Notowania

katastrofa smoleńska
23.10.2012 16:22

Katastrofa Smoleńska. Eksplozja wytłumaczeniem?

Eksplozja jest jedynym logicznym wytłumaczeniem - przekonywali eksperci podczas konferencji naukowej na UKSW w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Michał Walczak)

Eksplozja jest jedynym logicznym wytłumaczeniem - przekonywali eksperci podczas konferencji naukowej na UKSW w Warszawie. Nie doszło do uderzenia maszyny w brzozę; otwarcie ścian kadłuba na zewnątrz świadczy o wybuchu w jego wnętrzu - dowodzili.

W dzisiejszej konferencji udział wzięły rodziny ofiar katastrofy m.in. Małgorzata Wassermann, córka posła PiS Zbigniewa Wassermanna i Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku oraz politycy PiS, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński i szef parlamentarnego zespołu badającego katastrofę Antoni Macierewicz.

Prof. Jan Obrębski z Politechniki Warszawskiej w swoim referacie opisywał zniszczenie fragmentu samolotu. Zaznaczył, że element najprawdopodobniej został wyrwany z przedniej części samolotu w wyniku eksplozji. Zwracał uwagę m.in. na wyrwane nity i poszarpany nieregularny kształt. _ - Można podejrzewać, że miała miejsce punktowa eksplozja _ - stwierdził.

Z kolei ekspert z zakresu inżynierii dr Grzegorz Szuladziński ocenił, że wybuch w kadłubie jest jedynym logicznym wytłumaczeniem katastrofy. Argumentował, że świadczy o tym m.in. liczba odłamków, ich rozmieszczenie, a także _ rozszczepienie kadłuba _.

_ - Brak zniszczeń na krawędzi przedniej skrzydła, miejsce jego urwania, zniszczenia wewnętrzne skrzydła, wyrwane nity oraz położenie brzozy w kierunku prostopadłym do lotu samolotu wskazują, że nie doszło do uderzenia maszyny w brzozę, ale, że to eksplozja może być przyczyną wyrwania skrzydła _ - dowodził prof. Wiesław Binienda, kierownik Wydziału Inżynierii Cywilnej na uniwersytecie w Akron w Ohio.

_ - Otwarcie ścian kadłuba na zewnątrz świadczy o wybuchu w jego wnętrzu. Gdyby nie było wybuchu, tylnia część kadłuba oraz prawe skrzydło powinny być w całości. Gdyby nie było wybuchu, większość pasażerów w tylniej i środkowej części samolotu powinna przeżyć _ - mówił Binienda.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/103/m95335.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zdjecia;ze;smolenska;sprawa;trafila;do;prokuratury,202,0,1182922.html) *Drastyczne zdjęcia ze Smoleńska w prokuraturze * Praska prokuratura zdecyduje, czy będzie śledztwo w tej sprawie. Głos zabrał także konstruktor dr Wacław Berczyński. _ - Zniszczenia nastąpiły w kadłubie, została odrzucona pod dużym ciśnieniem tylnia część samolotu, skrzydło zostało zniszczone w wyniku ogromnego ciśnienia wewnątrz skrzydła _ - mówił.

Macierewicz zapowiedział, że będzie wnioskował o to, by w projekcie budżetu na 2013 rok znalazły się środki na niezależne badania naukowe związane z katastrofą smoleńską. _ - Mamy dziesiątki referatów, zainicjowanych prac naukowych. Nie widzę powodu, dlaczego naukowcy nie mieliby otrzymać finansowania ze strony państwa. Wiem, że wielu z nich zwracało się do instytucji państwowych z prośbami o finansowanie. Były odrzucane. Mam nadzieję, że to się zmieni _ - podkreślił poseł PiS.

Naukowcy wygłosili we wtorek część referatów, które zostały przedstawione w poniedziałek podczas pierwszej konferencji smoleńskiej, która odbyła się drzwiami zamkniętymi (transmitowano ją jednak w internecie). Była ona poświęcona mechanizmowi zniszczenia, analizie lotu i okolicznościom katastrofy, jakiej uległ samolot Tu-154M 10 kwietnia 2010 roku.

Uczestniczyli w niej naukowcy pracujący na uczelniach technicznych. W komitecie doradczym konferencji znalazło się 100 akademików. Referaty wygłosili m.in. prof. Piotr Witakowski z Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. Jan Obrębski z Politechniki Warszawskiej, naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej oraz eksperci zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński to najwybitniejszy Polak? Wszyscy, którzy negują jego znaczącą rolę mówią nieprawdę, twierdzi prezes PiS.
Postawili pomnik. Katyń i Smoleńsk razem Nad napisem _ Prawda i Pamięć _ na cokole czterometrowego krzyża umieszczona została płaskorzeźba Piety Katyńskiej.
Prezes PiS jest prawie pewien. To był zamach - _ Mamy tutaj do czynienia ze współdziałaniem w tuszowaniu sprawy, w tym, żeby to śledztwo nie przebiegało tak, jak powinno przebiegać _ - uważa Jarosław Kaczyński.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz