Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
knf
05.11.2019 16:53

TFI ukarany przez KNF. Trigon bez pozwolenia na działalność, ma zapłacić 5 mln zł

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Trigon TFI (obecnie Lartiq TFI) karę w wysokości 5 mln oraz cofnęła zezwolenie na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
To nie pierwszy TFI ukarany przez Komisję Nadzoru Finansowego (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła karę finansową w wysokości 5 mln zł na Lartiq Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dawniej: Trigon TFI S.A.) za naruszenie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych. Towarzystwo zdaniem nadzoru zarządzało funduszami w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, a także "nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego".

Prof. Jacek Jastrzębski trafił do Komisji Nadzoru Finansowego w listopadzie 2018 roku
Jacek Jastrzębski dla money.pl: Żaden z pracowników KNF nie może liczyć na taryfę ulgową

Naruszenia przepisów ustawy Komisja uznała za rażące, wobec czego – obok kary finansowej – wymierzyła sankcję administracyjną polegającą na cofnięciu Towarzystwu zezwolenia na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

W opinii KNF Trigon w nieprawidłowy sposób wykonywał bieżący nadzór nad podmiotem, któremu towarzystwo powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy inwestycyjnych.

Tym samym Komisja zdecydowała się nałożyć maksymalną, przeznaczoną za naruszenia tego rodzaju, karę pieniężną.

Obejrzyj: Biała lista podatników. "Warto sprawdzić dane na rachunku"

Lartiq TFI nie zgadza się z decyzją o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie działalności i zapowiada zaskarżenie decyzji. "W naszej ocenie nie zachodzą przesłanki, które mogłyby uzasadniać decyzję o nałożeniu takiej sankcji. Co więcej, takie działanie uderza przede wszystkim w klientów naszych funduszy. Dlatego zaskarżymy tę decyzję zgodnie z przewidzianymi procedurami" - uważa zarząd TFI.

Choć ze stanowiska KNF to bezpośrednio nie wynika, to z odpowiedzi TFI łatwo wywnioskować, że sprawa jest pokłosiem afery GetBack.

"Chcielibyśmy przypomnieć, że Lartiq TFI jako pierwszy podmiot na rynku dokonał zamiany serwisera funduszy sekurytyzacyjnych z GetBack SA na nowe podmioty oraz dokonał szeregu działań naprawczych, w tym dokonał gruntownej przebudowy własnej organizacji, włączając w to zmianę zarządu TFI, który był odpowiedzialny za podpisanie umów z Getback" - napisali przedstawiciele TFI.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: knf, tfi, trigon, gospodarka, wiadomości, afera getback
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-11-2019

KumatuJak zarządzał trigon kumaci wiedzieli od 10 lat....

05-11-2019

a_juzmiałem nadzieję, że Toruń :((((

06-11-2019

PJNNajpierw w konia zrobili mnie zarządzający funduszem a teraz kochane państwo tak broni moich interesów, że nałoży karę, którą wezmą z tej lichej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)