poprzedn...
rok temu
nierządy spowodowały swym nierządem sytuację w której znaleźli się przedsiębiorcy. Zaś ten wyjątkowy nierząd chce ich jeszcze dodatkowo swoim zwyczajem okraść.
Jorah Mormont
rok temu
kiedyś w PRL jak władza mówiła że nie będzie podwyżki cen benzyny to kierowcy natychmiast jechali na stację benzynową. Ten miłośnik PRL-bis ma dokładnie takie same intercje
bDggyrwX
kpiny z suwer...
rok temu
kiełbasa wyborcza - juz jest ok 40 nowych podatków ! śruba dokrecona na maksa - małe firmy upadaja jedna po drugiej - a ten bredzi - dla niego ważne zeby miał nagrody po 80 tyś
Waldi
rok temu
A II wojnę światową kto wygrał no kto.
Szyder
rok temu
Nie wierze w ani jedno słowo tego kłamcy. Pinokio na sznurkach kartofla.
pisowskiWUJ
rok temu
Trzeba zrobić test polityka....
JA
rok temu
Po prostu złodzieje ,teraz niema a w przyszłym roku skarbówka zapuka do dzrwi.
xyz
rok temu
Eskimosi do wyborów pozwolili im przeczekać, bo PIS może nie wygrać. A wtedy oni musieliby uruchamiać jakiś plan. Lepiej więc przegrać bitwę aby wygrać wojnę. To przecież spece od manipulacji!
...
Następna strona