Notowania

wiadomości
08.12.2019 08:59

To najbogatszą gmina w Polsce. Na mieszkańca mają 70 razy więcej niż w najbiedniejszej

Kleszczów jest najbogatszą polską gminą. W ubiegłym roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł tam 31 tys. zł. Między polskim Kuwejtem, a najbiedniejszą gminą jest prawdziwa przepaść. W Potoku Górnym to niecałe 500 zł na mieszkańca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Kleszczów ma kopalnie i elektrownie Bełchatów. (Fot: Morgre (CC BY-SA 3.0))

Ministerstwo Finansów, jak co roku, opublikowało wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca w każdej polskiej gminie. Z tego opracowania wynika, że polska średnia dla gmin to ok. 1 tys. 956 zł, przychodu podatkowego na mieszkańca.

Od tej wartości odległości świetlne jest gmina Kleszczów. Wszystko za sprawą działającej na jej terenie kopalni węgla brunatnego i elektrowni Bełchatów. Węglowy biznes powoduje, że tam w przeliczeniu na jednego mieszkańca do budżetu samorządu trafia 31 tys. 28,40 zł.

PPK to rozsądna, długoterminowa inwestycja. "Samo się robi"

W całkowicie odmienny sposób wydatki gminne muszą planować w Potoku Górnym. Nie ma tam kopalni o elektrowni nikt nie marzy i na głowę do budżetu wpada - 454 zł. To blisko 70 razy mniej niż w Kleszczowie. Ciekawie w tym zestawieniu wypada stolica.

Wszystkim, którym mogłoby się wydawać, że śpią tam w gminie na pieniądzach z podatków należy się bolesne urealnienie. Warszawa może się pochwalić dochodem w wysokości 4 tys. 73,38 zł na mieszkańca. Jest to prawie 8 razy mniej niż w Kleszczowie.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przyznał, że będzie musiał pozbyć się z urzędu 30 osób.
Urzędnicy do redukcji. Reformy PiS zmuszają samorządy do szukania oszczędności

Dużo lepiej wygląda to dla miasta stołecznego w zestawieniu powiatów. Tam na pierwszym miejscu jest Warszawa ze wskaźnikiem dochodów podatkowych na mieszkańca w kwocie 775 zł. Najmniej do podziału mają w powiecie kazimierskim - 105 zł.

Wśród województw najbogatsze jest mazowieckie - 451. Stawkę zamyka lubelskie - 100 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, górnictwo, węgiel
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2019

OLOA pisomoher z for dalej pali w kozie gumiakami..

08-12-2019

RealistaWolę żyć do 70-tki w biednej gminie niż tam w luksusach do 50-Tki

08-12-2019

ObserwatorW Potoku G mieszkańcy mają wszystko gaz, wodę, fotowoltalike, solary, wymiana pieców na ekologiczne, kanalizację. Wszystko to zrobił poprzedni wójt … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)