Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
jasna góra
02.09.2012 10:03

Częstochowa: Dziś dożynki na Jasnej Górze

Co roku w tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Na Jasnej Górze w Częstochowie odbędą się dziś dożynki. Co roku w tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie rolników. Przyjeżdżają też przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem.

W tym roku uroczystej mszy świętej, podczas której zostaną pobłogosławione wieńce żniwne, będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik (na zdj.).

Pielgrzymka rolników rozpoczęła się już wczoraj. O 19:00 mszy w jasnogórskiej bazylice przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Paweł Stobrawa, natomiast po Apelu Jasnogórskim o 21:30 Wałami przeszła droga krzyżowa. W Kaplicy Matki Bożej odbyło się nocne czuwanie.

Dzisiaj o 8:00 na placu przed szczytem Jasnej Góry rozpoczną się wspólne modlitwy z udziałem zespołów śpiewaczych i kapel. Uroczysta msza święta dziękczynna za tegoroczne plony zostanie odprawiona o 11:00. Weźmie w niej udzial prezydent Bronisław Komorowski. Homilię wygłosi arcybiskup Józef Michalik. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęci też płody rolne i specjalnie przygotowane na ten dzień wieńce dożynkowe, przywiezione przez rolników z różnych części kraju. Dożynkowe wieńce wykonane są z różnego rodzaju zbóż, kwiatów i owoców, często nawiązują formą plastyczną do aktualnych wydarzeń.

Podobnie jak w poprzednich latach, dożynki są połączone z wystawą rolniczą. Od kilku lat odbywają się także Europejskie Dni Kultury Ludowej.

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się w 1927 roku w Spale pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie zorganizowano w 1982 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 35 tysięcy pątników na Jasnej Górze Pątnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Wałęsa, Tusk i Komorowski o Solidarności Wśród gości, znaleźli się m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Mazowiecki, Jacek Bocheński, Andrzej Celiński, Jacek Fedorowicz.
Prezydent nic nie zrobi w sprawie TV Trwam KRRiT jest niezależnym, konstytucyjnym organem państwa, a jej zasady działania regulują ustawy.
Tagi: jasna góra, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz