Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys euro. Tusk chce szybkich decyzji

0
Podziel się:

Premier Polski przyznał, że ma niewiele narzędzi, które mogą pomóc krajom ze strefy euro.

Kryzys euro. Tusk chce szybkich decyzji
(kprm.gov.pl)

_ - Polska i Czechy trzymają kciuki za przywódców krajów strefy euro, aby w sprawie kryzysu w eurolandzie potrafili czy zechcieli podejmować decyzje szybciej _ - powiedział dzisiaj premier Donald Tusk po spotkaniu w Pradze z szefem czeskiego rządu Petrem Neczasem.

Premierzy byli pytani, czy rozmawiali na temat współpracy polskiej prezydencji z czeskim przewodnictwem w Grupie Wyszehradzkiej w sprawie kryzysu w strefie euro.

Tusk zwrócił uwagę, że Praga i Warszawa to stolice spoza strefy euro. Jak powiedział, w opinii niektórych państw należących do niej, eurogrupa powinna we własnym gronie szukać dróg wyjścia z kryzysu.

_ - Nie zamierzamy się narzucać w związku z tym z jakimiś receptami. Recepty i czeskie, i polskie nieźle działają i w Czechach, i w Polsce, ale oczywiście eurogrupa ma też swoje specyficzne problemy i dlatego trzeba dobrze znać proporcje, trzeba dobrze znać własne możliwości _ - powiedział premier.

Jego zdaniem przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, jak i w Radzie UE _ nie ma zbyt wielu narzędzi, aby wpływać na rozstrzygnięcia dotyczące kryzysu finansów publicznych w niektórych krajach Unii _.

Podkreślił jednak, że niektóre decyzje, jakie będą zapadały w obrębie eurogrupy, będą miały bezpośredni wpływ także na inne państwa UE, spoza strefy euro. Zdaniem Tuska _ oczywiście w takich przypadkach wpływ na podejmowanie decyzji muszą mieć także państwa spoza strefy euro _.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;nie;bedzie;nowelizacji;ustawy;budzetowej,213,0,873685.html) Tusk: Nie będzie nowelizacji ustawy budżetowej - Nasza, jeśli mogę tak powiedzieć, wspólna rada pod adresem grupy euro, to takie życzenie czy oczekiwanie, aby decyzje zapadały w szybszym tempie i żeby miały bardziej jednorodny charakter _ - powiedział szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że kilka pomysłów zostało już publicznie przedstawionych. _ - Między innymi polski minister finansów kilkanaście dni temu opisał pewien wachlarz działań, które mogłyby ułatwić wyjście z kryzysu finansowego, w jakim znalazły się kraje południa Europy _ - powiedział Tusk.

_ - Będziemy trzymali kciuki za przywódców eurogrupy, aby potrafili czy zechcieli podejmować te decyzje szybciej _ - dodał. Premier Czech Petr Neczas podkreślił, że zarówno Polska, jak i Czechy mają _ wielki, żywotny interes _, jeśli chodzi o stabilizację strefy euro.- _ Zarówno polski, jak i czeski rząd, należą do rządów, które forsują zasadę odpowiedzialności budżetowej, tzn. obniżania deficytu finansów publicznych, ograniczania zadłużenia _ - powiedział Neczas.

Dodał, że Polska i Czechy różnią się co do szczegółowych rozwiązań, m.in. w kwestii zastosowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej w ramach pomocy dla Grecji. _ Są to raczej niuanse techniczne _ - zaznaczył. Zdaniem Neczasa, generalnie poglądy Polski i Czech w kwestii stabilizacji strefy euro _ są identyczne _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t117141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;zaatakowal;merkel;chodzi;o;euro,147,0,767379.html) Tusk zaatakował Merkel? Chodzi o euro Polski premier skrytykował propozycje Niemiec i Francji w sprawie integracji eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t129092.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gomulka;frank;po;cztery;zlote;i;klopoty;przez;trzy;lata,64,0,872256.html) Gomułka: Frank po cztery złote i kłopoty przez trzy lata Więcej demonstracji w Atenach, to większe szanse na deficyt poniżej 3 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)