Notowania

jaruzelski
12.12.2011 07:56

Jaruzelski wydał książkę o stanie wojennym

Wojciech Jaruzelski pisze, że stanu wojennego nie byłoby, gdyby podczas listopadowego spotkania trzech udało się dojść do porozumienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Barabasz/GFDL/Wikipedia)

W 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek ukazała się kolejna książka Wojciecha Jaruzelskiego na temat wydarzeń poprzedzających 13 grudnia 1981 roku, pt. _ Starsi o 30 lat _.

Generał Jaruzelski twierdzi, że stanu wojennego można było uniknąć i wspomina o swoim spotkaniu z Józefem Glempem i Lechem Wałęsą, kilka tygodni wcześniej - 4 listopada 1981 roku.

Wojciech Jaruzelski pisze, że stanu wojennego nie byłoby, gdyby podczas listopadowego spotkania trzech udało się dojść do porozumienia, mówi wydawca książki Daniel Kawa.

- _ Generał stara się dowieść, że poczynił wszelkie możliwe kroki, by nie wdrażać rozwiązania siłowego, ale stało się tak jak się stało _ - mówi Kawa. W książce Jaruzelski powtarza swoją tezę, że stan wojenny był mniejszym złem. - _ W odróżnieniu od swych adwersarzy nie używa epitetów, ale stara się dotrzeć do źródeł _ - dodaje.

Fakty zawarte w dokumentach przeczą tezie generała o tym, że stan wojenny miał ubiec interwencję rosyjską. Przekonuje o tym historyk IPN Antoni Dudek.

- _ Z ósmego na dziewiątego grudnia 1981 roku Jaruzelski spotyka się z dowódcą Układu Warszawskiego i mówi mu, że wprowadza stan wojenny i będą prawdopodobnie tylko strajki. Zapewnia, że wtedy sobie poradzi. Pyta jednak, czy w przypadku ostrzejszych reakcji może liczyć na pomoc układu. Rosjanie odpowiadają, że na pomoc gospodarczą może liczyć, ale wojskowo układ nie pomoże. Jaruzelski wiedział więc, że nie ma takiego zagrożenia _ - wyjaśnia Dudek.

Według historyka, generał wprowadzając stan wojenny próbował utrzymać za wszelką cenę ówczesny system polityczny. Według Dudka, Jaruzelski walczy o swój wizerunek nie tylko publikując książki.

- _ Przypomnę okładkę jednego z pism kobiecych, gdzie generał wystąpił z córką i psem. Występował jako dobrotliwy, starszy pan, którego jacyś szaleńcy ciągają po sądach _- twierdzi historyk IPN. Działania Jaruzelskiego są skuteczne. Z różnych badań wynika, że połowa społeczeństwa uważa go za patriotę.

Czytaj więcej o generale Jaruzelskim
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t74281.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlochy;wizyta;walesy;u;jaruzelskiego;znaczaca,12,0,920332.html) Włochy zachwycone: Wałęsa pozdrawia wroga Według włoskiej prasy o wysokiej kulturze politycznej panującej w Polsce świadczy gest Lecha Wałęsy, który odwiedził w szpitalu ciężko chorego Wojciecha Jaruzelskiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t46463.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;jaruzelskiego;za;stan;wojenny;zawieszony,225,0,895713.html) Jest decyzja sądu w sprawie Jaruzelskiego Powodem zawieszenia jest zły stan zdrowia 88-letniego gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
Tagi: jaruzelski, stan, wojenny, książka, kraj, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz