Notowania

Test przedsiębiorcy. Padła jasna deklaracja premiera

- Wycofaliśmy się z tego. Nie ma żadnych nowych pomysłów - przyznał w rozmowie z WP premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o narzędzie, które dla wielu przedsiębiorców mogłoby oznaczać naliczenie odsetek wstecz i kary finansowe. Jednak oficjalne dokumenty nie dają pewności, że testu nie będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Premier Mateusz Morawiecki (Fot: Marcin Obara)

Test przedsiębiorcy miał być narzędziem do odsiania przedsiębiorców od osób wybierających samozatrudnienie, by płacić niższy podatek.

Propozycja znalazła się w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2019-2022. Po krytyce, także z wewnątrz rządu, Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu, ale nie z samej idei.

Jak pisała "Rzeczpospolita", ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, inwestycji i rozwoju we współpracy z Radą Dialogu Społecznego mają przygotować przepisy, które pozwolą na weryfikację przedsiębiorców, ale bez "ingerowania w swobodę wyboru modelu, w którym przedsiębiorcy prowadzą swoją aktywność gospodarczą".

Czy to tylko "pudrowanie" wcześniejszych zamiarów? Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnia:

- E-składka na ZUS i uszczelnianie poprzez elektronizację daje nam dodatkowe dochody. Ale nie chcemy wprowadzać żadnych dodatkowych działań w tym zakresie - zaznaczył szef rządu w rozmowie z WP.

Obejrzyj cały wywiad: Premier Morawiecki w ogniu pytań Machały i Makowskiego

Jak ustaliliśmy w money.pl, nawet pół miliona samozatrudnionych może mieć tylko jednego kontrahenta, i właśnie ich test mógłby dotknąć w największym stopniu. Narzędziem do przeprowadzenia tego testu miałaby być analiza składanych obowiązkowo przez wszystkich przedsiębiorców plików JPK. Sprawdzana miałaby być nie tylko liczba faktur wystawianych jednej firmie, ale także procentowy udział tego źródła w przychodach przedsiębiorcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2019

TakMorawiecki bredzisz. Tylko czekasz na wyboru a pozniej jazda, 30 nowych podatkow. DLACZEGO nie podniesiesz kwoty wolnej od podatku do 30k tylko … Czytaj całość

01-05-2019

piadatestu nie będzie będą kontrole :-( , ten kraj stoi na przepaści i śmiało robi skok do przodu

01-05-2019

ojtakpowinien być zlikwidowany 2 próg podatkowy i jeden podatek 18% dla wszystkich. Dlaczego ci którzy sobie lepiej radzą mają być karani grzywną?

Rozwiń komentarze (404)