Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL,WS
|
aktualizacja

To "najmocniejsze" paszporty na świecie. Pozwalają podróżować niemal wszędzie

28
Podziel się:

Najlepiej mieć paszport Japonii lub Singapuru, bo dzięki nim można podróżować bez wizy do 193 krajów. To "najmocniejsze" paszporty na świecie według The Henley Passport Index, którego najnowsze wydanie opublikowano w styczniu 2023 r. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce.

To "najmocniejsze" paszporty na świecie. Pozwalają podróżować niemal wszędzie
Ranking najmocniejszych paszportów. Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce (Unsplash)

Ranking powstaje w oparciu o dane Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA, uzupełnionych o badania Henley&Partners. Obejmuje on paszporty 199 krajów i publicznie dostępne dane na temat wymogów wizowych do wszystkich 227 państw na świecie.

Ranking paszportów

Jak podaje CNBC, powołując się na dane IATA, globalne podróże wynoszą obecnie 75 proc. poziomu sprzed pandemii. Na czele listy "najmocniejszych" paszportów znalazły się trzy azjatyckie państwa. Obywatele Japonii mogą podróżować bez wiz lub na żądanie do 193 krajów na świecie. Na kolejnych miejscach znalazły się Singapur i Korea Południowa, których paszporty pozwolą na odwiedzenie 192 państw.

Na dalszych pozycjach znalazły się już europejskie kraje. Trzecie miejsce zajęły Niemcy i Hiszpania (190), a czwarte Finlandia, Włochy i Luksemburg (189).

Ranking "najmocniejszych" paszportów

  1. Japonia (193 kierunki)
  2. Singapur, Korea Południowa (192 kierunki)
  3. Niemcy, Hiszpania (190 kierunków)
  4. Finlandia, Włochy, Luksemburg (189 kierunków)
  5. Austria, Dania, Holandia, Szwecja (188 kierunków)
  6. Francja, Irlandia, Portugalia, Zjednoczone Królestwo (187 kierunków)
  7. Belgia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Republika Czeska (186 kierunków)
  8. Australia, Kanada, Grecja, Malta (185 kierunków)
  9. Węgry, Polska (184 kierunki)
  10. Litwa, Słowacja (183 kierunki)

Na szarym końcu zestawienia znalazły się Syria, Irak i Afganistan, z paszportami których można polecieć odpowiednio do 30, 29 i 27 krajów świata.

Polski paszport

Jak zmieniała się pozycja Polski w rankingu? W jego pierwszej edycji w 2006 r. zajęliśmy 16. miejsce, które utrzymywaliśmy do 2011 r. włącznie. Wtedy to na rok nasz kraj spadł na miejsce 17., by rok później awansować na miejsce 13. Od 2015 r. znów rozpoczęliśmy "wspinaczkę" z 16. miejsca, co roku awansując niemal systematycznie o jedno oczko, aż do 9. miejsca z liczbą 185 kierunków.

Z kolei według innego rankingu z 2022 roku opracowanego przez Arton Capital, kanadyjską firmę doradztwa finansowego, Polska znalazła się na trzecim miejscu razem z Danią, Belgią, Portugalią, Norwegią, Irlandią, Stanami Zjednoczonymi i Nową Zelandią.

Jak pisaliśmy w money.pl, w przypadku Polski, chcąc być bardziej precyzyjnym, należałoby napisać, że według rankingu Arton Capital dostaniemy się bez wizy do 122 krajów, a w 50 otrzymamy ją automatycznie po przyjeździe. Wybierając się do 26 państw, będziemy musieli o wizę ubiegać się wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
knolle
2 miesiące temu
Do niemiec nie potrzeba zadnego dokumentu na granicy wystarczy powiedziec" ASYL"
edek
2 miesiące temu
szczepimy sie a potem swiat stoi prze nami otworem🤣🤣🤣
twoj nick
2 miesiące temu
japonii? to ciekawe, tam przez pół roku zabija sie delfiny. codziennie. najczęściej cale stado liczace nieraz kilkadziesiąt osobników. za darmo niechcialbym miec takiego paszportu. japandelphinhunt
więcej sensu
2 miesiące temu
W epoce strefy Schengen te rankingi przestają mieć sens w odniesieniu dopaszportów należących do tej strefy. Po co porównywać paszport USA czy UK z paszportem np. polskim czy niemieckim, skoro Polacy i Niemcy po Europie mogą podróżować BEZ PASZPORTÓW?! Należałoby zatem mówić raczej o sile obywatelstwa zamiast o sile paszportu sensu stricte.
he he he
2 miesiące temu
A z ktorego kraju bez wizy na tamten swiat ?
...
Następna strona