Notowania

nike
07.10.2012 09:16

Nagrody Nike 2012. Zobacz nominowanych

Dwa reportaże, dwie biografie, tom esejów, tom poezji i opowiadania są wśród finalistów tegorocznej nagrody Nike.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nike mat.pras.)

Dwa reportaże, dwie biografie, tom esejów, tom poezji i opowiadania są wśród finalistów tegorocznej nagrody Nike. Dziś wieczorem dowiemy się do kogo powędruje statuetka dłuta Kazimierza Zemły oraz 100 tysięcy złotych.

Wśród siedmiu tegorocznych finalistów znajdują się _ Imię i znamię _ Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, _ Książka twarzy _ Marka Bieńczyka, _ Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego _ Krystyny Czerni, _ Miłosz. Biografia _ Andrzeja Franaszka, _ Miedzianka. Historia znikania _ Filipa Springera, _ Dom żółwia. Zanzibar _ Małgorzaty Szejnert oraz _ Włoskie szpilki _ Magdaleny Tulli.

Juliusz Kurkiewicz, sekretarz nagrody zwraca uwagę na fakt, że zadaniem Nike jest promocja różnych gatunków pisarstwa. Dodaje, że o nagrodę mogą ubiegać się zarówno powieści, biografie, eseje, jak i poezja. Różnorodność nominacji, zdaniem sekretarza nagrody, jak co roku będzie problemem dla jury.

Juliusz Kurkiewicz zauważa, że w tegorocznych nominacjach jury widać wzrost znaczenia biografii. Po raz pierwszy w historii nagrody w finałowej siódemce są aż dwie biografie.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. W tym roku przyznawana jest po raz 16. Laureat wyłaniany jest w trzech etapach. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Konkurs dotyczy wyłącznie żyjących autorów. W konkursie nie biorą udziału opracowania oraz prace zbiorowe.

Czytaj więcej w Money.pl
Za dwa dni przyznają słynną nagrodę literacką Do finału nagrody, spośród książek nominowanych, dotarły: powieść, tom esejów, tom wierszy, dwie książki reporterskie i dwie biografie.
Od 15 lat nie może odejść na emeryturę Jakub Nagrodzki oprócz nagrody pieniężnej (7000 euro) wygrał także wyjazd do Londynu na London International Young Science Forum (LIYSF).
100 tys. dolarów za głowę autora filmu Mieszkający w Kalifornii domniemany autor filmu opuścił ostatnio swój dom i przebywa w nieznanym miejscu.
Tagi: nike, kraj, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz