Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Macierewicza. Kolejny argument podważający ekspertyzy

0
Podziel się:

Prof. Kowaleczko wytyka błędy w wyliczeniach zawartych w ekspertyzie Glenna Arthura Joergensena. Nie zdefiniował wielu wykorzystywanych parametrów.

Komisja Macierewicza. Kolejny argument podważający ekspertyzy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Obliczenia dotyczące przebiegu katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem opracowane przez eksperta zespołu Antoniego Macierewicza są nieprawidłowe - ocenia prof. Grzegorz Kowaleczko w opinii upublicznionej przez rządowy zespół Macieja Laska.

Prof. Kowaleczko wytyka błędy w wyliczeniach zawartych w ekspertyzie Glenna Arthura Joergensena. Ekspertyza kwestionowała ustalenia Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, że odcięcie części skrzydła samolotu przez brzozę doprowadziło do obrócenia samolotu kołami w górę.

Profesor wylicza, że w swoich obliczeniach Joergensen m.in. nie zdefiniował wielu wykorzystywanych parametrów, błędnie określił geometrię skrzydła Tupolewa i popełnił zasadnicze błędy przy wyliczeniu momentów przechylających i odchylających samolot po uderzeniu w brzozę i odcięciu części skrzydła.

Prof. Kowaleczko to były pracownik Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej, prorektor ds. naukowych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i członek Rady Naukowej Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych i jeden z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie mechaniki lotu - podaje działający przy kancelarii premiera i kierowany przez Laska zespół do wyjaśniania opinii publicznej przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Profesor zaznaczył, że swoje uwagi przesłał autorowi ekspertyzy, ale w trakcie ośmiotygodniowej korespondencji nie uzyskał odpowiedzi na żadne ze swoich pytań.

Według Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych uderzenie w dużą brzozę doprowadziło do oderwania ok. sześciu metrów lewego skrzydła wraz z lotką. Po uderzeniu samolot zaczął w sposób niekontrolowany przechylać się w lewo, w efekcie odwracając się kołami do góry.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m19926.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zespol;macierewicza;przedstawi;najnowsze;ustalenia,28,0,1402140.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Macierewicz odkrył "istotny materiał"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/250/m20474.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zespol;antoniego;macierewicz;prokuratura;przeslucha;czlonkow;komisji;millera,230,0,1391078.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Macierewicz: koniec festiwalu udawań
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m257636.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zespol;laska;dzialaja;wybiorczo;i;probuja;manipulowac,244,0,1384948.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Lasek: działają wybiórczo i manipulują
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m275909.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwrot;wraku;tu-154m;nie;moze;byc;warunkowany;oczekiwaniami;rosji,44,0,1445676.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Premier ostro o zwrocie wraku TU-154M
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)