Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bitwa pod Grunwaldem ponownie wygrana przez Jagiełłę

0
Podziel się:

W inscenizacji rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej wzięło udział około 1,3 tys. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Rosji i Białorusi, a rolę księcia Witolda odgrywał Litwin.

Bitwa pod Grunwaldem ponownie wygrana przez Jagiełłę
(Money.pl/Tomasz Bonek)
bEEhhRoB

Zgodnie z prawdą historyczną tegoroczną Bitwę pod Grunwaldem wygrali rycerze króla Władysława Jagiełły. Z Krzyżakami walczyli w deszczu.

Deszcz rozpadał się po kilkunastu minutach od rozpoczęcia bitwy, gdy do króla Jagiełły z dwoma nagimi mieczami przybyli krzyżaccy posłowie. Od tamtego momentu aż do końca trwającej blisko godzinę inscenizacji padał deszcz. Rycerze przyznawali, że nieco utrudniał on potyczkę._ - Ale z dwojga złego wolę deszcz niż upał. Zbroja nie przemaka _ - mówił schodzący z pola walki Krzyżak.

Tegoroczną inscenizację bitwy objaśniał na bieżąco narrator, który tłumaczył m.in. ustawienia wojsk. Rekonstruktorzy pokazali m.in. napad konnych wojów na pieszych, potyczki wręcz, w akcję wpleciono m.in. ucieczkę wojsk litewskich z pola walki i - oczywiście - bohaterską śmierć Wielkiego Mistrza, który zginął walcząc z mieczem w dłoni.

bEEhhRoD

W inscenizacji rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej wzięło udział około 1,3 tys. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Rosji i Białorusi, a rolę księcia Witolda odgrywał Litwin.

Przed inscenizacją na Wzgórzu Grunwaldzkim zorganizowano apel - oficjalną uroczystość z udziałem wojska i harcerzy, podczas której oddawany jest hołd uczestnikom bitwy z 1410 roku i - w sposób symboliczny - tym, którzy polegli za ojczyznę. Rozpoczął się on wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi i odegraniem hymny państwowego oraz Bogurodzicy.

W uroczystościach tych brali udział m.in. wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz dowódca wojsk lądowych gen. Marek Tomaszycki. Delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem grunwaldzkim, a harcerzom wręczono odznaki grunwaldzkie.

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Jacek Stawowczyk powiedział, że tegoroczną inscenizację oglądało około 50 tys. osób._ - Nie doszło do poważniejszych przykrych wypadków, mieliśmy kilka omdleń ale to na takiej imprezie zawsze się zdarza _ - powiedział Stawowczyk.

bEEhhRoJ

Także policja nie odnotowała żadnych poważnych zdarzeń kryminalnych i drogowych związanych z tegoroczną inscenizacją.

Jeszcze dziś na Polach Grunwaldu będzie można bawić się na koncertach, wieczorem zaplanowano turnieje rycerskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tym razem bitwy pod Grunwaldem nie będzie? Bitwa kosztuje ponad pół miliona złotych. Jej organizatorzy narzekają na brak sponsorów.
Bitwa pod Grunwaldem po raz kolejny. Już jutro Na Polach Grunwaldu odegrano w piątek tzw. wici, czyli wezwanie rycerzy do wielkiej bitwy.
Rycerze pod Grunwaldem. Znają wynik bitwy W sobotę odbędzie się inscenizacja bitwy z 1410 roku jest już ponad tysiąc harcerzy a także drużyny rycerskie i rzemieślnicy.
bEEhhRpe
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)