Notowania

Thomas Piketty wydał nową książkę. Jego tezy nie wszystkim się spodobają

Francuski ekonomista Thomas Piketty wydał nową książkę. Licząca 1200 stron "Kapitał i ideologia" trafiła na razie tylko do francuskich księgarni. Tłumaczenie na język angielski trafi do czytelników w 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Thomas Piketty (Fot: Loic Venance)

"Kapitał i ideologia" to licząca dokładnie 1232 strony kontynuacja pierwszej z głośnych książek francuskiego ekonomisty, czyli "Kapitału w XXI wieku” sprzedanej na całym świecie w ponad 2,5 mln egzemplarzy przetłumaczonej na 40 języków.

"Kapitał w XXI wieku” doprowadził do tego, że do przemówień polityków i dyskursu publicznego trafił problem nierówności ekonomicznej. Na przemyślenia francuskiego ekonomisty powoływał się wielokrotnie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki regularnie powołuje się na Thomasa Piketty'ego
Morawiecki zafascynowany Pikettym. Premier czerpie wzorce z czołowego ekonomisty

Najnowsza książka również dotyka problemu nierówności, choć autor od razu serwuje rozwiązanie problemu. - Nadszedł czas, w którym trzeba odejść świętości własności prywatnej i zostawić za sobą kapitalizm – wyjaśnił w rozmowie z francuskim magazynem „L’Obs” Piketty, który ze względu na swoje poglądy dorobił się wśród krytyków określenia "nowy Karol Marks".

Ekonomista: niewielu Polaków na początku opuści PPK, choć nie mają zaufania do tego programu

A to dopiero początek radykalnych propozycji – Piketty proponuje zablokowania możliwości posiadania przez jedną osobę więcej niż 10 proc. głosów w spółce. Nawet jeśli jest jej właścicielem.

Kolejnym z pomysłów, który z pewnością nie spodoba się wielkiemu biznesowi jest opodatkowanie majątku. Propozycja Piketty’ego to progresja od 0,1 proc. dla najbiedniejszych do 90 proc. dla najzamożniejszych.

Thomas Piketty swoje tezy uzasadnia przywołując dowody z wielu epok i miejsc na świecie. Znajdziemy zatem analizy gospodarki komunistycznej, kapitalistycznej jak i opartej o pracę niewolników. Kluczową konkluzją jest odrzucenie postrzegania nierówności między ludźmi jako naturalnego stanu rzeczy wynikającego z porządku natury czy zmian technologicznych.

Thomas Pikety zasłynął na świecie książką "Kapitał XXI wieku"
O tym wykresie mówił nawet premier. Thomas Piketty przemilczał pewne informacje

Książka na razie dostępna jest jedynie w języku francuskim. Wydanie tłumaczenie na język angielski planowane jest na przyszły rok. O języku polskim na razie nic nie wiadomo.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na dziejesie.wp.pl

Tagi: literatura, gospodarka, wiadomości, ekonomia, piketty, thomas piketty, kapitał
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-09-2019

BylyProblem z tym że niewolnictwo w europie ma się dobrze. Pracownika próbuję się wyzyskiwać 6-7 dni w tygodniu , skoro ktoś zaczyna w pon kończy w sob i … Czytaj całość

14-09-2019

QwertProponuję temu Pikietemu 10% własności z jego książki, no bo jak to tak mieć całość. Reszta dla ludu! Jprdl. Kiedyś byłem za równością itp, ale odkąd … Czytaj całość

13-09-2019

pumexniech jedzie na bialorus tam to sie spodoba Lukaszence i lenina niech odwiedzi

Rozwiń komentarze (56)