Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

To najbogatszą gmina w Polsce. Na mieszkańca mają 70 razy więcej niż w najbiedniejszej

40
Podziel się:

Kleszczów jest najbogatszą polską gminą. W ubiegłym roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł tam 31 tys. zł. Między polskim Kuwejtem, a najbiedniejszą gminą jest prawdziwa przepaść. W Potoku Górnym to niecałe 500 zł na mieszkańca.

Kleszczów ma kopalnie i elektrownie Bełchatów.
Kleszczów ma kopalnie i elektrownie Bełchatów. (Wikimedia Commons CC BY-SA, Morgre (CC BY-SA 3.0))

Ministerstwo Finansów, jak co roku, opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w każdej polskiej gminie. Z tego opracowania wynika, że polska średnia dla gmin to ok. 1 tys. 956 zł, przychodu podatkowego na mieszkańca.

Od tej wartości odległości świetlne jest gmina Kleszczów. Wszystko za sprawą działającej na jej terenie kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów. Węglowy biznes powoduje, że tam w przeliczeniu na jednego mieszkańca do budżetu samorządu trafia 31 tys. 28,40 zł.

Zobacz także: PPK to rozsądna, długoterminowa inwestycja. "Samo się robi"

W całkowicie odmienny sposób wydatki gminne muszą planować w Potoku Górnym. Nie ma tam kopalni o elektrowni nikt nie marzy i na głowę do budżetu wpada - 454 zł. To blisko 70 razy mniej niż w Kleszczowie. Ciekawie w tym zestawieniu wypada stolica.

Wszystkim, którym mogłoby się wydawać, że śpią tam w gminie na pieniądzach z podatków należy się bolesne urealnienie. Warszawa może się pochwalić dochodem w wysokości 4 tys. 73,38 zł na mieszkańca. Jest to prawie 8 razy mniej niż w Kleszczowie.

Dużo lepiej wygląda to dla miasta stołecznego w zestawieniu powiatów. Tam na pierwszym miejscu jest Warszawa ze wskaźnikiem dochodów podatkowych na mieszkańca w kwocie 775 zł. Najmniej do podziału mają w powiecie kazimierskim - 105 zł.

Wśród województw najbogatsze jest mazowieckie - 451. Stawkę zamyka lubelskie - 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Rys
3 lata temu
To mowi wszystko jak ktos nie pracuję to nie placi podatku. Tam gdzie wygrywa Pis tam sa niskie przychody z podatku ba są same nieroby.
Tvpis
3 lata temu
Szukacie wójta....proponuję rydzyka szybko wam załatwi spadek do lll ligi za to purpurowe pedofile dadzą wam błogosławieństwa co NIE miara
Lego
3 lata temu
Już nie długo już nie długo się skończy ta sielanka węglowa no huba że bada z węgla tam klocki LEGO robic
Leming po
3 lata temu
Warszawka to sama wiocha isloiczki
Tov
3 lata temu
Brawo dla przemysłu!!! Z tego rodzi się bogactwo 😊
...
Następna strona