Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bronisław Komorowski podjął prezydenta Grecji. Mówił o podobnej historii

0
Podziel się:

Jak zaznaczył Komorowski, patrząc na życiorys samego prezydenta Papouliasa można by pomyśleć, że chodzi o kogoś, kto jest przedstawicielem polskiego pokolenia uczestników ruchu oporu

Bronisław Komorowski podjął prezydenta Grecji. Mówił o podobnej historii
(eecpoland.eu)

Polskę i Grecję łączy duma z demokracji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas oficjalnego obiadu, który wydał na cześć prezydenta Grecji Karolosa Papouliasa, przebywającego z wizytą w naszym kraju. Grecki prezydent wzywał do wspólnej walki z kryzysem gospodarczym.

Komorowski podkreślił, że mimo iż nasze kraje są geograficznie oddalone, _ Polacy odnajdują w greckich dziejach paralelę własnych doświadczeń _.

_ - Łączy nas wiele. W sposób szczególny łączy nas duma z poszukiwania form wolności politycznej _ - powiedział Komorowski. Jak dodał, _ łączy nas duma z demokracji _. Poinformował, że podczas wcześniejszego spotkania z greckim prezydentem pokazał mu reprint Konstytucji 3 Maja - _ polskiej dumy, bo pierwszej nowożytnej konstytucji na kontynencie europejskim _.

_ - Łączy nas również to, że przez wiele wieków i Polacy, i Grecy musieli się przeciwstawiać rządom despotycznym i autorytarnym walcząc o przywrócenie wartości, które przy naszym udziale zostały wcześniej zdefiniowane _ - powiedział Komorowski.

Jak zaznaczył, patrząc na życiorys samego Papouliasa można by pomyśleć, że chodzi o kogoś, kto jest przedstawicielem polskiego pokolenia uczestników ruchu oporu, walki o niepodległość, a potem o demokrację w okresie wojny i po wojnie. _ - Polacy i Grecy potrafili przetrwać czasy wojen, kryzysów i dyktatury dzięki nadziei, która nie opuszczała nas nawet wbrew, wydawałoby się, racjonalnym przesłankom. Nie raz przeciwstawiliśmy się systemom, które wydawały się wszechpotężne, pokonywaliśmy najbardziej bolesne kryzysy _ - podkreślił Komorowski.

Zaznaczył, że w Polsce żywa jest pamięć o tym, jak ciężkim przeżyciem był kryzys gospodarczy przełomu lat 80-tych i 90-tych i _ pewnie dlatego dobrze rozumiemy przeżycia współczesnych Greków _. _ - Dlatego też z całego serca, autentycznie, nie zdawkowo i nie kurtuazyjnie, życzymy Grekom powodzenia w niełatwym dziele zwalczania kryzysu _ - powiedział prezydent. Dodał, że Polska mówi jednoznacznie wszystkim krajom Unii Europejskiej, że _ Unii potrzeba ducha gry drużynowej, solidarności i wzajemnego szacunku _.

Prezydent powiedział też, że to mająca swe źródła w antyku grecka demokracja i filozofia były _ źródłem wynalezienia Europy _. - _ Bo to przecież w Grecji powstał mit o Europie, wybrance Zeusa i matce sprawiedliwych władców. A ten mit był źródłem inspiracji dla wszystkich twórców i przywódców, którzy śnili o zjednoczonej, wolnej i sprawiedliwej Europie _ - dodał polski prezydent.

Papoulias zwrócił uwagę, że Polska i Grecja musiały w walce o niepodległość przelać wiele krwi. _ Wierzymy mocno w wartości, które zawsze nam przyświecały - wolność i godność - i które są głęboko wryte w nasze tożsamości narodowe _ - powiedział grecki prezydent.

Chwalił też nasz kraj za sukcesy w walce z kryzysem gospodarczym. - _ Polska może stanowić idealny przykład państwa, które w doskonały sposób poradziło sobie z kryzysem. Chociaż kryzys ogarnął cały nasz kontynent, Polska stosując bardzo konsekwentne, dostosowane do rzeczywistości metody, poradziła sobie w znakomity sposób ze skutkami kryzysu _ - powiedział.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m276349.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;unia;obiecala;kolejna;transze;pozyczki,220,0,1342428.html) *Grecy w napięciu na ulicach. Unia zadecydowała, czy dostaną kolejne miliardy * -_ Zabierajcie swoje memorandum i wynoście się stąd _ - wykrzykiwali w ciągu dnia Grecy. Przypomniał też, że Grecja zdecydowanie wspierała starania Polski o członkostwo w UE, zwłaszcza podczas swej prezydencji w 2003 roku. Wyraził ponadto przekonanie, że współpraca gospodarcza między naszymi krajami powinna stanowić uprzywilejowany element wzajemnych relacji.

_ - Wbrew sytuacji, jaka rysuje się w Europie, powinniśmy wspólnie zmierzać do pokonania kryzysu gospodarczego _ - przekonywał grecki prezydent. Jak powiedział, bardzo ważne jest wspieranie przedsiębiorczości w obu krajach, tak by w efekcie zwiększyła się wymiana handlowa między Polską a Grecją.

Prezydent Papoulias pozostanie w Polsce do dziś. Tego dnia odwiedzi Kraków i Oświęcim. Zwiedzi były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. W stolicy Małopolski spotka się z wojewodą Jerzym Millerem, a także zwiedzi krakowski Rynek Główny, Bazylikę Mariacką i Sukiennice.

Czytaj więcej w Money.pl
To będzie przełomowy rok dla Grecji Minister Kostas Hatzidakis powiedział polskim dziennikarzom, że w nadchodzących latach jego kraj będzie się dynamicznie rozwijał.
W Grecji dramat. A ważą się losy przyznania miliardów euro pomocy Premier chce wysłać 12,5 tysiąca urzędników na przymusowe urlopy. Wściekli Grecy protestują.
Prezydent Grecji Papoulias w Polsce Rozmowy prezydenta Grecji z polskimi politykami mają dotyczyć przede wszystkim priorytetów greckiej prezydencji w Radzie UE.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.