Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dorota Masłowska kończy 30 lat

0
Podziel się:

Dorota Masłowska Dorota Masłowska kończy 30 lat. Urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie, w rodzinie marynarza i lekarki.

Dorota Masłowska kończy 30 lat
(VIPHOTO/EastNews)
bELyHtcR

Dorota Masłowska, autorka m.in. _ Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną _ i _ Pawia królowej _, najmłodsza laureatka Literackiej Nagrody Nike, którą zdobyła w 2006 roku w wieku 23 lat, kończy w środę 30 lat.

Dorota Masłowska urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie, w rodzinie marynarza i lekarki. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego, jeszcze jako licealistka, w 2000 roku wzięła udział w konkursie _ Dzienniki Polek _, zorganizowanym przez magazyn _ Twój Styl _, zdobywając w nim pierwszą nagrodę. W tym samym roku opublikowała w czasopiśmie literackim _ Lampa _ opowiadanie _ Wyprawa na dach wieżowca _. Przy okazji współpracy z _ Lampą _ poznała Pawła Dunina-Wąsowicza, wydawcę swojej pierwszej powieści, _ Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną _.

Pisała ją tuż przed maturą, w przerwach w nauce. O efekcie jej pracy Marcin Świetlicki napisał: _ Jest to kawał lekko nadpsutego, literackiego mięsa i zdaje się, że warto było żyć 40 lat, aby wreszcie coś tak interesującego przeczytać _. Książka ukończona w czerwcu 2002 roku, ukazała się na jesieni tego samego roku. Wydawca _ Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną _ wspominał, że początkowo hurtownia, przewidując, że powieść sprzedawać się będzie tak jak inne książki niszowej oficyny Lampa i Iskra Boża zgodziła się wziąć tylko 800 egzemplarzy. Ale kiedy Jerzy Pilch napisał w _ Polityce _ entuzjastyczną recenzję, z każdym dniem zainteresowanie rosło. W ciągu niespełna trzech miesięcy rozszedł się dodruk ponad 24 tys. egzemplarzy.

bELyHtcT

Powieść była promowana, jako _ pierwsza polska powieść dresiarska _, ponieważ jej głównym bohaterem jest Silny, którego sama autorka opisała w wywiadzie dla pisma _ Ha!Art _ jako _ dresiarza mentalnego _, nazywając go też _ wyposażonym w pamięć masową odbiornikiem szumu medialnego _. Zdania krytyków były podzielone. Ci, którzy zachwycali się powieścią Masłowskiej zwracali uwagę przede wszystkim na niekonwencjonalne podejście do języka. W wywiadzie opublikowanym w _ Gazecie Wyborczej _ (2003), sama autorka ujęła to w sposób następujący: _ myślę tak: jedna trzecia zdania z reklamy, potem kawałek wiersza i fragment katechezy z trzeciej klasy podstawówki _.

19-letnia pisarka nie dała się oszołomić powodzeniem medialnym po sukcesie debiutu. Gdy miała dość wyłączyła telefon nagrywając na sekretarce komunikat _ Masłowska nie istnieje _. Przez dekadę kariery literackiej miała rozwinąć jeszcze i udoskonalić metody odcinania się od zbyt natarczywych mediów. _ Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną _ przyniosła jej Paszport Polityki za _ oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego _, nagrodę Złote Pióro Sopotu oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Masłowska studiowała na wydziale psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie na kulturoznawstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Jej druga powieść - _ Paw królowej _ - ukazała się po czteroletniej przerwie. Tym razem autorka zdecydowała się na stylizację w formie rymowanego hip-hopu z denerwującym refrenem _ Ta piosenka powstała za pieniądze Unii Europejskiej, jej celem jest zwiększenie ilości głupców w społeczeństwie _. Wśród bohaterów znajdują się bowiem głupawy wykonawca muzyki pop Stanisław Retro, jego bezwzględny menedżer, a także potwornie brzydka Patrycja Pitz, której okoliczności pomagają zostać gwiazdą hip-hopu.

_ Paw królowej _ zdobył w 2006 roku Nagrodę Literacką Nike. Masłowska jest najmłodszą laureatką tej nagrody, miała w chwili jej zdobycia 23 lata. _ Zważywszy wiek pisarki, to jest napisane tak doskonale i dojrzale, że aż trudno uwierzyć _ - zachwycał się przewodniczący Henryk Bereza. Na kolejną powieść Masłowska kazała czytelnikom czekać siedem lat, w międzyczasie zwróciła się w stronę teatru, pisząc najpierw dramat _ Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku _ (2006), a następnie _ Między nami dobrze jest _ (2008). Powieści Masłowskiej były kilkukrotnie przenoszone na scenę, a adaptację filmową _ Wojny polsko-ruskiej... _ według scenariusza autorki zrealizował w 2009 roku Xawery Żuławski. W filmie Masłowska zagrała samą siebie.

bELyHtcZ

Najnowsza powieść Masłowskiej _ Kochanie, zabiłam nasze koty _ ukazała się na jesieni 2012 roku. Mówiąc o jej bohaterach pisarka powiedziała: _ Podoba mi się interpretacja, że są to ci sami ludzie, to samo pokolenie, które opisałam w "Wojnie polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną", tylko 10 lat później. Marzenia o rzece coca-colą i snickersami płynącej spełniły się, żyjemy w kraju w miarę równych chodników, dobrze się ubieramy i jadamy sushi, ale w powietrzu wisi dziwna pustka. Moi bohaterowie to młodzi ludzie z wielkich miast, których potrzeby konsumpcyjne osiągnęły pewien poziom spełnienia, a teraz muszą odpowiedzieć sobie na pytanie co dalej? Co się robi, jeśli jest się już najedzonym? Co zrobić z tą rozpaczą spełnienia? _.

Masłowska, traktowana jako cudowne dziecko polskiej literatury, programowo odcina się od prób podciągnięcia jej powodzenia pod jakąś ideologię. _ Tak naprawdę to nie chcę być i nie będę na żadnych sztandarach. Staram się nie realizować niczyich nadziei i oczekiwań poza własnymi. (...) Mam dużą potrzebę wolności i próby zatrzaskiwania mnie w szufladkach są skazane na porażkę _ - podsumowała na jesieni 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Krwawe historie są dobre dla dzieci -_ Dziecku można czytać opowieści straszne i pesymistyczne, nawet nieco krwawe _ - przekonuje autorka książeczek dla najmłodszych.
Była brzydka jak noc, żyła z kobietą. Oto mama muminków Była brzydka jak noc listopadowa, 40 lat pozostawała w związku z kobietą, a pierwowzór Muminka odrysowała na ścianie wychodka. Oto cała prawda o Tove Jansson.
Lepsze niż "porno dla mamusiek"? Ilona Felicjańska napisała powieść, przy której _ Pięćdziesiąt twarzy Greya _ to bajka dla pensjonarek. Tani seks to jednak za mało.
bELyHtdu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)