Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolejny udany przeszczep twarzy w Polsce

0
Podziel się:

26-letnia pacjentka, której w grudniu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, czuje się coraz lepiej i właśnie opuściła szpital.

Kolejny udany przeszczep twarzy w Polsce
(beerkoff/iStockphoto)

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej osobiście podziękowała zespołowi medycznemu, bliskim i rodzinie dawcy.

Był to drugi przeszczep twarzy w Polsce. Obydwie operacje przeprowadził zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Dziękował on Joannie za zaufanie i wiarę. Słowa podziękowania skierował też na ręce bliskich pacjentki, rodziny dawcy oraz całego zespołu, zaangażowanemu w leczenie.

_ - Joanna czuje się bardzo dobrze, coraz lepiej. Nie robimy żadnych planów, coś tam Asia mówiła, że chce wrócić na studia, może psychologię. To chyba impuls od pani psycholog, Asi chyba spodobało się pomaganie innym, ale na to wszystko musimy poczekać _ - powiedziała matka pacjentki. Panią Joannę czeka jeszcze długotrwała rehabilitacja.

Pacjentka od ponad 20 lat cierpi na nerwiakowłkniakowatość - łagodny nowotwór o podłożu genetycznym, który rozrastając się może jednak zagrażać życiu i jest uznawany za jedno z głównych wskazań do przeprowadzenia przeszczepu twarzy. Pani Joanna była trzecią osobą na świecie, która przeszła przeszczep twarzy z powodu tego schorzenia.

Wcześniej przeszła 35 operacji plastycznych w innych ośrodkach. W ostatnim czasie choroba jednak szybko postępowała. Na skutek powiększającej się narośli kobieta miała coraz większe problemy z jedzeniem i mówieniem. Gdyby nie operacja, w przyszłości nie mogłaby samodzielnie nawet oddychać. Dlatego celem lekarzy była nie tylko poprawa wyglądu pacjentki, ale przede wszystkim funkcjonalności.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)