Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Anna Walentynowicz patronką miejskiego skweru

0
Podziel się:

Upamiętnienie legendarnej działaczki związku zawodowego to jeden z elementów tegorocznych obchodów 33. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" na Dolnym Śląsku.

Anna Walentynowicz patronką miejskiego skweru
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Upamiętnienie legendarnej działaczki związku zawodowego to jeden z elementów tegorocznych obchodów 33. rocznicy powstania NSZZ _ Solidarność _ na Dolnym Śląsku.

Stosowną uchwałę w sprawie nadania skwerowi imienia Walentynowicz, na wniosek prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, podjęła Rada Miejska Wrocławia. Uroczystość nadania nazwy zaplanowano na 26 sierpnia.

Jak powiedział przewodniczący zarządu regionu NSZZ _ Solidarność _ Dolny Śląsk Kazimierz Kimso, wybór patronki dla śródmiejskiego skweru wynika z potrzeby opowiedzenia prawdy o narodzinach Solidarności. _ Pamiętamy o naszych zmarłych kolegach z dolnośląskiej Solidarności i upamiętniamy ich dokonania, ale Anna Walentynowicz jest dla nas wszystkich postacią wyjątkową, bo to ona symbolizuje tę prawdziwą solidarność, rozumianą jako służenie drugiemu człowiekowi _ - podkreślił Kimso.

Przewodniczący zaznaczył, że miejsce upamiętnienia Walentynowicz też nie jest przypadkowe, bo tę część wrocławskiego Śródmieścia zamieszkują m.in. robotnicy dawnych dużych zakładów wielkoprzemysłowych, które prowadziły sierpniowy strajk przed 33 laty. _ Prawda jest taka, że bez Anny Walentynowicz raczej nie byłoby tego strajku i zrywu społecznego. Potem wielokrotnie deprecjonowano jej rolę, bo była osobą szczerą i bezkompromisową, niewygodną dla wielu ludzi. Jednak my chcemy o niej pamiętać i cieszę się, że we Wrocławiu będzie patronką skweru _ - powiedział Kimso.

Tegoroczne odchody 33. rocznicy powstania Solidarności na Dolnym Śląsku będą trwały od 26 sierpnia do 7 września, a ich program jest bardzo atrakcyjny. W słynnej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie zakończył się strajk i podpisano porozumienie, zagrają Goran Bregović, Zakopower i zespół De Press.

Zaplanowano też tradycyjny już Bieg Solidarności, w którym startuje rokrocznie kilka tysięcy biegaczy, wystawę wydawnictw niezależnych ze zbiorów Janusza Wolniaka oraz specjalny pokaz laserowy na pergoli pod Halą Stulecia. Działacze złożą też kwiaty na grobach ofiary stanu wojennego, zastrzelonego tokarza Kazimierza Michalczyka oraz działacza wrocławskiej _ S _ Piotra Bednarza.

Czytaj więcej w Money.pl
Miasto chce od nich 82 mln zł odszkodowania Wykonawca Stadionu Miejskiego chce udowodnić w sądzie, że Gminie Wrocław pieniądze się nie należą.
Prezydent Wrocławia ma ambitne plany - _ Dwa razy więcej turystów i dwukrotne zwiększenie udziału wrocławian w kulturze _ - to cele, jakie stawia sobie Rafał Dutkiewicz na 2016 rok
Zakłócili wykład prof. Baumana. Są zarzuty Zarzuty popełnienia wykroczenia zostały postawione kolejnym czterem osobom.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)