Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Narada w BBN ws. ataków na siły ISAF w Afganistanie

0
Podziel się:

Podczas narady w BBN omówiono także stopień przygotowań do wycofania polskiego kontyngentu.

Narada w BBN ws. ataków na siły ISAF w Afganistanie
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)
bEKJrGAB

Ataki afgańskich policjantów i żołnierzy na siły ISAF oraz ich konsekwencje dla polskiej i sojuszniczej strategii w Afganistanie do i po 2014 roku - to temat narady, do której doszło w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Jak poinformowało BBN, w naradzie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej (w tym Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Operacyjnego) oraz służb specjalnych.

Podczas dyskusji omówiono kwestię wzrostu liczby ataków typu _ green on blue _ (przedstawicieli Afgańskich Sił Bezpieczeństwa na żołnierzy i pracowników ISAF) oraz wpływu tego zjawiska na sytuację polityczno-wojskową w Afganistanie, jak również stopień przygotowania planów operacji, która rozpocznie się w tym kraju po zakończeniu obecnej misji NATO w 2014 roku.

bEKJrGAD

BBN podkreśla, że niepokoi wzrost skali tzw. ataków wewnętrznych na wojska ISAF. _ Komplikuje to warunki polityczne i operacyjne w Afganistanie. Jednakże przyjęta strategia wycofania sił ISAF w 2014 r., a tym samym także Polskiego Kontyngentu Wojskowego, nie jest zagrożona. Zarówno w szeregach Afgańskich Sił Bezpieczeństwa, jak i w ramach sił międzynarodowych podjęto szereg działań, które mają przeciwdziałać eskalacji tego typu ataków _ - czytamy w komunikacie BBN.

Biuro przypomina, że w strukturach NATO i w poszczególnych państwach uczestniczących w ISAF trwa proces opracowywania założeń przyszłej misji, która rozpocznie się w Afganistanie po 2014 roku.

_ - Zgodnie z ustaleniami przyjętymi na szczycie NATO w Chicago, obejmować będzie ona działania z obszaru szkolenia, doradztwa i wsparcia. Sojusz nie będzie natomiast prowadził operacji typowo bojowych. Podobnie jak inne kraje, Polska podejmie decyzję o charakterze i skali przyszłego zaangażowania w Afganistanie po uzyskaniu informacji o warunkach realizacji misji +post-ISAF+. Powinno to nastąpić najwcześniej na wiosnę 2013 r. _ - podkreśla BBN.

Podczas narady w BBN omówiono także stopień przygotowań do wycofania polskiego kontyngentu. Ten proces rozpocznie się wraz z przejęciem realizacji zadań w Afganistanie przez XII zmianę kontyngentu i potrwa w sumie ok. dwa lata.

bEKJrGAJ
Czytaj więcej w Money.pl
Zamach na siedzibę NATO. Wśród ofiar dzieci Zamachowiec-samobójca wysadził się w powietrze w pobliżu siedziby NATO w Kabulu; zginęło co najmniej sześć osób, a pięć zostało rannych.
Rakiety uszkodziły samolot ważnego generała Dwa pociski rakietowe uszkodziły samolot, z którego korzystał przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA.
Za tymi zabójstwami stoi komendant policji To już trzeci w tym tygodniu atak na żołnierzy koalicji dokonany przez członków afgańskich sił.
bEKJrGBe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)