Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

To on ma uporządkować bałagan na wsi. Oficjalnie: jest nazwisko

27
Podziel się:

Czesław Siekierski jest oficjalnym kandydatem nowej większości na ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Informację przekazał lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk.

To on ma uporządkować bałagan na wsi. Oficjalnie: jest nazwisko
Czesław Siekierski (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

W wyborach w 2023 r. Siekierski z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję z listy koalicji Trzecia Droga, uzyskując poparcie na poziomie 21 916 głosów. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego ma bogate doświadczenie europarlamentarne. Mandat europosła sprawował w latach 2004-2019. Wcześniej, w latach 2001-2003 był wiceministrem rolnictwa.

Niektóre nazwiska kandydatów na ministrów w rządzie nowej sejmowej większości przedstawił lider Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk.

Kandydat na nowego premiera poinformował też o powołaniu specjalnego zespołu interdyscyplinarnego, "który pracuje nad sytuacją na granicy z Ukrainą". Jak dodał Tusk, Czesław Siekierski na stanowisku szefa MRiRW "będzie miał dużo pracy" w tym zakresie.

Czesław Siekierski kandydatem na ministra rolnictwa

Nowy szef resortu rolnictwa ma przed sobą pracowity początek kadencji. Rolnicy dołączyli do protestu przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy, postulując wprowadzenie rozwiązań niwelujących nieuczciwą konkurencję z ukraińskimi producentami rolnymi.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, a Nowa Lewica - 26, co daje im większość 248 posłów. Liderzy tworzących te komitety wyborcze ugrupowań zapowiedzieli podpisanie umowy koalicyjnej w celu stworzenia rządu, na czele którego miałby stanąć Donald Tusk. Od kilku tygodni trwają prace nad umową koalicyjną, w których uczestniczą przedstawiciele wszystkich ugrupowań, które mają stworzyć większość w Sejmie nowej kadencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłit - Marek Sawicki

Pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym. Premier w poniedziałek 11 grudnia przedstawi Sejmowi exposé z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Jeśli go nie uzyska - a klub PiS ma 191 posłów, co nie daje większości - inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

Większość, 248 posłów, ma koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy; jej kandydatem na premiera jest Donald Tusk.

W poniedziałek o godzinie 16:30 posłowie przejdą do wyboru premiera w drugim kroku konstytucyjnym. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera. We wtorek 12 grudnia o godzinie 9 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15.

Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
e-wunio
2 miesiące temu
jeśli się nie mylę , to ten pan jest z zawodu --lekarzem !! co on wie o polskiej wsi , o pracy rolnika , hodowcy ??? do PSL -- ludzie co wy robicie ???
Luna
3 miesiące temu
Za całą grabież naszych pieniędzy przez pis w ostatnim czasie odpowiada prezydent Duda! I to jest jego dziedzictwo! Nigdy nie był prezydentem wszystkich Polaków! Był i jest prezydentem pis co każdy odczuwa. Prezydent Kwaśniewski miał klasę, najlepszy! Duda przez prawie 8 lat się uczy i niczego się nie nauczył! Oprócz jazdy na nartach jako uprzywilowany!!
Prol
3 miesiące temu
Co na to chłopo-celebryta spod Sieradza ?
parlamentarzy...
3 miesiące temu
urzędnik, gdzie fachowcy?
oczywiście
3 miesiące temu
tak tak czyli trzecia noga. \pomoże czy przeszkodzi
...
Następna strona