Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś pogrzeb Sławomira Mrożka

0
Podziel się:

Urna z prochami Sławomira Mrożka zostanie wystawiona o godzinie 10-tej w Barbakanie.

Dziś pogrzeb Sławomira Mrożka
(M. Lasyk/REPORTER)
bEsAkgJN

Zmarł miesiąc temu w Nicei, dziś Sławomir Mrożek zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Dramaturga i pisarza pożegnają najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie ze świata kultury, wydawcy, mieszkańcy Krakowa.

Urna z prochami Sławomira Mrożka zostanie wystawiona o godzinie 10-tej w Barbakanie. To nawiązanie do oprawy, jaką miał pochówek Juliusza Słowackiego w dwudziestoleciu międzywojennym. To moment, w którym mieszkańcy Krakowa będą się mogli z pisarzem pożegnać.

O 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym do kościoła świętych Piotra i Pawła. To tam odbędzie się nabożeństwo żałobne, któremu będzie przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy świętej przewidziano wystąpienia. Głos zabiorą między innymi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, a w imieniu krakowskich artystów Jerzy Stuhr.

bEsAkgJP

Pisarz zostanie pochowany w Panteonie Narodowym, w podziemiach kościoła świętych Piotra i Pawła. Krypty panteonu miały być gotowe w październiku, prace te jednak z uwagi na pogrzeb Sławomira Mrożka, przyspieszono. Urna z prochami spocznie w sarkofagu wykonanym z piaskowca. Na nim wyryte są imię i nazwisko pisarza, data narodzin i śmierci i napis _ pisarz _.

Po godzinie 15.30 panteon zostanie udostępniony mieszkańcom Krakowa. Autor _ Tanga _ i _ Emigrantów _ zmarł 15 sierpnia w Nicei we Francji, gdzie mieszkał od kilku lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Pogrzeb mistrza w Krakowie. Kiedy? -_ Taka była wola samego Sławomira Mrożka, żeby być pochowanym w Krakowie - _powiedziała Anna Zaremba-Michalska, wydawca dramatopisarza.
_ Polki są najgłupsze _ W młodości nie stronił od alkoholu i zaczynał jako rysownik. Wypowiedzi Sławomira Mrożka do dziś budzą kontrowersje.
Prochy Mrożka będą złożone w kościele św. Piotra i Pawła Pogrzeb pisarza, który odbędzie się we wrześniu, będzie miał charakter religijny.
bEsAkgKq
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)