Notowania

Przejdź na

Test przedsiębiorcy wciąż straszy. Słowne deklaracje bez pokrycia w dokumentach

Naliczenie wstecz podatków, składek ZUS i kar finansowych, a nawet obowiązek podjęcia pracy na etacie. Taka groźba wisi nad osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wypadek negatywnego wyniku w teście przedsiębiorcy. Minister przedsiębiorczości zapewnia, że rząd z wprowadzenia testu zrezygnował, ale oficjalne dokumenty nie dają tej pewności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Warszawa, 29.04.2019. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas konferencji na temat programu Energia Plus.

Zamieszanie wokół planów rządu w kwestii wprowadzenia testu przedsiębiorcy trwa co najmniej od ubiegłego tygodnia. Wciąż istnieją rozbieżności pomiędzy brzmieniem dokumentów a deklaracjami członków rządu.

W ogłoszonej w połowie kwietnia Aktualizacji Planu Konwergencji Ministerstwo Finansów zapisało, że test przedsiębiorcy zostanie wprowadzony. Jego celem ma być eliminacja z grona przedsiębiorców osób, które w rzeczywistości są samozatrudnione. Budżet miał na tym zyskać 1,2 mld zł rocznie.

Narzędziem do przeprowadzenia tego testu miałaby być analiza składanych obowiązkowo przez wszystkich przedsiębiorców plików JPK. Sprawdzana miałaby być nie tylko liczba faktur wystawianych jednej firmie, ale także procentowy udział tego źródła w przychodach przedsiębiorcy.

Obejrzyj: Nadchodzi "Plan Emilewicz". Wiceminister uchyla rąbka tajemnicy

Planom wprowadzenia testu przedsiębiorcy sprzeciwiła się minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. - Nie chcielibyśmy utracić, wyrzucić z rynku podmiotów gospodarczych. A przypomnę, że mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 mln podmiotów. To dzisiaj tak naprawdę podstawa polskiego systemu gospodarczego - mówiła.

- Nie będzie testu przedsiębiorcy. Jest postanowienie Rady Ministrów - ogłosiła 24 kwietnia. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wyjaśniła, że rząd przychylił się do jej propozycji, by egzekwować obecne prawo, zamiast wprowadzać nowe obostrzenia.

Jak jednak wskazuje "Rzeczpospolita", co innego wynikało z dokumentu przyjętego dzień wcześniej podczas obrad Rady Ministrów. Rząd postanowił bowiem, że przyjmie "nowe narzędzia prawne służące podważeniu statusu przedsiębiorców u osób samozatrudnionych".

W poniedziałek Jadwiga Emilewicz w rozmowie z gazetą zapewniła jednak, że żadnych nowych narzędzi nie będzie, a rząd będzie korzystał tylko z tych, które już istnieją. Potwierdza to także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wciąż nie ma jednak pewności, czy nie chodzi jedynie o wykreślenie nazwy "test przedsiębiorcy" i prowadzenia takiego narzędzia w inny sposób. Jak pisaliśmy w poniedziałek, w tym celu zmieniona ma zostać jedna z ustawowych definicji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mśp, test przedsiębiorcy, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-05-2019

SaaSZagadnienie z matematyki. Ilu pobierających 500+, patoli przypada na jednego pracującego? Odpowiedź, a co nas to obchodzi ważne że głosują na na nas … Czytaj całość

01-05-2019

zorroprzy urnach będziecie mieli test

01-05-2019

JaPo prostu banda złodziei, nie mają kasy to będą grabić innych.

Rozwiń komentarze (47)