Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Oto najwyższa emerytura w Polsce. Prezes ZUS podała kwotę

24
Podziel się:

Nieco ponad 1,3 tysiąca złotych brutto wynosi w Polsce minimalna emerytura. Około 2,7 tysiąca złotych to z kolei średnia kwota świadczenia, jaką dostają seniorzy. Są jednak osoby, które mają dużo wyższe, pięciocyfrowe emerytury. Rekordowa kwota to 37 tysięcy złotych - podała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Jak tłumaczy ZUS, kluczem do takich pieniędzy jest długi staż pracy.

Oto najwyższa emerytura w Polsce. Prezes ZUS podała kwotę
Najwyższa emerytura w Polsce to 37 tys. zł. Dostaje ją senior, który ma 67 lat stażu pracy (Adobe Stock)

Prezes ZUS mówiła o najwyższych emeryturach w Polsce podczas piątkowej debaty "Kobieta w XXI wieku: demografia, edukacja, zdrowie, rynek pracy i ubezpieczenia społeczne". Jak wyliczała, najwyższa emerytura wypłacana kobiecie wynosi obecnie niemal 27 tys. zł. Dostaje ją seniorka, która przeszła na emeryturę w wieku 81 lat i ma 61-letni staż pracy. Uzbierała 1,8 miliona złotych kapitału.

Więcej lat pracy to wyższa emerytura

Jeszcze wyższą kwotę pobiera emeryt-rekordzista. Najwyższe świadczenie w Polsce wynosi 37 tys. zł miesięcznie. Dostaje je mężczyzna, który ma 67 lat stażu pracy. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

- Nasz system emerytalny opiera się na założeniu, że im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe - podkreślała w piątek prezes ZUS. Jak wyliczała, w Polsce mamy obecnie niemal 6,4 miliona osób, pobierających emerytury. Niemal 3,7 miliona z tej grupy to kobiety.

Jak relacjonuje "Fakt", prof. Gertruda Uścińska podała też, że najniższa kwota emerytury w Polsce to obecnie jeden grosz. Tyle dostaje kobieta, która przepracowała jeden dzień na umowie-zlecenie i zgromadziła niecałe trzy złote kapitału. Prezes ZUS wielokrotnie wspominała, że nie jest zwolenniczką obecnego systemu emerytalnego, w którym groszowe świadczenia wypłaca się co miesiąc. - Najprostszym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady, by te groszowe emerytury nie były wypłacane co miesiąc, tylko na przykład raz na rok, bo i tak zachowane jest prawo do opieki zdrowotnej czy do innych świadczeń – mówiła w sierpniu w rozmowie z PAP.

Szykuje się rekordowa waloryzacja

Przypomnijmy, że minimalna emerytura wynosi w tym roku 1338,44 zł, a średnia - około 2,7 tysiąca złotych. W przyszłym roku rząd planuje rekordową waloryzację świadczeń, która wynika z ogromnej inflacji. Rząd zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o 13,8 proc. Ostateczna wysokość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym przyszłego roku, kiedy GUS poda ostateczne dane dotyczące średniorocznej inflacji. Z powodu galopującej drożyzny nie jest wykluczone, że wskaźnik waloryzacji będzie wyższy. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia - odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł.

ZUS, który wypłaca emerytury w kilku terminach, a ostatni z nich przypada na 25. dzień miesiąca, zapewnia, że w grudniu pieniądze trafią do seniorów jeszcze przed wigilią.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
jademwaszem
rok temu
Moja ciocia pracowała 42 lata jako szwaczka w jednym państwowym zakładzie Polo i emerytura jaką otrzymuje dziś na rękę wynosi 1,6 tyś zł więc nie piszcie że długoletni staż pracy jest kluczem do sukcesu bo to bzdury gdyż ten informatyk co ma dziś 37 tyś zł emerytury na pewno nie pracował 42 lata za minimalną pensję a ostatnie 10 do 15 lat wykazywał duże zarobki i to cała mądrość wysokiej emerytury.
Zeta
rok temu
To teraz podajcie najwyższą wypłatę w Polsce. Jak równość wobec prawa to równość .
ZUS 👿
2 lata temu
...Jak wyliczała, najwyższa emerytura wypłacana kobiecie wynosi obecnie niemal 27 tys. ... O nie wiedziałem że prezes jest kobietą to coś jak Grodzka i Krysiunia P. w jednym 🙃
To nie PL
2 lata temu
67 lat stażu pracy czyli my teraz płacimy za lata pracy w innym kraju czyli w 3 RP i w PRL. Oszustwo
Luis
2 lata temu
Pracuj długo będziesz krótko brał emeryturę
...
Następna strona