Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ARP oraz KGHM podpisały umowy z chińskimi firmami

0
Podziel się:

Dokumenty podpisano w Urzędzie Rady Ministrów w obecności premiera Polski Donalda Tuska oraz Chin - Wen Jiabao.

ARP oraz KGHM podpisały umowy z chińskimi firmami
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)
bFfJNysB

Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała dziś z chińską firmą Guangxi LiuGong Machinery memorandum o realizacji wspólnych przedsięwzięć firm chińskich i polskich. Zarząd KGHM Polska Miedź podpisał zaś z inną chińską firmą umowę ws. warunków dostaw miedzi do Chin.

Obydwa dokumenty podpisano w Urzędzie Rady Ministrów w obecności premiera Polski Donalda Tuska oraz Chin - Wen Jiabao - poinformowała obecna na uroczystości rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska-Przeciechowska. Jak wynika z komunikatu przekazanego przez ARP, dzięki porozumieniu z Guangxi LiuGong Agencja stanie się strategicznym partnerem jednego z najważniejszych chińskich inwestorów na polskim rynku.

W umowie strony zobowiązały się m.in. do wspierania swoich przedsięwzięć na rynku polskim i chińskim, współdziałania w realizacji inwestycji na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) oraz współpracy przy rozwoju sieci sprzedaży i serwisu produktów LiuGong w Polsce. LiuGong będzie wspierał natomiast przedsięwzięcia ARP m.in. dotyczące poszukiwania partnerów inwestycyjnych i biznesowych w Chinach.

bFfJNysD

Sarzyńska-Przeciechowska poinformowała, że chiński inwestor, który na początku br. kupił część Huty Stalowa Wola, zamierza w Stalowej Woli, na terenach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zarządzanej przez ARP, zbudować centrum rozwojowo-konstrukcyjne i bazę produkcyjną maszyn budowlanych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/12/m208396.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;z;lupkow;kusi;coraz;bardziej;giganci;tworza;sojusz,235,0,1073643.html) *Sojusz polskich gigantów. Czego szukają? * Powiększa się liczba firm, które chcą współpracować przy poszukiwaniu gazu z łupków w Polsce. Agencja przypomniała, że w czasie kwietniowej wizyty zarządu ARP w Chinach złożono deklaracje wzajemnej współpracy gospodarczej pomiędzy ARP a prowincją Hubei oraz firmą Tri-Ring Group Corporation. Rzeczniczka ARP zaznaczyła, że przedstawiciele tej firmy właśnie przebywają z wizytą w Polsce. Tri-Ring zadeklarował w kwietniu chęć zakupu Fabryki Łożysk Tocznych (FŁT) w Kraśniku, której większościowym udziałowcem jest Agencja. Według zarządu ARP przetarg na sprzedaż FŁT może być ogłoszony w I połowie 2012 r.

Rzeczniczka poinformował, że również dziś ARP podpisała list intencyjny z Bank of China, jednym z największych chińskich banków, który w Polsce otworzył drugą po Budapeszcie placówkę w Europie. Głównym celem porozumienia jest wsparcie wymiany handlowej pomiędzy firmami polskimi i chińskimi.

Umowy z chińskimi partnerami podpisali też w środę przedstawiciele KGHM Polska Miedź. Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski poinformował PAP, że w dokumencie ustalono konkretne ilości i ceny dostaw katod miedzianych do Chin, określonych w podpisanej w grudniu ub.r. umowie ramowej na lata 2012-2016. Produkty KGHM mają trafić do chińskiej firmy China Minmetals Corporation. W grudniu 2011 r. KGHM podawał, że kontrakt ma szacunkową wartość od 1 mld 827,7 mln USD do 3 mld 655,4 mln USD, w zależności od poziomu wielkości zamówień.

bFfJNysJ
Czytaj więcej w Money.pl
Gigantyczna inwestycja KGHM i Tauronu Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na ok. 3 miliardy złotych.
KGHM najlepszy w produkcji srebrnych gąsek Srebro było jedną z najlepszych inwestycji ostatnich lat. Od 2005 roku jego średnioroczna cena wzrosła o blisko 500 procent.
Minister ma sposób na tańsze rachunki za gaz Spekuluje się, że PGNiG wniesie koncesje, a państwowe firmy energetyczne dadzą pieniądze na poszukiwania.
bFfJNyte
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)