Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
długi polaków
07.03.2013 18:28

Lokatorzy odpracowali zadłużenie czynszowe

101 zadłużonych mieszkańców lokali komunalnych w Toruniu odpracowało do tej pory ponad 140 tys. zł długów. Rok temu miasto uruchomiło program odpracowywania zaległości przez prace porządkowe i remontowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wawok/REPORTER)

101 zadłużonych mieszkańców lokali komunalnych w Toruniu odpracowało do tej pory ponad 140 tys. zł długów. Rok temu miasto uruchomiło program odpracowywania zaległości przez prace porządkowe i remontowe.

W styczniu 2012 r. w życie weszła uchwała Rady Miasta Torunia, która umożliwiła uruchomienie projektu odpracowywania zaległości. Jak poinformował prezydent miasta Michał Zaleski, dotychczas z programu skorzystało 101 osób, które odpracowały swoje zadłużenie w sumie na ponad 140 tys. zł.

_ - To jednak nie koniec programu i nadal mogą z niego skorzystać wszystkie osoby pełnoletnie, które mieszkają w zadłużonym mieszkaniu i odpowiadają za powstanie zaległości. Kwota zadłużenia nie powinna przekraczać 15 tys. złotych. Jednak w przypadku, gdy zaległości są wyższe, decyzję o możliwości przystąpienia do programu podejmuje dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który administruje komunalnymi lokalami _ - zaznaczył Zaleski.

Za każdą przepracowaną godzinę wykonanych prac na konto dłużnika zapisywane jest 6,50 zł brutto, natomiast za prace remontowe 7,00 zł brutto. Jak podkreślają urzędnicy, tak _ zarobione _ pieniądze - z punktu widzenia prawa - nie są traktowane jak normalne wynagrodzenie za pracę i nie trzeba odliczać od nich podatku dochodowego.

Rekordzistka odpracowała w Toruniu blisko 10 tys. zł zadłużenia._ - Projekt cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób trwale bezrobotnych, w wieku 45 lat plus. Nasze przedsięwzięcie ma też wymiar społeczny i jest formą aktywizacji zawodowej, przeciwdziałającej wykluczeniu społecznemu _ - podkreślił dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu Roman Bicki.

Wszystkie osoby zainteresowane odpracowaniem mogą zgłaszać się do miejskich Biur Obsługi Mieszkańców, gdzie indywidualnie ustalony zostanie zakres, termin oraz godziny, w których wykonywana będzie praca. Na podstawie dokonanych ustaleń dłużnik zawrze odpowiednią umowę z ZGM. W chwili startu programu mieszkańcy ponad 3,2 tys. gminnych lokali w Toruniu byli zadłużeni na ponad 16 mln zł. Rekordzista jest winien ponad 130 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Gdy oddajemy obcej osobie klucz do swojego mieszkania, zawsze podejmujemy ryzyko. Co zrobić, by było jak najmniejsze?
Podnieśli im czynsz o 100 proc. Składają pisma Po 100-procentowej podwyżce czynszu w mieszkaniach komunalnych w Olsztynie, lokatorzy składają wnioski o jego obniżenie.
Wynajem mieszkania. Uwaga na podatki Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w zakresie najmu, mogą rozliczać się z fiskusem na dwa sposoby.
Tagi: długi polaków, długi, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz