Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Na młodych przedsiębiorców czekają głodowe emerytury. Są wyliczenia ZUS

42
Podziel się:

40-letni mikroprzedsiębiorcy odprowadzają niskie składki na ZUS i w przyszłości nie będą mogli liczyć na wysokie emerytury. Według prognoz skarbówki po wielu latach pracy uzbierają na świadczenie niższe, niż będzie wynosić najniższa emerytura.

Na młodych przedsiębiorców czekają głodowe emerytury. Są wyliczenia ZUS
Na przedsiębiorców czekają głodowe emerytury (PAP, Marcin Bielecki)

Za 20 lat najniższa emerytura ma wynosić 3456 zł. Jednak odprowadzane przez przedsiębiorców składki mogą nie zapewnić nawet takiej kwoty. Według danych skarbówki składki przekraczają 1,2 tys. zł, ale to i tak może nie wystarczyć, żeby otrzymać najniższą krajową.

"Z podawanych wyliczeń ZUS wynika, że mimo coraz wyższych obciążeń większość obecnych 40-latków prowadzących swoje firmy dostanie w najlepszym przypadku najniższe emerytury. Problem szczególnie dotyczy kobiet. Przykładowa samozatrudniona, która ma obecnie 43 lata i w 2039 r. przejdzie na emeryturę (po 30 latach prowadzenia działalności), uzbiera na świadczenie w wysokości 2254 zł miesięcznie" - czytamy w "Super Ekspresie". Powołując się na "Dziennik Gazetę Prawną" podkreśla się, że w 2039 r. najniższa emerytura wyniesie kilkanaście procent przeciętnego wynagrodzenia.

Wyższa emerytura dla mężczyzn

Natomiast panowie mogą liczyć na większe pieniądze. Obecny 48-latek po 35 latach prowadzenia działalności może liczyć na 3230 zł. To i tak nie oznacza, że będzie to kwota na poziomie najniższej emerytury.

"Oznacza to, że za 17 lat podatnicy będą musieli co miesiąc dorzucić mu 226 zł" - dodaje "SE".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(42)
emeryt
10 miesięcy temu
Te emerytury będą trochę większe, ZUS w swoich wyliczeniach nie uwzględnia waloryzacji składek, co czyni ich prognozy bezsensownymi. Po 40 latach pracy waloryzacja zwiększa kapitał emerytalny przynajmniej 2,5 razy (przy obecnej inflacji nawet więcej). Szkoda na to czasu. Co wcale nie oznacza że ludzie na działalności będą mieli wysokie emerytury. I co w tym takiego dziwnego? Płacą składki emerytalne tylko od 60% średniej krajowej czyli niewiele więcej jak od minimalnej płacy to taką będą mieli emeryturę. A niby kto ma do ich świadczeń dopłacać?
megalomania
10 miesięcy temu
Wciska się ludziom kit, że im dłuższy staż pracy tym wyższa emerytura. Głównym czynnikiem wpływającym na jej wysokość to wysokość otrzymywanych zarobków, a dopiero później staż. Przykładowo tacy jak np. pan Glapiński i jemu podobni wyrobią sobie emeryturę w ciągu roku taką, jak niejeden z nas po 10 latach pracy.
Emeryt
10 miesięcy temu
Aby miec emeryture 5700zl netto przepracowalem 49 lat fizycznie w tym 39 lat w warunkach szczegolnych.Dalej kontynuje prace i odprowadzam skladki emerytalne w kwocie okolo 800zl miesiecznie.Zwieksza mi to moja emeryture po roku pracy o 48 zl brutto.Dlaczego to pisze a dlatego ,zeby co niektorych uswiadomic od czego uzalezniona jes emerytura,Jak widac zakladajac ,ze moja skladka bedzie stala po 40 latach pracy moja emerytura wynosila by 1920 zl brutto bez waloryzacji skladek.
Stary
10 miesięcy temu
Dla mnie to chore Jak do płacenia składek to liczone jest od sredniej krajowej, jak do wypłaty emerytury to najniższa. Każdy pracownik czy to prywatny czy państwowy ma połowę składek dopłacanych przez pracodawcę. Dlaczego pracodawcy państwo nie dopłaci, wszak to oni dają ludziom pracę i dżwigają ciężar prowadzenia działalności. A nie każdy przedsiębiorca ma dochodową firmę.
antyklerykal
10 miesięcy temu
w koloniach USA na dobre emerytury mogą liczyć tylko władze rządowe i duchowe narodowego syndykatu dyktatora USA i cara watykanu, biedapłace gawiedzi mają odbicie w biedaemeryturach !!!!!!............./...Majątek należący abpa. Sławoja Leszka Głodzia, obejmujący jego nieruchomości i grunty, dziennikarze Wirtualnej Polski wraz z ekspertami wycenili na około 15 mln zł. Według ich szacunków Głódź miesięcznie inkasuje łącznie około 20 tys. zł., ............więcej /Majątek Sławoja Leszka Głodzia wart 15 milionów złotych. Arcybiskup odpowiada/,..................../..Księża otrzymują podwójną emeryturę. Pierwsza — przyznawana przez ZUS — wypłacana jest po ukończeniu 65. roku życia, a jej wysokość w dużym stopniu zależy od tego, czy duchowny zajmował się wyłącznie działalnością duszpasterską (wówczas odprowadza 20 proc. składki ZUS, a pozostałe 80 proc. opłacane jest z Funduszu Kościelnego), czy pracował na umowie o pracę (wówczas odprowadza pełnowymiarowe składki ZUS).Jak podaje "Super Express", w przypadku księży, którzy odprowadzali składki od najniższej krajowej pensji, ich emerytura będzie wynosiła około 1 tys. zł. Natomiast przy zarobkach średnich ich emerytura osiągnie poziom około 2,5 tys. zł. Druga emerytura — pochodząca z Funduszu Kościelnego finansowanego z budżetu państwa — wypłacana jest natomiast po osiągnięciu 75. roku życia. "Tym sposobem ostatecznie kwota otrzymywana przez osoby duchowne to często 5 tys. zł." — informuje "Super Express". Kwota ta może jednak wkrótce wzrosnąć, gdyż jak podaje "Rzeczpospolita" w związku ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r. rząd chce przeznaczyć aż 216 mln zł na Fundusz Kościelny. W budżecie na bieżący rok kwota ta wyniosła 192,8 mln zł, a w 2021 – 193,7 mln zł..............więcej /Zarobki księży nie są znane, ale wiadomo, ile wynosi ich emerytura. Można się zdziwić /
...
Następna strona