Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kluzik-Rostkowska: nie wyobrażam sobie religii na maturze

2
Podziel się:

- Religia jest sferą ducha i wiary i absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby była przedmiotem maturalnym - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Kluzik-Rostkowska: nie wyobrażam sobie religii na maturze
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kandydatka na ministra edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska jest przeciwna wprowadzeniu religii do egzaminu maturalnego. Nie wolno mieszać nauki z wiarą - powiedziała dziś w TVN24.

_ Religia jest sferą ducha i wiary i absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby była przedmiotem maturalnym _ - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska. _ Jestem w stanie sobie wyobrazić (na maturze) przedmiot taki jak historia religii, religioznawstwo, bo to jest jakaś wiedza, ale jak ocenić kwestie wiary? To są bardzo indywidulane sprawy _ - podkreśliła w programie _ Kropka nad i _.

Jednocześnie zdaniem Kluzik-Rostkowskiej zajęcia z etyki w szkole powinny stać się _ bardziej realnym przedmiotem niż dotychczas _. _ Teoretycznie jest wybór pomiędzy religią a etyką, a często bywa tak, że etyki albo nie ma albo jest gdzieś spychana _ - zaznaczyła.

Odnosząc się do problemu edukacji seksualnej w szkołach, Kluzik-Rostkowska powiedział, że młodzi _ czerpią wiedzę o edukacji seksualnej z internetu w bardzo zwulgaryzowanej formie _. _ Byłoby, więc dobrze, żeby ta zwulgaryzowana wiedza została uzupełniona o coś, co jest po prostu kompletem informacji _ - uzasadniała.

Jej zdaniem dorosły człowiek, który wchodzi w życie, powinien być _ wyposażony w taką wiedzę, która pozwoliłaby mu nie popełniać błędów, które będą go wiele kosztowały _. Jak dodała, ma na myśli np. niechciane ciąże. _ To jest bardzo poważny problem. Dobra edukacja seksualna jest metodą, aby tych błędów nie popełniać _ - podkreśliła.

Nowa minister edukacji pytana była także o to, od kiedy w szkołach należy wprowadzić edukację seksualną. Kluzik-Rostkowska podkreśliła, że najpierw należy określić, kto miałby taką edukację prowadzić. _ Wcale nie jestem przekonana, że powinni to robić nauczyciele. Bywają czasami takie sytuacje, że do szkoły przychodzą osób z zewnątrz, które są kompetentne w tej dziedzinie i są lepiej przyjmowane przez młodzież _ - zaznaczyła.

Podkreśliła, że trzeba także _ uszanować te rodziny, które nie życzą sobie takiej edukacji _. _ Ja bym bardzo chciała się dowiedzieć, z pomocą badań, skąd dzisiaj młodzież czerpie wiedzę na temat seksualności _ - powiedziała.

Kluzik-Rostkowska powiedziała także, że chciałaby po swojej nominacji _ bardzo poważnie _ przyjrzeć się projektom, nad którymi pracuje MEN.

Dodała, że z nauczycielami, którzy w sobotę przyjadą na manifestacje do Warszawy, spotka się jeszcze obecna minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie zaprzysiężona na nowego ministra edukacji narodowej 27 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Tbrbe
rok temu
Była naprawdę spoko ministrem nie jak ci z pislandu
Gbrbeb
rok temu
Prawo to była minister gdyby ona teraz była matury były by normalne a nie nowe...