Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dzień walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym

0
Podziel się:

Rodziny wielodzietne i z osobami niepełnosprawnymi są najbardziej zagrożone biedą. Dziś (17.10) przypada Dzień Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Dzień walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym
(Galamik/Dreamstime)

Najbardziej na skutki biedy są narażone dzieci - z powodu niedostatków materialnych cierpi ich około 700 tysięcy. Wiele z nich z tego powodu traci szanse na lepsze wykształcenie i rozwój.

Profesor Barbara Smolińska -Theiss z Akademii Pedagogiki Specjalnej zaznacza, że nie można utożsamiać biedy z patologią, choć z niedostatkiem wiąże się wiele niekorzystnych zjawiska społecznych. - _ Ale jednocześnie trzeba mieć świadomość, że niesprzyjające warunki ekonomiczne uruchomiają aktywność, mogą budować siłę i dążenie do pokonywania problemów. _

Profesor Barbara Smolińska -Theiss zaznacza że wyjście dziecka z biedy, przerwanie kręgu jej dziedziczenia, wymaga zaangażowania i pomocy dorosłych. Ale też własnej motywacji.

Rozwój jest możliwy dopiero po zaspokojeniu podstawowych potrzeb - podkreśla Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. Stąd jej apel o pomoc dla programu Pajacyk, od kilkunastu lat wspierającego dożywianie dzieci. Jak mówi Janina Ochojska - potrzeby w tym względzie są obecnie większe niż możliwości:

Według danych GUS z 2013 roku, poniżej minimum egzystencji żyła co czwarta rodzina z czworgiem i więcej dzieci i co dziesiąta z trojgiem potomstwa. Około13 procent rodzin w Polsce jest w sytuacji deprywacji materialnej. Nie jest w stanie zaspokoić potrzeb związanych z opłatą rachunków, pokryć niespodziewanych wydatków, wyjechać na wakacje, czy kupić sprzęt gospodarstwa domowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)