Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dziś 10 rocznica śmierci Marka Kotańskiego

0
Podziel się

Zginął w 2002 roku w wypadku samochodowym. Miał 60 lat.

Dziś 10 rocznica śmierci Marka Kotańskiego
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEpyrRbF

*Założyciel _ Monaru _ i twórca _ Markotu _. Pomysłodawca akcji nazwanej _ Łańcuchem Czystych Serc _. Dziś mija 10. rocznica tragicznej śmierci Marka Kotańskiego, psychologa i terapeuty, działacza społecznego. Zginął w 2002 roku w wypadku samochodowym. Miał 60 lat. *

Stowarzyszenie MONAR ogłosiło rok 2012 _ Rokiem Kotana _. Marek Kotański był organizatorem licznych akcji pomocy dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków, a także zarażonych wirusem HIV, byłych więźniów i bezdomnych. Zainicjował własny system leczenia narkomanów. Szansę na uzdrowienie chorych ludzi i społeczeństwa, Marek Kotański widział w edukacji. Podkreślał, że najlepszą profilaktyką przed uzależnieniem jest budowanie dobrych relacji w rodzinie.

Kotański był pomysłodawcą takich akcji, jak Gwiaździsty Szlak Czystych Serc, zorganizowanej w 2001 roku. Przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie dwa tysiące uczniów, rodziców i nauczycieli trzymając się za ręce, manifestowało sprzeciw wobec narkomanii. _ Kotan _ - jak go nazywano - był przeświadczony o tym, że uczestnictwo młodych ludzi w takich działaniach jest bardziej przekonujące, niż pogadanki o szkodliwości narkotyków.

bEpyrRbH

Podczas katastrofalnej _ Powodzi tysiąclecia _ w 1997 roku, Marek Kotański organizował pomoc i zbiórkę darów dla powodzian pod hasłem _ Serc pospolite ruszenie _. Był to pociąg, który miał dotrzeć do kilkudziesięciu miast, w których na dworcach kolejowych można było przekazać sprzęty dla powodzian. Marek Kotański zainicjował tworzenie systemu pomocy dla osób opuszczających więzienia, był również organizatorem Stowarzyszenia _ Solidarni wobec AIDS - Plus _.

Model życia bez narkotyków i alkoholu propagował w autorskich programach telewizyjnych oraz w Programie Trzecim Polskiego Radia. Otrzymał nagrodę imienia Brata Alberta, dwukrotnie został laureatem telewizyjnego Wiktora, a dzieci przyznały mu Order Uśmiechu. 19. sierpnia 2002 roku jego samochód uderzył w drzewo, po tym jak Kotański próbował wyminąć pijanego rowerzystę.

bEpyrRci
KOMENTARZE
(0)