Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

500 zł na życie. Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem

133
Podziel się:

"Fakt" zapytał seniorów, jak im się żyje. Wyniki zaprezentowano w Dniu Seniora, który przypada 14 listopada. Sytuacja finansowa 72 proc. seniorów pogorszyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem - czytamy w poniedziałkowym wydaniu dziennika. Seniorzy mocno odczuwają podwyżki cen w sklepach. To, co najbardziej im doskwiera, to rosnące ceny leków. Aż 64 proc. osób wskazało, że na życie musi wystarczyć im kwota do 500 zł miesięcznie.

500 zł na życie. Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem
Seniorzy mocno odczuwają podwyżki cen w sklepach - wynika z badania, które przeprowadził "Fakt" (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje "Fakt" w podsumowaniu trzeciego badania "Jesień życia w Polsce", w ciągu ubiegłego roku tylko co dziesiąty badany widzi zmianę na plus (10 proc. odpowiedzi "jest dobrze", 1 proc. "bardzo dobrze"), a dla 15 proc. sytuacja finansowa nie zmieniła się.

"Pozostali mówią wprost: jest źle lub bardzo źle" - zaznacza gazeta. Z załączonego wykresu wynika, że pogorszenie sytuacji finansowej w ciągu ostatniego roku zaobserwowało 55 proc. respondentów, a zdecydowane pogorszenie - dalsze 17 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwa miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie. "My się na to godzimy"

"Fakt" wskazuje, że wyższa, 7-proc. waloryzacja świadczeń ani 13. i 14. emerytura nie zniwelowały skutków inflacji. "Seniorzy mocno odczuwają podwyżki cen w sklepach (...). To, co najbardziej im doskwiera, to rosnące ceny leków" - podkreśla dziennik.

"W ankiecie zapytaliśmy seniorów, ile zostaje im na życie po opłaceniu rachunków i wykupieniu leków. 64 proc. osób wskazało, że musi wystarczyć im kwota do 500 zł miesięcznie" - podaje "Fakt", dodając, że blisko 37 proc. ankietowanych zostaje z kwotą w przedziale 101-500 zł, a ponad 27 proc. - 100 zł lub mniej. "Tylko co dziesiąty ma do dyspozycji więcej niż 901 zł" - zauważa gazeta.

W badaniu "Faktu" wzięło udział ponad 1,1 tys. czytelników gazety w wieku powyżej 60 lat. To jedyne takie badanie w krajowej prasie - czytamy.

- Chcemy wprowadzić 13. i 14. emeryturę na stałe do systemu - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał znaczenie "solidarności międzypokoleniowej" z seniorami. W 2022 r. na wsparcie seniorów została przeznaczona kwota 44 mld zł, m.in. na waloryzację rent i emerytur, a także wypłatę 13. i 14. emerytury.

Waloryzacja, "trzynastka" i "czternastka". Długi seniorów maleją

Czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym wypłaconym tylko w 2021 r. Seniorzy otrzymali ją jednak także w 2022 r. w obliczu kryzysu inflacyjnego. Dziś maksymalna kwota czternastej emerytury to 1338,44 zł brutto, czyli 1217 zł na rękę. Najniższa kwota świadczenia to 50 zł brutto, czyli 45 zł netto.

Z kolei trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 r., a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Rząd pod koniec października ujawnił wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji, który ma wynieść 13,8 proc. Zarazem przyjęty mechanizm zakłada, że świadczenia wzrosną o co najmniej 250 zł brutto. Dlatego seniorzy z mniejszymi wypłatami mogą liczyć na to, że w ich przypadku państwo skorzysta z korzystniejszej dla nich waloryzacji kwotowej

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości osób w wieku emerytalnym zmniejszyły się w ostatnim roku o 12 proc. do ponad 5,5 mld zł, a liczba dłużników-seniorów spadła o 30 tys. Najwięcej zadłużonych emerytów mieszka na Śląsku, Mazowszu i na Dolnym Śląsku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(133)
król666
4 miesiące temu
Finansujemy ukrom wakacje w Polsce od roku... daliśmy im wszystko- szkoły, przedszkola, służbę zdrowia, sprzet wojskowy... a nie dajemy swoim, jak inne kraje. Polakom najgorzej żyć w Polsce.
Tego nie powi...
4 miesiące temu
Ks. Marek Bąk radz w telewizji Chrystusa Króla z Chicago na YouTubiei pt. *Czas jeszcze nam dany to łaska*i szansa . Mamy być przygotowani jak do opuszczenia tonącego statku, jedyny z bagażem podręcznym. W życiu powinniśmy się dorobić jedynie Pana Boga , nie kolekcjonować i nie gromadzić kosztownych śmieci. Nie trzymać wszystkich pieniędzy w banku , bo nie są one gwarancją wypłacalności i uczciwości . Człowiek nie kierujący się wiarą i rozumem jest nieprzyjacielem dni własnych . Z Bogiem bieżącą chwila nie nuży. Zagraża nam odebranie pieniędzy, całodobowa kontrola w więzieniu bez krat. Kto nie będzie chciał wejść do tego systemu niewoli zorganizowanej, to nie będzie miał dostępu do dóbr codziennych. Odpuszczanie grzechów to suma wszystkich dóbr wywodzących się z Chrystusowego zmartwychwstania; to jak wyciągnięcie człowieka ze szczeliny skalnej w górach, o którym nikt nie wie że tam wpadł i nie ma dla niego innego ratunku. W obecnych czasach mamy nie tylko kryzys wiary ale i rozumu. Ksiądz Marek bąk to natchniony mądrością Bożą kapłan. Polecam wysłuchanie całości.
Stary kotlet
4 miesiące temu
Najbardziej niesprawiedliwa jest waloryzacja mikroeerytur czyli według wskaźnika inflacji, a nie stosunku do minimalnej emerytury . Jeśli ktoś wypracował 90% minimalnej emerytury, to i tyle procent powinien otrzymać w waloryzacji kwotowej czyli 90% z 250 zł, W przeciwnym wypadku wartość nabywcza emerytury galopująco spada i to wśród najbiedniejszych, Strata wynosi 59 zł miesięcznie , czyli tak jakby okradało nas się ze składek emerytalnych za 1,5 roku pracy, ponieważ miesięcznie kobieta wypracowuje 2. 81 zł przy obecnej minimalnej płacy .
Luj..
6 miesięcy temu
Misja wykonana Mateuszku. Kieszenie napchane, społeczeństwo okradzione
0-o
6 miesięcy temu
Połasili się na datki i zostali wydymani metodą na polityka
...
Następna strona