Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro 2012: tym zajmą się policjanci

0
Podziel się:

Kontrola stadionów, konwojowanie drużyn, rozładowywanie korków, zapobieganie burdom. Co jeszcze znalazło się na liście?

Euro 2012: tym zajmą się policjanci
(Reporter)

Policjanci w trakcie Euro 2012 będą nie tylko brać udział w zabezpieczeniu samych spotkań, do ich zadań będzie również należeć sprawdzenie pirotechniczne obiektów, konwojowanie drużyn piłkarskich, rozładowywanie korków i zapobieganie burdom czy ewentualnym zamachom.

Na samych stadionach służba policjantów rozpoczynać się będzie na długo przed planowanym meczem. Każdy obiekt będzie bowiem dokładnie sprawdzany pirotechnicznie, później kontrolowany będzie każdy samochód wjeżdżający na teren stadionu.

_ - Mamy specjalne urządzenia pozwalające na prześwietlanie aut i kontrolowanie, czy np. w środku nie są przewożone substancje radioaktywne _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, funkcjonariusze sprawdzać będą nie tylko, co jest przewożone w środku samochodu, ale też czy np. ładunki pirotechniczne nie są ukryte w podwoziu auta. - _ Do tego typu kontroli wykorzystywane będę nie tylko specjalne urządzenia, m.in. lusterka do zaglądania pod samochody, ale też nasze policyjne psy _ - dodał Sokołowski.

Nieumundurowani policjanci będą także wśród kibiców wchodzących na poszczególne spotkanie. Do ich zadań będzie należeć m.in. sprawdzanie, czy któraś z tych osób nie wnosi na teren stadionu niebezpiecznych materiałów czy substancji. _ - Będą mieli przy sobie specjalne urządzenia, czujniki wykrywające substancje radioaktywne _ - dodał rzecznik.

Za bezpieczeństwo na samym obiekcie, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odpowiada organizator. Policja ma jednak wspierać go i pomagać mu w sytuacjach wymykających się spod kontroli. Podczas meczy Euro 2012 na stadionach oprócz policjantów z prewencji będą też m.in. policyjni spottersi. Poza polskimi funkcjonariuszami, którzy będą pełnić tę funkcję, na turniej mają przyjechać ze swoimi drużynami zagraniczni policjanci - w sumie ok. 120.

_ - Będą ubrani w błękitne kamizelki. Na nich będą znajdować się flagi krajów, z których pochodzą. Ich zadaniem będzie przede wszystkim pomaganiem kibicom, wspieranie ich, rozwiązywanie problemów, które mogą powstawać _ - powiedział rzecznik.

Zagraniczni spottersi mają też informować polskich policjantów o ewentualnych zagrożeniach lub osobach, które mogą poprzez swoje zachowanie zagrażać bezpieczeństwu np. danego meczu.

Służby przed Euro 2012 przygotowują się na różne zagrożenia w tym także, jak przyznają, na ewentualne zamachy terrorystyczne. Na każdym stadionie w trakcie turniejowego meczu będą więc również policyjni antyterroryści i snajperzy.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/158/m214174.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/euro/artykul/ponad;60;tysiecy;zlotych;za;przegrany;mecz;zobacz;ile;zgarna;bialo-czerwoni;na;euro;2012,119,0,1078391.html) *Ponad 60 tysięcy złotych za przegrany mecz. Zobacz, ile zgarną biało-czerwoni na Euro 2012 * Niezależnie od poziomu, jaki zaprezentują, mogą liczyć na sporą sumę. Za tytuł mistrza Europy każdy z graczy może dostać nawet 2 mln złotych. - Antyterrości zapoznawali się z każdym stadionem, na którym będą odbywać się mecze. Przez tydzień od wczesnych godzin rannych poznawali dokładnie budowę obiektu. Sprawdzali i planowali najkrótsze trasy dotarcia do różnych miejsc. Poznawali wszystkie pomieszczenia, zakamarki, tak by byli przygotowani na różne sytuacje _ - powiedział Sokołowski. Antyterroryści brali też m.in. udział w meczach testowych,
które odbywały się np. na Stadionie Narodowym.

Wyznaczone zostały już także miejsca dla policyjnych snajperów. Jak wyjaśnił Sokołowski, chodzi o to, by mogli widzieć, co się dzieje na całym stadionie.

Na każdym obiekcie, podczas meczu będzie działać sztab. _ - Zajmować będzie pomieszczenia w pobliżu organizatora, tak by mieć możliwość natychmiastowego reagowania na różnego rodzaju wydarzenia _ - zaznaczył Sokołowski. Członkowie sztabu będą mogli obserwować nagrania kamer monitoringu stadionu.

Policyjne sztaby będą podczas Euro2012 działać także w określonych komendach (miejskich albo wojewódzkich) w miastach gospodarzach mistrzostw a także w Lublinie, Przemyślu i Krakowie. Pracować będzie też bez przerwy Policyjne Centrum Dowodzenia. To właśnie pracujący tam funkcjonariusze koordynować będą zabezpieczania turnieju i podejmować decyzje np. o skierowaniu z danych województw dodatkowych oddziałów policji.

_ - Pamiętajmy, że praca policjantów nie będzie ograniczać się do samego stadionu. Będziemy też wypełniać zarządzenia miasta w zakresie m.in. zamykania ulic i przywracać na nich ruch w momencie, gdy kibice opuszczą już stadion _ - dodał rzecznik.

Policjanci będą także konwojować drużyny piłkarskie z lotniska do hoteli i z hoteli na mecze oraz na treningi. Przy każdej drużynie będzie również polski funkcjonariusz, który ma pomagać piłkarzom i być swoistym łącznikiem z polską policją.

Funkcjonariusze będą również angażować się w zapewnienie bezpieczeństwa zarówno w strefach kibica, jak i w miejscach, gdzie będzie można oglądać mecze - więcej policyjnych patroli będzie w pobliżu pubów, restauracji oferujących taką możliwość.

_ - Oczywiście będziemy także w razie konieczności rozładowywać korki, organizować objazdy, czyli pomagać kibicom w dotarciu na Euro 2012 _ - dodał Sokołowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Strony polskich stadionów przegrywają z ukraińskimi Najlepiej wypada strona ukraińskiej Donbass Areny. Niestety do stron polskich stadionów powstała długa lista zarzutów - między innymi odważnie zaprojektowana strona gdańskiej PGE Areny w ogóle nie posiada angielskiej wersji językowej.
Szykują się do Euro. Co z przestępcami? Dzisiaj ministrowie rozmawiali o organizacji Euro 2012, usprawnieniu komunikacji i dalszej współpracy między służbami.
Wyślą tam 1300 żołnierzy. Dla dobra Euro - _ Siły ŻW po otrzymaniu uprawnień będą mogły wesprzeć policję tam, skąd ona będzie musiała wyjść _ - mówi gen. dyw. Mirosław Rozmus.
euro
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)