Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal filmowy w Gdyni. 14 produkcji powalczy o główna nagrode

0
Podziel się:

38. festiwal filmowy w Gdyni potrwa do 14 września. Seanse oraz spotkania z filmowymi twórcami i aktorami organizowane będą w Multikinie, w Teatrze Muzycznym i na miejskiej plaży.

Festiwal filmowy w Gdyni. 14 produkcji powalczy o główna nagrode
(Gero Breloer/AP/XBER102/EastNews)

38. edycja festiwalu w Gdyni, najważniejszej dorocznej imprezy poświęconej polskiej kinematografii, rozpocznie się jutro. Szanse na Złote Lwy mają m.in. filmy Małgorzaty Szumowskiej, Macieja Pieprzycy i Ryszarda Bugajskiego. Szefem jury będzie Janusz Głowacki.

Produkcji, które wystartują w konkursie o główną nagrodę, jest czternaście. Dramat _ W imię... _ Małgorzaty Szumowskiej (do kin trafi 20 września) to historia duchownego zakochanego w młodym mężczyźnie. Akcja rozgrywa się na polskiej wsi. Księdza Adama gra Andrzej Chyra, a w chłopaka, w którym kapłan się zakochuje, wciela się Mateusz Kościukiewicz.

Film pokazany był na tegorocznym Berlinale, gdzie zebrał dobre recenzje. Dużo uwagi zwrócono m.in. na kreację Chyry. _ Chyra kreuje ujmujący portret księdza pełnego ludzkich słabości, od pierwszych scen tworząc bliską więź z widzem _ - napisał krytyk z _ The Hollywood Reporter _. _ Charyzmatyczny Chyra _, _ inteligentny, nieoceniający, godny podziwu film _, _ Szumowska znakomicie pokazała wewnętrzne rozterki człowieka _ - to fragmenty recenzji z _ Frankfurter Allegemeine Zeitung _ i _ Screen International _.

Po realizacji tego filmu Szumowska podkreślała, że nie jest on dosłowny, brutalny, ostry. _ Wyszłam w tej historii od człowieka, którego widz może polubić. Mężczyzny, który walczy ze swoimi pragnieniami, zmaga się. To jest tematem tego filmu _ - powiedziała. Gdy analizowała, jak podejść do tematu miłości księdza, jego samotności i walki z sobą samym, doszła do wniosku, że _ chce pokazać problem szerzej, uczuciowo, a nie robić to publicystycznie _. _ Nie oceniam bohaterów. Nasz ksiądz to dobry ksiądz _ - zaznaczyła.

O uczuciu rodzącym się między dwoma mężczyznami opowiadają także _ Płynące wieżowce _ Tomasza Wasilewskiego. Bohaterowie tej historii to Kuba i Michał. Kuba mieszka z matką i swoją dziewczyną Sylwią. Trenuje pływanie, jest jednym z najlepszych zawodników. Wszystko zmienia się po tym, jak na imprezie Kuba poznaje Michała - nieoczekiwanie budzi się w nim uczucie, które jednocześnie przeraża go i fascynuje. _ Płynące wieżowce _ zdobyły już kilka ważnych nagród, m.in.: nagrodę główną w konkursie _ East of the West _ na festiwalu w czeskich Karlowych Warach oraz Nagrodę Publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

_ Chce się żyć _ w reż. Macieja Pieprzycy, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, było z kolei sensacją tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, który zakończył się 2 września. Świetnie przyjęty obraz Pieprzycy zdobył w Montrealu główną nagrodę, a także nagrody Jury Ekumenicznego i publiczności. Jest inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami - poruszającą, a zarazem emanującą optymizmem i humorem - historią niepełnosprawnego Mateusza, który mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha.

_ Kiedy Mateusz przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za +roślinę+. Jednak rodzice chłopca nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę. Jednak los sprawia, że musi on rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia _ - czytamy w opisie filmu.

Już pierwsze projekcje w Montrealu sugerowały, że obraz Pieprzycy zasłużył na miano festiwalowej sensacji. _ Dwa razy mieliśmy owacje na stojąco. Widzowie stali i klaskali ponad dziesięć minut, co podobno nie zdarzyło się na tym festiwalu od lat. Klaskaliby dłużej, tylko już nas organizatorzy zaczęli wypraszać z sali, bo zablokowaliśmy następny pokaz _ - relacjonował później reżyser na oficjalnym fanpage'u filmu na Facebooku. Do kin _ Chce się żyć _ wejdzie 11 października. W obsadzie, oprócz Dawida Ogrodnika (młodego aktora znanego już widzom z filmu _ Jesteś Bogiem _), są też m.in.: Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka.

O Złote Lwy w Gdyni walczyć będzie również nowy film Jacka Bromskiego _ Bilet na Księżyc _. Wystąpili w nim m.in. Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz i Anna Przybylska. Akcja rozgrywa się w roku 1969. Bohater, Adam, otrzymuje powołanie do Ludowego Wojska Polskiego. Zostaje przydzielony do służby w Marynarce Wojennej, w formacji łodzi podwodnych. Razem z Antonim, starszym bratem, wyrusza do jednostki wojskowej w Świnoujściu. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę bracia odwiedzają starych znajomych, zawierają także nowe znajomości. Antoni chce, by podróż przygotowała Adama do życia w jednostce. Autorem zdjęć do filmu jest Michał Englert, muzykę skomponował Ludek Drizhal.

Janusz Chabior, Joanna Orleańska, Przemysław Bluszcz, Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Wojciech Zieliński - m.in. ci aktorzy są w obsadzie _ Ostatniego piętra _, które wyreżyserował Tadeusz Król. Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim miasteczku. Derczyński, kapitan Wojska Polskiego, kochający rodzinę ojciec trojga dzieci, może budzić sympatię. Jego życie wydaje się spokojne i harmonijne. A jednak - budzące domysły dziwne zbiegi okoliczności oraz realne zagrożenie doprowadzają stopniowo kapitana na skraj wyczerpania psychicznego.

O życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy opowiada nowy film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego _ Papusza _. Papusza (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987) przez 40 lat mieszkała w taborze, wiodąc wędrowne życie. Jej losy okazały się dramatyczne. W 1949 r. do taboru dotarł poeta Jerzy Ficowski. Zainteresował się poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową Papusza zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z języka romskiego na polski. Pod wpływem Ficowskiego Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona ze społeczności cygańskiej.

Rolę Papuszy zagrała w filmie Jowita Budnik, która z parą reżyserów współpracowała już przy okazji realizacji _ Placu Zbawiciela _. Bohaterowie _ Papuszy _ mówią w języku polskim i w języku romskim. Przygotowując się do roli, Budnik przez 10 miesięcy uczyła się języka romskiego. Jako Jerzy Ficowski partneruje jej na ekranie Antoni Pawlicki. W obsadzie jest ponadto wielu aktorów-amatorów wywodzących się ze społeczności polskich Romów.

W konkursie w Gdyni wystartuje również nowy film Pawła Pawlikowskiego _ Ida _. W obsadzie są m.in. Agata Trzebuchowska, Agata Kulesza i Dawid Ogrodnik. Jedna z bohaterek, Anna, jest nowicjuszką, sierotą wychowywaną w zakonie. Przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie wyruszają w podróż, która ma im pomóc nie tylko w poznaniu tragicznej historii ich rodziny, ale także prawdy o tym, kim są.

O Złote Lwy walczyć też będą, znane już publiczności, filmy: _ Bejbi Blues _ Katarzyny Rosłaniec, _ Drogówka _ Wojciecha Smarzowskiego, _ Dziewczyna z szafy _ Bodo Koxa, _ Imagine _ Andrzeja Jakimowskiego, _ Miłość _ Sławomira Fabickiego, _ Nieulotne _ Jacka Borcucha, _ Układ zamknięty _ Ryszarda Bugajskiego.

W jury, które oceni filmy w konkursie głównym i wybierze laureatów nagród, zasiądą: prozaik, dramaturg i scenarzysta Janusz Głowacki (jako przewodniczący jury), reżyserki Agnieszka Holland i Urszula Antoniak, aktorka Agata Buzek, członkini zarządu niemieckiej telewizji ZDF Kirsten Niehuus (od lat związana również z przemysłem filmowym, m.in. jako specjalistka w zakresie funduszy filmowych), a także brytyjski scenarzysta Christopher Hampton, laureat Oscara za scenariusz filmu _ Niebezpieczne związki _ w reż. Stephena Frearsa z 1988 r. oraz zdobywca nominacji do Oscara za scenariusz _ Pokuty _ w reż. Joe Wrighta z 2007 r.

38. festiwal filmowy w Gdyni potrwa do 14 września. Seanse oraz spotkania z filmowymi twórcami i aktorami organizowane będą w Multikinie, w Teatrze Muzycznym i na miejskiej plaży. Platynowe Lwy za całokształt twórczości odbierze podczas festiwalu reżyser Jerzy Antczak. Twórca ekranizacji _ Nocy i dni _ przyjedzie do Gdyni z USA - gdzie od lat mieszka - razem z żoną Jadwigą Barańską, która zagrała w tym filmie niezapomnianą główną rolę.

Do najciekawszych wydarzeń festiwalu należeć będzie pozakonkursowa projekcja - w ramach pokazów specjalnych - nowego filmu Romana Polańskiego, komedii _ Wenus w futrze _. Ponadto odbędzie się prezentacja fragmentów powstającego właśnie filmu Władysława Pasikowskiego _ Jack Strong _, thrillera opowiadającego o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Główne role w _ Jacku Strongu _ grają Marcin Dorociński i Maja Ostaszewska.

Czytaj więcej w Money.pl
Złota Palma dla filmu o lesbijskiej miłości Francusko-tunezyjski reżyser Abdellatif Kechiche odebrał nagrodę wraz z odtwórczyniami głównych ról: Adele Exarchopoulos oraz Leą Seydoux, które nie kryły łez wzruszenia.
Tootsie reżyserem. W końcu! _ Kwartet _, jak na film wyreżyserowany przez wybitnego aktora przystało, jest prawdziwym popisem gry w wykonaniu gwiazdorskiej obsady.
"Hollywood wysysa ze mnie krew" Jest nieśmiała i źle się ubiera, a została dziewczyną Bonda. Eva Green nie cierpi Holywood, a karierę robi wbrew swojej naturze.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)