Notowania

kongres lewicy
17.04.2013 21:45

"Kongres lewicy przełamie dominację neoliberalizmu"

Kongres Programowy Lewicy przełamie dotychczasową dominację w Polsce doktryny neoliberalnej - głosi środowa uchwała Zarządu Krajowego SLD.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kongres Programowy Lewicy przełamie dotychczasową dominację w Polsce doktryny neoliberalnej - głosi środowa uchwała Zarządu Krajowego SLD. Zarząd uznał też Europę Plus za konkurencję dla Sojuszu w wyborach do PE i zapewnił, że partia jest gotowa do rywalizacji.

Zarząd Sojuszu podkreślił, że kongres lewicy jest otwarty _ dla wszystkich, którzy podzielają wartości społeczno-gospodarcze i światopoglądowe lewicy _, a zamknięty _ dla tych sił i polityków, którzy żyrują neoliberalne reformy obecnego rządu _.

Według sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego druga część powyższego zdania dotyczy Ruchu Palikota, a dokładniej - lidera tej formacji. _ Od wielu miesięcy mówimy, że Janusz Palikot stoi po stronie liberałów i jego miejsce jest tam, gdzie poglądy głoszone przez Miltona Friedmana, a SLD jest partią lewicową, więc na pewno nie ma miejsca dla Janusza Palikota na kongresie lewicy _ - powiedział.

Jak argumentował, Palikot udowodnił _ choćby w przypadku płacy minimalnej czy głosowania nad wiekiem emerytalnym, że stoi po stronie PO i jej reform, a nie po stronie ludzi, którzy zdecydowanie się sprzeciwiali takim działaniom _.

Uchwała zarządu ws. organizowanego w czerwcu przez Sojusz Kongresu Programowego Lewicy stwierdza, że _ kongres przedstawi wspólną koncepcję wyjścia Polski z kryzysu gospodarczego i dalszego rozwoju naszego kraju. _Wydarzenie to będzie przełamaniem dominującej dotychczas doktryny neoliberalizmu" - czytamy.

Zarząd uważa, że kongres będzie jednym z najważniejszych wydarzeń na scenie politycznej w tym roku; spotkają się na nim różne nurty polskiej lewicy.

Jak zaznaczono w uchwale, Rada Polityczno-Programowa SLD przygotowuje na tę okazję specjalny Raport o Polsce.

Zarząd wyraził też zadowolenie, że zaproszenie na kongres przyjęli trzej byli prezydenci. _ Stanowi to o wysokiej randze tego wydarzenia, a także jest docenieniem roli, jaką polska lewica odegrała w historii naszego kraju _ - napisano. W ub. tygodniu politycy SLD zaprosili na kongres b. prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego oraz gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Zapowiedziano, że w trakcie kongresu odbędą się panele dyskusyjne na temat sytuacji socjalno-bytowej społeczeństwa, światowego kryzysu gospodarczego, praw i wolności obywatelskich, sytuacji polskiej kultury, lewicy, innowacyjności i nowych technologii. W ramach kongresu mają się także odbyć imprezy towarzyszące, takie jak wystawy oraz prezentacje dorobku środowisk i organizacji lewicy społecznej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/25/m206361.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kongres;lewicy;lech;walesa;odpowiedzial;na;zaproszenie;sld,157,0,1283997.html) *Lech Wałęsa odpowiedział na zaproszenie SLD * Były prezydent Lech Wałęsa zadeklarował, że weźmie udział w Kongresie Lewicy Programowej, który odbędzie się w czerwcu w Warszawie. W przyjętej przez zarząd SLD uchwale jest także mowa o obchodach Święta Pracy 1 maja i o tym, że w tym roku - wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych - SLD będzie manifestować pod hasłem: Tak godnej pracy! Nie wyzyskowi!. _ 1 Maja będzie demonstracją siły socjaldemokracji i związków zawodowych przed Kongresem Programowym. Rozpoczynamy jednocześnie obchody 10. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Za rok 1 maja 2014 podsumujemy dotychczasowy okres członkostwa _ - napisano.

Zarząd przyjął też w środę stanowisko wobec Europy Plus współtworzonej przez Kwaśniewskiego, szefa RP Janusza Palikota oraz europosła Marka Siwca. _ Sojusz Lewicy Demokratycznej, w nawiązaniu do Uchwały Rady Krajowej SLD z dn. 23.03.2013 r., traktuje tworzącą się inicjatywę polityczną Europa Plus, jako konkurencyjną wobec siebie listę wyborczą w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku. SLD jest gotowy do tej rywalizacji, tak jak ze wszystkimi innymi projektami politycznymi _ - napisano w stanowisku zarządu.

Gawkowski, pytany o stanowisko Zarządu, powiedział: _ Nie przyłączymy się do Europy Plus, nie zamierzaliśmy się nigdy przyłączyć, bo Europa Plus to jest dziś bezprogramowa, w żaden sposób niepoukładana organizacja. To grupa ludzi, która zebrała się i chce startować do europarlamentu, wskazując, że to jest główny ich cel - wyeksportować kilka osób do europarlamentu _.

Zarząd podkreślił, że Sojusz wielokrotnie potwierdzał swą pozycję na scenie politycznej wobec tworzonych konkurencyjnych projektów centrolewicowych (Socjaldemokracja Polska, Partia Demokratyczna demokraci.pl, Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica). Zaznaczył też, że - zgodnie ze statutem SLD - członek Sojuszu nie może działać na rzecz konkurencyjnej listy wyborczej. _ Takie sytuacje spotkają się z odpowiednią reakcją właściwych organów statutowych partii _ - zapowiedział zarząd Sojuszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące słowa polityka PiS o Lewicy Adam Hofman wróży Platformie Obywatelskiej los Unii Wolności.
Ciąg dalszy sporu o Palikota. Rozłam w lewicy? Na Kongresie Lewicy powinien być Janusz Palikot - powiedział Aleksander Kwaśniewski.
Zamieszanie na lewicy. Co z Kongresem? Powód to zaproszenie na tę imprezę gen. Wojciecha Jaruzelskiego. - _ Miejsce Jaruzelskiego jest na ławie oskarżonych i tylko w sądzie możemy się z nim spotykać _- oświadczył rzecznik Dudy.
Tagi: kongres lewicy, sld, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz