Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kongres Żydów nie chce bojkotu Polski

0
Podziel się:

Światowy Kongres Żydowski odciął się od stanowiska swego radcy generalnego Menachema Rosensafta.

Kongres Żydów nie chce bojkotu Polski
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Światowy Kongres Żydowski odciął się od stanowiska swego radcy generalnego Menachema Rosensafta, który wzywał społeczność żydowską do bojkotu Polski do czasu uchwalenia w naszym kraju ustawy ws. restytucji mienia żydowskiego.

_ - Polskie media na podstawie artykułu Menachema Rosensafta sugerują, że Światowy Kongres Żydowski opowiada się za ekonomicznym bojkotem Polski. Chociaż pan Rosensaft jest radcą generalnym Światowego Kongresu Żydowskiego, jego oświadczenia w tej kwestii były całkowicie osobiste, a nie składane w imieniu WJC. W żadnym momencie WJC nie proponował takiego bojkotu Polski, nie rozważaliśmy ani nie dyskutowaliśmy żadnych takich środków _ - podkreślił sekretarz generalny WJC Michael Schneider w oświadczeniu zamieszczonym w portalu internetowym tej organizacji.

Sekretarz generalny WJC przypomniał stanowisko prezesa tej organizacji Ronalda S. Laudera, który 13 marca wyraził rozczarowanie i żal z powodu wstrzymania procesu restytucji mienia w Polsce, w tym należącego do ocalonych z holokaustu i ich spadkobierców.

_ - Polityką Światowego Kongresu Żydowskiego pozostaje uzyskanie restytucji zajętej lub znacjonalizowanej własności prywatnej lub wypłaty adekwatnego odszkodowania wywłaszczonym ofiarom holokaustu i ich spadkobiercom, zarówno w Polsce, jak i gdzie indziej. Będziemy nadal współpracować z wybranymi przedstawicielami Rzeczypospolitej Polskiej i kontynuować inicjatywy dyplomatyczne w tej sprawie, ale - wbrew sugestiom - nie opowiadamy się za bojkotem _ - zaakcentował Schneider.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało 10 marca, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest przygotowany, ale ze względu na globalny kryzys finansowy oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy _ w obecnej sytuacji ekonomicznej projekt ustawy nie może być przeprowadzony _. Według resortu ustawa powodowałaby _ skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł _. Sprawa dotyczy dawnych właścicieli, którzy utracili swoje nieruchomości w efekcie nacjonalizacji z lat 1944-62. Prace nad projektem trwały od 2008 r.

Pytany o tę kwestię premier Donald Tusk zapewniał, że w sprzyjającym okresie rząd przekaże projekt ustawy do Sejmu. - _ I biorę odpowiedzialność za decyzję o zatrzymaniu na razie procesu, a więc nie kierujemy do parlamentu tej ustawy, bo w dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie, w Polsce proponowanie dodatkowego wydatku idącego w dziesiątki miliardów złotych byłoby uczciwe wobec roszczących i bardzo nieuczciwe wobec wszystkich pozostałych polskich obywateli _ - powiedział premier.

_ - Każdy człowiek ma prawo mówić, co chce _ - tak stanowisko Rosensafta skomentował w Władysław Bartoszewski. _ - Mnie proszę nie pytać, ja nie jestem ani Żydem, ani członkiem tego Kongresu, jest mi on moralnie obojętny _ - dodał pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego.

kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)