Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|

Waloryzacja rent i emerytur. Jest decyzja Senatu

157
Podziel się:

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią od marca 2023 r. kwota wsparcia wzrośnie o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł. Nowela trafi teraz do prezydenta.

Waloryzacja rent i emerytur. Jest decyzja Senatu
Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy ws. waloryzacji emerytur i rent (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Za nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 98 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytka pochwaliła rząd. Kontra przyszła szybko: "Mnie Kaczyński nie daje"

Senat podjął decyzję ws. rent i emerytur

Nowelizacja zakłada, że w 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.

Podwyższone zostaną najniższe świadczenia odpowiednio do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa, niż 125 zł.

Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji.

Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Z kolei do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Waloryzacji będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(157)
emerytka wdzi...
rok temu
Niech zyje Prezydent, Premier i caly PiS!
emerytka wdzi...
rok temu
Niech zyje Pan Premier Mateusz Morawiecki.!
ydeks
rok temu
podwyzszyc dodatek 75 lat do 750 zl
Don Vito
rok temu
Nie wiem czy Poalki wiedza, ze do 1945 roku byla Deutsche Bucht, a po 1945 roku Rosja Zdradziecka pozwolilą swoim szpiegom w PRL zmienic na Zatokę Gdańska.
Don Vito
rok temu
Teraz dla picu kaczysci będą rozdawać bezwartosciowe papierki NBP, ktore od dawna sa NICZYM a nie srodkiem platniczym.
...
Następna strona