Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Testy w aptekach i praca zdalna urzędników. Opublikowano rozporządzenie

7
Podziel się:

Rozporządzenie wprowadzające możliwość wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach oraz wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej i jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym pojawiło się w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 stycznia 2022 r.

Testy w aptekach i praca zdalna urzędników. Opublikowano rozporządzenie
Test na obecność koronawirusa będzie można zrobić w aptece (Adobe Stock, ©ManuPadilla - stock.adobe.com)

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie umożliwiające m.in. testowanie na obecność koronawirusa w aptekach. Jest to nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zgodnie z nowymi regulacjami grupa podmiotów uprawnionych do wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2 została rozszerzona o apteki ogólnodostępne. Będą one miały możliwość wystawianie zlecenia wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2 oraz przekazywanie danych o wynikach tych testów do systemu teleinformatycznego stanowiącego moduł Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19.

Urzędnicy będą pracować zdalnie

W rozporządzeniu zapisano również, że do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej. Wyjątek stanowią jednostki organizacyjne sądów i prokuratury oraz uczelni.

Zobacz także: Będziemy mieli dłuższe weekendy? Ekspert rozwiewa wątpliwości
"Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa, lub potrzeby urzędu, lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej" - czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 24 stycznia 2022 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących wykonywania testów w aptekach, które wejdą w życie z dniem 27 stycznia 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
selena
rok temu
Nie jestem urzędnikiem a mam pracę zdalną. Dla mnie ogromna wygoda, w domu pracuje sobie w ciszy. Czasem coś tam zrobię a to irobota włącza czy pranie. Nawet obiad ogarnę, a pracując w biurze to bym późno była w domu.
dark
rok temu
Do aptek przychodzą ludzie po leki i co mają ich zarażać testujący się to chore gdzie logika ?
knlmn
rok temu
Przy takim zapisie niewiadomo kto będzie pracował zdalnie a kto nie. Jestem 'urzędasem' i nie wiem. Jeżeli będzie o tym decydował kierownik jednostki to już widzę jak mnie wyślą ma zdalną...niestety u nas czegoś takiego jak covid nie ma, ludzie to jest wszystko robione pod publiczkę, urzedoasow i tak nikt nie lubi więc można ich upodlić jeszcze bardziej.
Roksana
rok temu
Urzędasy najważniejszą grupą społeczną,a dzieci dalej do szkoły i roznosić covida.....chory kraj.
za co opłacić...
rok temu
Ciekawe czy najgorzej zarabiający w budżetówce będą pracować zdalnie czyli pracownicy cywilni wojska. Od początku pandemii pracujemy stałe i pobory też są stale najniższe.