Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Burze nad Polską. Tragiczny bilans nocnych nawałnic

0
Podziel się:

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów,
zalane piwnice - to rezultat nocnych nawałnic.

Burze nad Polską. Tragiczny bilans nocnych nawałnic
(Ziemor/cc/wikipedia)

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów, zalane piwnice - to rezultat wichur i burz, które przeszły nad Polską. Strażacy interweniowali w sumie 1436 razy.

Jak powiedział w rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, 1081 akcji strażaków związanych było z usuwaniem powalonych drzew, które tarasowały drogi, ulice, chodniki, a także z zabezpieczaniem uszkodzonych i zerwanych dachów. Pozostałe 355 interwencji to wypompowywanie wody, głównie z piwnic.

_ - Najtrudniejsza sytuacja jeśli chodzi o wiatr była w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzki. Z kolei jeśli chodzi o opady deszczu - na Kujawach, w Wielkopolsce i woj. pomorskim _ - dodał Frątczak.

Wiatr uszkodził m.in. 14 dachów w powiecie wieluńskim, w woj. łódzkim. _ Trzy z nich to dachy na budynkach mieszkalnych. Z podobnymi sytuacjami mieliśmy jednak do czynienia na Śląsku i w Wielkopolsce. W sumie, w całym kraju uszkodzonych lub zerwanych zostało kilkadziesiąt dachów _ - zaznaczył Frątczak.

Z kolei na pociąg relacji Kołobrzeg-Przemyśl, w miejscowości Chodzież (Wielkopolska) spadła uszkodzona trakcja kolejowa. Konieczna była ewakuacja pasażerów.

_ - Synoptycy zapowiadają, że także w środę w wielu miejscach będą nawałnice. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Usuńmy donice z parapetów i balkonów, jeśli wychodzimy, mimo upału, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się gdy będziemy np. w drodze do pracy lub z pracy do domu nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu lub lepiej na parkingu i przeczekajmy _ - przypomniał Frątczak.

Zaapelował też, by jeśli nawałnica zaczyna się gdy wypoczywamy nad wodą, natychmiast z niej wyjść, a jeśli żeglujemy - dobić do brzegu. _ W górach, kiedy słyszymy ostrzegające komunikaty, po prostu nie wychodźmy na szlak _ - zaznaczył.

Czytaj więcej w Money.pl
Silniki samolotu nie działały już wcześniej - Fakt awarii silnika mógł się przyczynić do katastrofy, jednak nie odpowiada to jeszcze z całą pewnością jaka była jej przyczyna - zaznacza prokuratura.
Jaka przyszłość czeka Polaków na Litwie? Wileńszczyznę w 60 procentach zamieszkują Polacy. Jest to jeden ze słabiej rozwiniętych regionów kraju.
Sejmowa komisja za zpoprawkami Senatu do noweli o biopaliwach Ustawa zwiększa między innymi dodatek biokomponentów do paliw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)