Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Euro 2012. 184 osoby zatrzymane po burdzie w stolicy

0
Podziel się:

Polska kibolska! Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę! - takie hasła skandowali pseudokibice.

Euro 2012. 184 osoby zatrzymane po burdzie w stolicy
(PAP/Tomasz Gzell)
bESiNaCZ

- _ Polska kibolska! Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę! _ - takie hasła skandowali pseudokibice w drodze na ustawkę z kibicami rosyjskimi, której policja zdołała zapobiec.

Aż 184 osób - polskich i rosyjskich pseudokibiców - zostało zatrzymanych przed i w trakcie meczu Polska-Rosja. Do zamieszek doszło w czasie przemarszu fanów Sbornej na Stadion Narodowy. Później pseudokibice przenieśli się przed Strefę Kibica.

_ - Wśród zatrzymanych jest ponad 150 Polaków, ponad 20 obywateli Rosji, a także jeden Hiszpan i jeden Węgier. 33 osoby zostały przewiezione do izby wytrzeźwień. Z naszych wstępnych szacunków wynika też, że w zamieszkach ucierpiało 10 policjantów, którym udzielono pomocy medycznej _ - powiedział Maciej Karczyński, rzecznik komendanta stołecznego policji.

bESiNaDb

Zatrzymania pseudokibiców trwały do późnych godzin nocnych. Po godz. 1 w nocy w stolicy już w miarę się uspokoiło, policjanci zatrzymywali pojedynczych chuliganów.

Zamieszki w Warszawie po meczu Polska-Rosja

  • fot: PAP/Tomasz Gzell
  • fot:PAP/Andrzej Hrechorowicz
  • fot: PAP/ Andrzej Hrechorowicz
  • fot: PAP/Tomasz Gzell [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/zamieszki-w-warszawie-po-meczu-polska-rosja-g421492.html) Karczyński poinformował też, że według wstępnych ustaleń przed, w trakcie i po meczu miało dojść do kilku _ ustawek _ polskich i rosyjskich chuliganów. _ - Mieliśmy m.in. sygnały, że rosyjscy pseudokibice planują wtargnąć na murawę boiska. Były też informacje o planowej +ustawce+ przy Rondzie de Gaulle'a. W tych okolicach zatrzymaliśmy do wylegitymowania grupę rosyjskich kibiców _ - mówił Karczyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/piekny;mecz;a;jednak;stracilismy;szanse,130,0,1104002.html) *Piękny mecz, a jednak straciliśmy szansę * Chochołowski: Nie wierzyłem w reprezentację. Przepraszam

bESiNaDh

Jak dodał rzecznik komendanta stołecznego policji, przy niektórych z zatrzymywanych osobach policjanci znajdowali niebezpieczne narzędzie m.in. kastety, a także np. ochraniacze na zęby. Według wstępnych danych policji wynika, że chuligani zniszczyli m.in. jeden radiowóz.

Zamieszki rozpoczęły się podczas marszu rosyjskich kibiców, którzy spod dworca kolejowego Warszawa-Powiśle przechodzili na Stadion Narodowy. Fani _ Sbornej _ poinformowali o nim miasto i poprosili o jego zabezpieczenie. Od początku podkreślali też, że jest to jedynie przejście w zorganizowanej grupie na stadion i nie ma podtekstu politycznego.

Euro 2012: Mecz Polska-Rosja

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/euro-2012-mecz-polska-rosja-g421504.html) W trakcie przemarszu grupa okołu 100 pseudokibiców obu drużyn próbowała jednak doprowadzić do konfrontacji. Nie dopuściła do tego policja. Zakończyło się na bójkach, rzucaniu kamieniami, butelkami, odpalaniu petard i rac. Kilkanaście osób odniosło obrażenia.

W czasie samego meczu grupy pseudokibiców przeniosły się w okolice Strefy Kibica, którą odgrodziły od nich kordony policji. Funkcjonariuszy obrzucali kamieniami, butelkami, odpalali race. Kilkudziesięciu chuliganów wdarło się też przez wejście techniczne do strefy. Wejście zostało zamknięte i zabezpieczone przez ochronę i policję.

bESiNaDi

ZOBACZ PRZEMARSZ ROSYJSKICH KIBICÓW NA STADION NARODOWY:

Ze względu na sytuację, po meczu poproszono kibiców rosyjskich - którzy byli na stadionie - by opuścili obiekt 20 minut później. Zdecydowano także o wyłączeniu z ruchu drugiego z mostów - Świętokrzyskiego - by nie dopuścić do chuligańskich ataków.

Większość kibiców spokojnie opuszczała Strefę Kibica i Stadion Narodowy. Śpiewali i wznosili okrzyki _ Polska, biało-czerwoni _ i _ Biało-czerwone to barwy niezwyciężone _. Gdzieniegdzie wznoszono okrzyki na cześć strzelca wyrównującej bramki dla Polski, Jakuba Błaszczykowskiego. Ale grupy _ kiboli _ zaczęły przemieszczać się w okolice Starego Miasta i Ronda de Gaulle'a. Właśnie przy rondzie planowali _ ustawkę _ z pseudokibicami rosyjskimi, której zapobiegła policja.

Od strony Krakowskiego Przedmieścia do Ronda de Gaulle'a, gdzie ustawili się policjanci, przeszła grupa ponad stu pseudokibiców - niektórzy mieli zamaskowane twarze. Krzyczeli _ Polska kibolska _ i _ Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę! _. Przed hotelem Bristol, gdzie mieszka rosyjska reprezentacja, policjanci ustawili barierki.

bESiNaDj

Policja do powstrzymania _ kiboli _ użyła m.in. armatek wodnych, gazu pieprzowego i w kilku przypadkach broni gładkolufowej. Zabezpieczony został i analizowany jest zapis monitoringu. _ - Chcemy zatrzymać wszystkie osoby biorące udział w burdach _ - powiedział Sokołowski.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Będą gwizdki, bębny, a nie polityka _ Grupa ok. 5 tys. rosyjskich kibiców weźmie udział we wtorkowym marszu w Warszawie - poinformowała dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor. Jak powiedziała, marsz nie będzie miał podtekstu politycznego.
Już jutro wielki sprawdzian dla policji _ - Jeśli UEFA i policja ocenią, że jest to mecz podwyższonego ryzyka, zostaną podjęte odpowiednie środki _ - powiedział Jacek Cichocki, szef MSW.
10 tys. Rosjan przejdzie przez Warszawę? Rosyjscy kibice chcą przejść ulicami stolicy na mecz Polska-Rosja 12 czerwca.
bESiNaDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)