Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Szymański
Damian Szymański
|
aktualizacja

Rekord w ZUS. Czegoś takiego nie było nigdy w historii

772
Podziel się:

- W drugim kwartale tego roku zanotowaliśmy historyczne dane, jeśli chodzi o pokrycie wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek - mówi w rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS. Oznacza to, że pomimo wojny czy kryzysu energetycznego Fundusz, z którego Zakład wypłaca świadczenia dla Polaków, jest w najlepszej kondycji w historii. Wzrosła także przeciętna emerytura. Jak to możliwe?

Rekord w ZUS. Czegoś takiego nie było nigdy w historii
Kondycja ZUS nigdy nie było tak dobra. Dlaczego? (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Stary Kontynent jest targany wciąż nowymi falami zagrożeń. Premier Morawiecki na Forum Ekonomicznym w Karpaczu nie przebierał w słowach. - Cały świat dotknął kryzys o dawno niewidzianych proporcjach. Kryzys zawsze uderza w portfele mieszkańców stąd dodatki osłonowe, tarcza antyinflacyjna i obniżka podatków, by pomóc polskiej gospodarce wyjść z kryzysu i złagodzić jego skutki dla ludzi - przekonywał.

Żadnego krachu w ZUS jednak nie widać. Okazuje się, że pierwsze półrocze tego roku było dla Zakładu rekordowe.

ZUS: rekordowy wynik Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

- W drugim kwartale tego roku zanotowaliśmy historyczne dane, jeśli chodzi o pokrycie wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ze składek - mówi w rozmowie z money.pl prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS.

Parametr ten pozwala na obiektywną ocenę tego, czy fundusz jest w stanie wypłacać Polakom świadczenia. W II kwartale 2022 r. pokrycie to wyniosło 86,4 proc., a łącznie za pierwsze półrocze - 84,6 proc.

- Stale przyglądamy się danym i na bieżąco będziemy o tym informować opinię publiczną. Dane ZUS na koniec lipca wskazują na to, że liczba płatników składek i ubezpieczonych, w tym cudzoziemców, cały czas rośnie, a także jest znacznie wyższa niż przed wybuchem epidemii - mówi prezes ZUS.

- Liczba płatników składek wyniosła 2,63 mln, czyli o 146 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Z kolei liczba ubezpieczonych wyniosła 15,85 mln osób. Oznacza to wzrost w stosunku do lutego 2020 r. o 368 tys. - wylicza prof. Uścińska.

Największą pozycją przychodów FUS były składki na ubezpieczenia społeczne, których kwota w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wyniosła 130,1 mld zł i była o 12,9 proc. wyższa od osiągniętej w analogicznym okresie 2021 r. Wpływy ze składek sięgnęły 126,2 mld zł i były o 13,2 proc. wyższe niż w pierwszym półroczu 2021 r.

Przeciętna emerytura w górę

W raporcie ZUS czytamy, że rosną także świadczenia wypłacane przez Zakład. Przeciętna wypłata emerytury i renty w okresie styczeń-czerwiec wyniosła bowiem 2833,58 zł i była wyższa o 8,3 proc. rok do roku.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość świadczeń była ich waloryzacja - w 2022 r. wskaźnik waloryzacji wyniósł 7 proc. Waloryzacja sprawiła, że kwota, jaka co miesiąc wypłacana jest z FUS na emerytury i renty Polaków, urosła o 1,4 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(772)
10777
rok temu
No sukces, że aż wierzyć się nie chce. Przeciętna emerytura wzrosła o 8% rok do roku. Szkoda, że nie daliście jednoczesnie porównania ile średnio rok do roku poszły ceny żywności, nie chodzi mi o uśrednioną inflację ale ceny żywności właśnie. Bo to na żywnośc przeciętny Polak wydaje większość swoich pieniędzy (niemal 20%) w drugiel kolejnosci sa koszty zwiozane z mieszkaniem (19%). Ceny żywności w 2022 roku poszły w górę średnio o c30-35% ->Podwyżka emerytur została zeżarta niemal 5 razy. Ceny gazu i energii ... no to chyba wszyscy wiemy jak to wygląda ... wg. oficjalnych danych 54% w górę za gaz za prąd jeszcze więcej. Więc to ZuSowskie hurraoptymistyczne, bławohwalne podejście do swoich osiągnieć jest ...delikatnie mówiąc...nie na miejscu!
obywatel 73+
2 lata temu
Zadziwia obojętność lub jak kto woli bezsilność RPO organu powołanego do ochrony praw obywateli RP. Urząd tolerujący bezprawie w ochronie równości praw obywatelskich prze powołane do tego organy państwa i jego urzędy faktycznie koniunkturalnie współuczestniczy w łamaniu praw obywateli. ZUS w raz z resortowymi biurami emerytalnymi służb mundurowych pozbawił rzeszę obywateli emerytów wypracowujących PKB jak i pozostali obywatele uprawnień do zwiększenia emerytur lub wypłacania drugiej emerytury. Wykluczono pracowników obywateli RP z powszechnie obowiązujących ustawowych przywilejów łamiąc przy tym konstytucyjne prawa .Nie istnieją żadne racjonalne argumenty dla tej dyskryminacji sprzeczne i wykluczające się interpretacje SN ,osadzone w argumentacjach rodem z PRL są rażącym wyrazem bezprawia ,obudzicie się w końcu państwo po wyrokach ze Strasburga .I jak zwykle zapłacą wszyscy za nawiedzonych ,wystrachanych oraz niestety niedouczonych w prawie i w zarzadzaniu.
obywatel 73+
2 lata temu
Faktycznie sukces !?? Zwiększona umieralność rok do roku sporo zostało po nieboszczykach. Okradzionych rzesza emerytów służb mundurowych, pracowali po uzyskaniu pełnych uprawnień emerytalnych wpłacali składki na FUS do ZUS, zgromadzili poważny kapitał na kontach osobistych , w całości zawłaszczony przez ZUS. Bo w złodziejskim duchu sprawiedliwości społecznej nie dotyczy ich druga emerytura , ani powszechnie wnioskowanie o jej zwiększenie tak jak to dotyczy to pozostałych cywilnych obywateli emerytów . Uczeni w prawie i w zarzadzaniu nie pojmują ,że uczestniczą w dyskryminacji kilkudziesięciu już tysięcy emerytów . Jesteśmy okradani na żywca w świetle prawa.
wika
2 lata temu
Rok 2022 inflacja 19% waloryzacja 7%, a to oznacza, że emeryci zostali okradzeni na 12%. Rok 2023 inflacja 20% waloryzacja 13,8%, a to oznacza, że emerytom zostaną obniżone świadczenia o 6,2%. O tych powyższych faktach ZUS ani rząd nie chwali się.
Jest dobrze ,...
2 lata temu
Jest dobrze
...
Następna strona