Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hołd w imieniu pochowanych w Iranie

0
Podziel się:

Weterani armii generała Andersa, Sybiracy i przedstawiciele polskich władz oddali hołd Polakom spoczywającym na cmentarzu w Isfahanie w Iranie. Uroczystość odbyła w 70. rocznicę przyjęcia przez Iran 120 tysięcy polskich uchodźców, którzy wyszli z sowieckiej niewoli w 1942 roku. Wśród tej grupy było 20 tysięcy dzieci, które między innymi właśnie w Isfahanie znalazły opiekę i schronienie.

Hołd w imieniu pochowanych w Iranie

Weterani armii generała Andersa, Sybiracy i przedstawiciele polskich władz oddali hołd Polakom spoczywającym na cmentarzu w Isfahanie w Iranie.

Uroczystość przeprowadzono w 70. rocznicę przyjęcia przez Iran 120 tysięcy polskich uchodźców, którzy wyszli z sowieckiej niewoli w 1942 roku. Wśród tej grupy było 20 tysięcy dzieci, które między innymi właśnie w Isfahanie znalazły opiekę i schronienie.

Wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek podczas uroczystości przy polskich kwaterach na ormiańskim cmentarzu w Isfahanie podkreślał, że pamiętamy o tych, którzy nie wrócili do Polski i dziękujemy za ich irańskich opiekunów.

- _ Potraktujmy tę uroczystość jako upamiętnienie tych, którzy tutaj zakończyli swoją ziemską wędrówkę, ale i jako lekcję historii, w której nasze dzieje splatają się z dziejami innych narodów _ - powiedział wiceminister Cisek.

W polskich kwaterach na cmentarzu ormiańskim w Isfahanie, zwanym _ miastem polskich dzieci _, spoczywa 18 Polaków. W uroczystościach w Isfahanie wzięło wiele osób, które do Iranu trafiły jako dzieci. Julia Pieniążek, gdy miała 3 lata, została wraz z matką zesłana na Syberię. Gdy zaś miała 5 lat, doświadczyła irańskiej pomocy. Po przyjeździe ze Związku Radzieckiego dzieci przeszły dezynfekcję i otrzymały pomoc lekarską.

_ - Ten kraj jest dla mnie przyjacielski _ - powiedziała Julia Pieniążek. Władysław Czapski do Iranu dostał się wraz z matką i siostrą. Po śmierci matki spędził 3 lata w Isfahanie. Dziś mówi, że odwiedziny grobu matki są dla niego wielkim przeżyciem. Podkreśla też, że ma wielki szacunek dla narodu irańskiego, który w ciężkiej sytuacji przyjął 120 tysięcy Polaków.

Czesława Grzybowska do Iranu trafiła jako 9-letnia dziewczynka i do dziś z wielkim wzruszeniem wspomina tamten czas, który był dla niej początkiem normalnego życia. Podkreśla, że do dziś jest bardzo wdzięczna Irańczykom. W Iranie spoczywa jej ojciec.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym kraju działa zamknięta sieć Badacze z USA przedstawili dowody iż Iranowi udało się stworzyć zamkniętą krajową sieć internetową niedostępną z zewnątrz kraju. Sieć ta także uniemożliwia pozyskanie informacji ze świata.
Ograniczają wywożenie dolarów. Powód? W związku z gwałtownym spadkiem kursu wymiennego irańskiego riala władze afgańskiej prowincji Herat ograniczyły wywóz amerykańskiej waluty z Afganistanu do Iranu.
Starcia z policją z powodu spadku kursu Oddziały specjalne policji irańskiej starły się w Teheranie z handlarzami walutą.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)