Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie dymisja dla Arłukowicza?

0
Podziel się:

PiS domaga się odwołania obecnego Ministra Zdrowia. Ich zdaniem to przez niego pacjenci mają problem z dotarciem do leków refundowanych.

Będzie dymisja dla Arłukowicza?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała dziś wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Posłowie tego klubu obwiniają go o doprowadzenie do poważnych utrudnień w dostępie do leków refundowanych.

Za poparciem wniosku opowiedziało się 17 posłów, przeciwnych było 19, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jutro wnioskiem PiS ma zająć się Sejm.

Podczas posiedzenia komisji posłowie Solidarnej Polski i SLD zapowiedzieli, że ich kluby w głosowaniu w Sejmie opowiedzą się za odwołaniem Arłukowicza. Przeciwko mają zagłosować PO i PSL. Ruch Palikota podczas posiedzenia komisji nie określił swojego stanowiska ws. wniosku PiS.

Jak podkreślali posłowie PiS, domagają się dymisji ministra zdrowia, gdyż obwiniają go o chaos, jaki zapanował po wejściu w życie 1 stycznia ustawy refundacyjnej. Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) mówił, że Arłukowicz pomimo krótkiego urzędowania _ już zapracował na wniosek o wotum nieufności _. Piecha przypomniał, że minister w grudniu zapewniał, iż po wejściu w życie ustawy refundacyjnej pacjenci mogą czuć się bezpieczni, gdyż nie będzie problemów z dostępem do leków.

Według Piechy mimo że Arłukowicz nie jest autorem ustawy refundacyjnej i krytykował ją, to odpowiada za dantejskie sceny w aptekach, gdyż dopuścił do wejścia w życie od 1 stycznia nowych przepisów, które wprowadziły bałagan.

Arłukowicza bronili posłowie PO i PSL, którzy ocenili, że objął urząd ministra w bardzo trudnym czasie, gdy reformowany był system refundacji leków. Józef Lassota (PO) podkreślał, że Arłukowicz dobrze radzi sobie z wdrażaniem w życie przepisów refundacyjnych. - _ Panie przewodniczący, czy panu nie wstyd? Ma pan problem z uzasadnieniem swojego wniosku _- mówił Lassota do Piechy.

Marek Gos (PSL) uważa, że PiS _ robi wszystko, żeby skompromitować ustawę refundacyjną _. Według niego posłowie tego klubu szukają kozła ofiarnego.

Arłukowicz, zwracając się do posłów PiS, podkreślał, że żaden moment nie byłby do końca odpowiedni na wprowadzanie ustawy refundacyjnej, która wniosła systemowe zmiany w ochronie zdrowia. Jak mówił minister, wdrażanie tak poważnych przepisów zawsze powoduje niepokoje.

Minister zdrowia zapewnił jednocześnie, że skutki wejścia w życie ustawy są na bieżąco monitorowane. - _ Ustawa była potrzebna _ - podsumował Arłukowicz. Dodał, że ustawa refundacyjna umożliwi finansowanie nowoczesnych leków. Podkreślił, że jest otwarty na współpracę ze wszystkimi posłami.

Zapisy ustawy refundacyjnej mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze nie określali na receptach poziomu odpłatności za medykamenty i stawiali pieczątkę: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _. Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

Przedwczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia tylko część postulatów medyków i farmaceutów. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany.

Organizacje lekarzy, którzy prowadzili protest pieczątkowy, mają spotkać się w najbliższy weekend. Podjęte zostaną decyzję w sprawie dalszych działań.

Przedwczoraj w Ministerstwie Zdrowia odbyło się robocze spotkanie z aptekarzami w sprawie rozporządzenia dotyczącego recept. Opracowaniem nowych przepisów zajmie się zespół złożony m.in. z przedstawicieli resortu i Naczelnej Rady Aptekarskiej. Ma on odbyć kilka posiedzeń.

Więcej o problemach Ministra Zdrowia czytaj w Money.pl
Arłukowicz: To jest 9 mld. Trzeba kontroli Senatorowie zajmują się nowelizacją ustawy refundacyjnej.
Arłukowicz w tarapatach? Unia żąda wyjaśnień Finansowanie projektu informatyzacji służby zdrowia, realizowanego z funduszy europejskich, zostało wstrzymane.
Arłukowicz zmiękł. Przeprasza za chaos Apteki będą mogły się odwoływać, a aptekarze nie odpowiedzą za nieprawidłowo wypisane przez lekarzy recepty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)