Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
częstochowa
02.09.2012 12:47

Dożynki na Jasnej Górze. Rolnicy dziękują za plony

W święcie dziękczynienia uczestniczą najwyższe władze duchowne i państwowe, w tym prezydent, minister rolnictwa i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Waldemar Deska)

Rolnicy z całego kraju zebrali się na Jasnej Górze, by podziękować Bogu za tegoroczne plony. W święcie dziękczynienia uczestniczą najwyższe władze duchowne i państwowe, w tym prezydent, minister rolnictwa i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył polskim rolnikom podziękowania za trud ich pracy. Podkreślał, że rolnicy swoją obecnością na Jasnej Górze przypominają o odwiecznym geście wdzięczności za solidarność, za plony, za Bożą Opatrzność, za niepodległą ojczyznę i za waleczność narodu polskiego.

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba mówił, że polska wieś jest skarbem ojczyzny, a nie jej ciężarem. Zapowiedział walkę o korzystniejsze rozwiązania dla polskich rolników i lepszą politykę rolną dla całej Europy. Zdaniem ministra Kalemby, wspólna polityka rolna Europy powinna być solidarna i oparta o jednakowe kryteria.

Podobnie jak w poprzednich latach, dożynki są połączone z wystawą rolniczą. Od kilku lat odbywają się także Europejskie Dni Kultury Ludowej.
Dożynki na Jasnej Górze. Rolnicy dziękują za plony

  • fot: PAP/Waldemar Deska
  • fot: PAP/Waldemar Deska
  • fot: PAP/Waldemar Deska [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/dozynki-na-jasnej-gorze-rolnicy-dziekuja-za-plony-g469898.html)

Jasnogórskie dożynki to największe w kraju rolnicze święto dziękczynienia. Ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się w 1927 roku w Spale pod patronatem prezydenta Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie zorganizowano w 1982 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Jasnej Górze dożynki. Jest i prezydent Co roku w tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób, głównie rolników.
Ponad 35 tysięcy pątników na Jasnej Górze Pątnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
Prezydent nic nie zrobi w sprawie TV Trwam KRRiT jest niezależnym, konstytucyjnym organem państwa, a jej zasady działania regulują ustawy.
Tagi: częstochowa, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz