Notowania

ateizm
29.03.2014 10:38

Ateizm w Polsce. Zjazd ateistów w Warszawie

W 325. rocznicę kaźni Kazimierza Łyszczyńskiego, skazanego w 1689 roku za prace nad dziełem O nieistnieniu boga w Warszawie odbędą się dziś i jutro Dni Ateizmu

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Debaty, marsz oraz inscenizacja stracenia autora pierwszego polskiego traktatu ateistycznego. W 325. rocznicę kaźni Kazimierza Łyszczyńskiego, skazanego w 1689 roku za prace nad dziełem _ O nieistnieniu boga _ w Warszawie odbędą się dziś i jutro Dni Ateizmu.

Wszystko rozpocznie się o 10.00 przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, gdzie zbiorą się uczestnicy marszu. Jeden z organizatorów wydarzenia Dariusz Kędziora z Koalicji Ateistycznej tłumaczy w Polsce są tysiące marszy religijnych, politycznych czy roszczeniowych. Dlatego ateiści zorganizowali marsz poświęcony właśnie ateizmowi. Przy okazji będzie to swego rodzaju hołd dla Kazimierza Łyszczyńskiego, straconego za swoje przekonania.

Po marszu rozpoczną się debaty poświęcone ateizmowi. Dariusz Kędziora tłumaczy, że Dni Ateizmu mają też odkłamać wizerunek ateisty. Jak mówi, w Polsce ateista kojarzony jest z komunistą co jest krzywdzące. Poza tym, podkreśla Dariusz Kędziora w naszym kraju _ bezbożnik _ to złodziej, gwałciciel i morderca, tymczasem ateiści to ludzie, którzy kochają piękno, wierzą w miłość i inne rzeczy przynależne człowiekowi.

Tymczasem środowiska katolickie bardzo negatywnie oceniają Dni Ateizmu. Tomasz Terlikowski publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny portalu fronda.pl, krytykuje to wydarzenie i przypomina, że ateiści w ostatnim stuleciu mają na rękach krew tysięcy chrześcijan. W XX wieku oprawcy komunistyczni czy nazistowscy zamordowali około 100 milionów chrześcijan - podkreśla Terlikowski. Jego zdaniem, ateizm jest światopoglądem nieracjonalnym, ponieważ nie odpowiada na pytanie dlaczego świat istnieje. Publicysta zapowiada, że katolicy pojawią się na marszu ateistów, by modlitwą próbować ich nawracać.

Według środowisk ateistycznych, około dziesięć procent Polek i Polaków nie wierzy w Boga lub nie jest przekonanych do tego, że w ogóle jakiś bóg istnieje.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ateizm, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz