Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Thomas Piketty wydał nową książkę. Jego tezy nie wszystkim się spodobają

61
Podziel się:

Francuski ekonomista Thomas Piketty wydał nową książkę. Licząca 1200 stron "Kapitał i ideologia" trafiła na razie tylko do francuskich księgarni. Tłumaczenie na język angielski trafi do czytelników w 2020 r.

Thomas Piketty
Thomas Piketty (East News, Loic Venance)
bELfUYgl

"Kapitał i ideologia" to licząca dokładnie 1232 strony kontynuacja pierwszej z głośnych książek francuskiego ekonomisty, czyli "Kapitału w XXI wieku” sprzedanej na całym świecie w ponad 2,5 mln egzemplarzy przetłumaczonej na 40 języków.

"Kapitał w XXI wieku” doprowadził do tego, że do przemówień polityków i dyskursu publicznego trafił problem nierówności ekonomicznej. Na przemyślenia francuskiego ekonomisty powoływał się wielokrotnie m.in. premier Mateusz Morawiecki.

bELfUYgn

Najnowsza książka również dotyka problemu nierówności, choć autor od razu serwuje rozwiązanie problemu. - Nadszedł czas, w którym trzeba odejść świętości własności prywatnej i zostawić za sobą kapitalizm – wyjaśnił w rozmowie z francuskim magazynem „L’Obs” Piketty, który ze względu na swoje poglądy dorobił się wśród krytyków określenia "nowy Karol Marks".

Zobacz także: Ekonomista: niewielu Polaków na początku opuści PPK, choć nie mają zaufania do tego programu

A to dopiero początek radykalnych propozycji – Piketty proponuje zablokowania możliwości posiadania przez jedną osobę więcej niż 10 proc. głosów w spółce. Nawet jeśli jest jej właścicielem.

bELfUYgt

Kolejnym z pomysłów, który z pewnością nie spodoba się wielkiemu biznesowi jest opodatkowanie majątku. Propozycja Piketty’ego to progresja od 0,1 proc. dla najbiedniejszych do 90 proc. dla najzamożniejszych.

Thomas Piketty swoje tezy uzasadnia przywołując dowody z wielu epok i miejsc na świecie. Znajdziemy zatem analizy gospodarki komunistycznej, kapitalistycznej jak i opartej o pracę niewolników. Kluczową konkluzją jest odrzucenie postrzegania nierówności między ludźmi jako naturalnego stanu rzeczy wynikającego z porządku natury czy zmian technologicznych.

Książka na razie dostępna jest jedynie w języku francuskim. Wydanie tłumaczenie na język angielski planowane jest na przyszły rok. O języku polskim na razie nic nie wiadomo.

bELfUYgu

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na dziejesie.wp.pl

bELfUYgO
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Lolek
rok temu
A przepraszam, te pobrane podatki 0,1 - do 90 % to dla kogo i na co będą wydane ???
Kuciu
rok temu
Problem w tym, że Pan Picketty już został "wyjaśniony" przez ekonomistów, którzy bez większych problemów byli w stanie obalić jego tezy.
polak
rok temu
Nikomu nie bedzie sie chcialo robic jakby wprowadzili to co chce Pikuś.
bELfUYgP
Antypiketty
2 lata temu
Nierówności to normalny stan natury.
REK
2 lata temu
Po lekturze J.Rawlsa -,T.Pikettego- ,T.Sedlaczka- ii., plus nowa publikacja T.Pikettego - może jawi się nowa droga liberalnej ekonomii? Może moda na populizm, coś lepszego od neoliberalnego zaczadzenia?
...
Następna strona