Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
WS
|

To nie emeryci. Ta grupa jest najbardziej narażona na ubóstwo

66
Podziel się:

Rodziny wielopokoleniowe z dwojgiem rodziców są najbardziej narażone na biedę. Zasięg ubóstwa w tej grupie jest bardzo wysoki i sięga nawet 40 proc. - wynika z raportu ośrodka badawczego GRAPE. W trudniej sytuacji są również rodziny rolnicze.

To nie emeryci. Ta grupa jest najbardziej narażona na ubóstwo
Rodziny wielopokoleniowe są najbardziej narażone w Polsce na ubóstwo (Agencja Wyborcza.pl, Grzegorz Skowronek)

– Dane o biedzie w Polsce są pełne luk. GUS z roku na rok zmienia definicję ubóstwa albo grup społecznych dla których wyliczenia podaje. Przez to nie wiemy, czyja sytuacja się pogarsza, a czyja poprawia. Trudno ocenić, czy i komu faktycznie pomaga wsparcie publiczne – mówi współautorka raportu dr Katarzyna Bech-Wysocka z GRAPE.

Biedny jak emeryt?

Jak czytamy w raporcie, w najtrudniejszej sytuacji nie są emeryci, bez względu na przyjętą definicję jest to grupa, która jest najrzadziej zagrożona biedą. Według najbardziej powszechnej – gdy za próg ubóstwa przyjmiemy konsumpcję poniżej 50 proc. średniej – dotyka ono 12 proc. gospodarstw emeryckich.  

– To tyle samo, co wśród pracujących. Skąd zatem przekonanie, że emeryci to grupa społeczna wyjątkowo potrzebująca transferów społecznych? Dane tego nie potwierdzają – tłumaczy dr Bech-Wysocka z GRAPE.

Rodziny wielopokoleniowe

Jak czytamy w raporcie, w bardzo trudnej sytuacji jest wiele rodzin wielopokoleniowych, gdzie 27 proc. Żyje w ubóstwie. Jak tłumaczy Bech-Wysoka z GRAPE, w wielu przypadkach ich trudna sytuacja materialna może być i przyczyną, i skutkiem. Kolejne pokolenia często muszą mieszkać wspólnie, by domknąć domowy budżet.

"Bieda dotyka także rodzin rolniczych. Ubóstwo w tej grupie od lat utrzymuje się na poziomie ponad ok. 30 proc. To często rodziny wielopokoleniowe, uprawiające ziemie tylko na swoje potrzeby, na gruntach o niskiej jakości. Nieprzewidywalność i zmienność dochodów utrudnia im związanie końca z końcem", czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
realista
10 miesięcy temu
Im dłużej rządzi PIS to biednych przybywa a pinokio twierdzi coś zupełnie innego. Jeszcze jedna kadencja i tylko pisowcy i ich rodziny nie będą sobie niczego żałować. Reszta będzie klepać biedę.
ZK590
rok temu
Niech ci biedni z kredytami wrócą na wieś. Tam jest ziemia, traktory, samochody i starzy rodzice w zimnym, wielkim domu.
W dużo gorsze...
rok temu
sytuacji jest biedota w mieście -oni kończą 18 lat i nie mają ziemi -nic nie mają Ubezpieczenie zdrowotne rolników, domowników, emerytów i rencistów rolniczych oraz członków ich rodzin -im się po prostu należy -a pracować na to , jak i emerytury wypłacane z budżetu: rolników, sędziów, adwokatów, policjantów... I Ch wi kogo jeszcze musi zapracować ten który ukończył 18 lat w mieście -czyli urodził się w biedzie
korek
rok temu
głupoty jak zwykle w money
emerytka
rok temu
Pani doktor wymyśliła, obliczyła a do prawdy to się ma nijak. Niewiele wie o biedzie ta pani mądra
...
Następna strona