Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hitler ponaglał Stalina do ataku na Polskę

0
Podziel się:

Dziś mijają 74 lata od agresji Związku Radzieckiego.

Hitler ponaglał Stalina do ataku na Polskę
(Bundesarchiv/CC BY-SA 3.0 DE/wikimedia)

Hitler ponaglał Stalina do ataku na Polskę. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 przypominał doktor Witold Wasilewski. Dziś mijają 74 lata od agresji Związku Radzieckiego. Był to wynik zawarcia tak zwanego paktu Ribbentrop - Mołotow.

Traktat wyznaczał strefy wpływów Niemiec i ZSRR w Europie Środkowo - Wschodniej. Linia je wyznaczające biegła wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. Doktor Witold Wasilewski mówił w Polskim Radiu 24, że po ataku Niemiec na Polskę Hitler ponaglał Stalina do uderzenia od wschodu przede wszystkim, aby zamanifestować współpracę obu państw.

- _ Nie chodziło tylko o stronę militarną, ale o powstanie jednoznacznego faktu politycznego, który już stawia Stalina po stronie Hitlera, w momencie, gdy Wielka Brytania i Francja wypowiedziała mu wojnę _ - wyjaśnił historyk.

Warto dodać, że o planach ataku ZSRR na Polskę wiedziały Stany Zjednoczone, które miały swojego szpiega w Moskwie. Bliski współpracownik Matthiasa von Schulenburga - ambasadora Niemiec w Moskwie - był agentem amerykańskim i bardzo szybko przekazał informację o ataku na Polskę do Stanów Zjednoczonych - przypominał doktor Witold Wasilewski.

Od momentu uderzenia na Polskę Armia Czerwona dokonywała wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Propaganda sowiecka określała atak jako _ wyprawę wyzwoleńczą _ w obronie _ ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi _.

Czytaj więcej w Money.pl
_ To Polska sprowokowała Hitlera _ Jak się okazuje, musimy wiedzieć, że choć do Hitler zaatakował Polskę, to wcześniej Berlin został do tego popchnięty.
80 lat temu naziści spalili książki przeciwników Hitlera 10 maja 1933 roku w wielu miastach zapłonęły stosy z książkami autorów uznanych za antyniemieckich.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)