Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Thomas Piketty wydał nową książkę. Jego tezy nie wszystkim się spodobają

61
Podziel się:

Francuski ekonomista Thomas Piketty wydał nową książkę. Licząca 1200 stron "Kapitał i ideologia" trafiła na razie tylko do francuskich księgarni. Tłumaczenie na język angielski trafi do czytelników w 2020 r.

Thomas Piketty
Thomas Piketty (East News, Loic Venance)

"Kapitał i ideologia" to licząca dokładnie 1232 strony kontynuacja pierwszej z głośnych książek francuskiego ekonomisty, czyli "Kapitału w XXI wieku” sprzedanej na całym świecie w ponad 2,5 mln egzemplarzy przetłumaczonej na 40 języków.

"Kapitał w XXI wieku” doprowadził do tego, że do przemówień polityków i dyskursu publicznego trafił problem nierówności ekonomicznej. Na przemyślenia francuskiego ekonomisty powoływał się wielokrotnie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Najnowsza książka również dotyka problemu nierówności, choć autor od razu serwuje rozwiązanie problemu. - Nadszedł czas, w którym trzeba odejść świętości własności prywatnej i zostawić za sobą kapitalizm – wyjaśnił w rozmowie z francuskim magazynem „L’Obs” Piketty, który ze względu na swoje poglądy dorobił się wśród krytyków określenia "nowy Karol Marks".

Zobacz także: Ekonomista: niewielu Polaków na początku opuści PPK, choć nie mają zaufania do tego programu

A to dopiero początek radykalnych propozycji – Piketty proponuje zablokowania możliwości posiadania przez jedną osobę więcej niż 10 proc. głosów w spółce. Nawet jeśli jest jej właścicielem.

Kolejnym z pomysłów, który z pewnością nie spodoba się wielkiemu biznesowi jest opodatkowanie majątku. Propozycja Piketty’ego to progresja od 0,1 proc. dla najbiedniejszych do 90 proc. dla najzamożniejszych.

Thomas Piketty swoje tezy uzasadnia przywołując dowody z wielu epok i miejsc na świecie. Znajdziemy zatem analizy gospodarki komunistycznej, kapitalistycznej jak i opartej o pracę niewolników. Kluczową konkluzją jest odrzucenie postrzegania nierówności między ludźmi jako naturalnego stanu rzeczy wynikającego z porządku natury czy zmian technologicznych.

Książka na razie dostępna jest jedynie w języku francuskim. Wydanie tłumaczenie na język angielski planowane jest na przyszły rok. O języku polskim na razie nic nie wiadomo.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Lolek
4 lata temu
A przepraszam, te pobrane podatki 0,1 - do 90 % to dla kogo i na co będą wydane ???
Kuciu
4 lata temu
Problem w tym, że Pan Picketty już został "wyjaśniony" przez ekonomistów, którzy bez większych problemów byli w stanie obalić jego tezy.
polak
4 lata temu
Nikomu nie bedzie sie chcialo robic jakby wprowadzili to co chce Pikuś.
Antypiketty
5 lata temu
Nierówności to normalny stan natury.
REK
5 lata temu
Po lekturze J.Rawlsa -,T.Pikettego- ,T.Sedlaczka- ii., plus nowa publikacja T.Pikettego - może jawi się nowa droga liberalnej ekonomii? Może moda na populizm, coś lepszego od neoliberalnego zaczadzenia?
...
Następna strona