Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nocna pomoc medyczna - koniec rejonizacji

0
Podziel się:

NFZ zapowiada uruchomione dodatkowych placówek działających w godzinach nocnych.

Nocna pomoc medyczna - koniec rejonizacji
(AlexRaths/iStockphoto)

Zmieniają się zasady dotyczące udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. NFZ zapewnia, że pacjenci zyskają możliwość korzystania z porad medycznych w dodatkowych placówkach. Jednak w niektórych województwach zmniejszono liczbę takich przychodni.

Zlikwidowany zostaje obowiązek rejonizacji, pacjenci będą mogli wybierać lecznicę, w której chcą skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Jak informuje NFZ, uruchomione mają zostać dodatkowe punkty przyjmowania chorych w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych.

Fundusz chce, by zmiany spowodowały zmniejszenie odległości od miejsca zamieszkania pacjenta do lecznicy, w której otrzyma poradę lekarską. Zapewnia, że kontraktów nie podpisano tylko z tymi placówkami, w których standardy udzielanych świadczeń nie były zadowalające, a pacjenci nie otrzymywali niezbędnej pomocy.

W woj. zachodniopomorskim liczba punktów nocnej pomocy medycznej zmniejszyła się z 106 do 25. W stolicy regionu, Szczecinie, będą cztery - wcześniej było ich 10 - poinformowała rzeczniczka Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Małgorzata Koszur. Jak dodała, w całym województwie w nocy dyżurować będą 43 zespoły lekarsko-pielęgniarskie. Według jej danych do punktów nocnej opieki medycznej w regionie zgłasza się średnio na dobę niecałe 1900 osób. Wcześniej było to 18 pacjentów na dyżur. Po zmianach jeden lekarz powinien przyjąć podczas dyżuru ok. 40 pacjentów.

Koszur podkreśliła, że w wielu przypadkach z nocnej opieki medycznej korzystali pacjenci, którzy powinni zgłosić się do lekarza pracującego w dni powszednie miedzy godz. 8 a 18.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t91619.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nfz;tnie;kontrakty;dentystow;dogadaja;sie,140,0,749452.html) NFZ tnie kontrakty dentystów. Dogadają się?
Także w województwie śląskim zmniejszyła się liczba miejsc świadczących nocną i świąteczną opiekę lekarską - z 76 do 52. Nie zmieniła się natomiast suma pieniędzy przeznaczona na te świadczenia.

W Pomorskiem liczba punktów udzielających nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o jedną trzecią. Rzecznik prasowy oddziału NFZ w Gdańsku Mariusz Szymański poinformował, że od 1 marca usługi świadczone będą w 33 punktach (dotychczas było ich 55). Jeden punkt przypada teraz na 30 tys. mieszkańców. W Gdańsku pomoc będzie udzielana w 5 punktach, w Gdyni - w dwóch, a w Sopocie - w jednym.

Tłumacząc zmniejszenie liczby przychodni rzecznik powiedział, że "Fundusz chce, by ilość przeszła w jakość". Zapewnił, że w Pomorskiem w każdym punkcie udzielającym nocnej i świątecznej opieki medycznej dyżurować będzie co najmniej dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki, co oznacza, że każdy punkt będzie świadczył też pomoc wyjazdową. Przypomniał, że przy wyborze punktu pacjenta nie obowiązuje rejonizacja.

Natomiast w Wielkopolsce liczba punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej zmniejszyła się o dwa - z 46 dotychczas do 44. W województwach świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim liczba zespołów zapewniających nocną opiekę zdrowotną się nie zmieniła.

Liczba ośrodków zwiększy się natomiast we Wrocławiu. Do tej pory było ich 29, a od marca będzie 33 - poinformowała rzeczniczka tamtejszego oddziału NFZ Joanna Mierzwińska. Także w Warszawie będą dodatkowe placówki, m.in. w dzielnicach: Praga Południe, Włochy, Ursus, Mokotów, Rembertów, Wesoła - ogólna liczba lecznic pozostanie jednak bez zmian - powiedziała rzeczniczka mazowieckiego NFZ Wanda Pawłowicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejki;do;lekarzy;sie;skroca;ministerstwo;w;to;wierzy,206,0,728014.html) Kolejki do lekarzy się skrócą? Ministerstwo w to wierzy
Na Podkarpaciu działać będzie 26 ośrodków udzielających nocnej i świątecznej opieki medycznej. Są to zarówno placówki publiczne, m.in. pogotowia i szpitale, jak i niepubliczne. Jak poinformował rzecznik NFZ w Rzeszowie Marek Jakubowicz, dotychczas świadczeniodawcy nie zapewniali kompleksowej opieki, a jedynie cząstkową, dlatego też trudno jest porównać obecną liczbę punktów udzielających tego typu pomocy medycznej z ubiegłym rokiem.

W woj. łódzkim działać będzie 35 punktów sprawujących nocną i świąteczną opiekę medyczną - sześć w samej Łodzi, gdzie do dyspozycji pacjentów będzie w sumie 29 zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki, którzy w razie potrzeby mają udzielać pomocy nie tylko w ambulatorium, ale także w domu chorego.

W woj. lubelskim opiekę w nocy i święta będą pełnić 24 placówki, a w nich 52 zespoły medyczne złożone z lekarza i pielęgniarki. W regionie kujawsko-pomorskim dotychczas podpisano umowy z 25 placówkami udzielającymi pomocy w dni świąteczne i nocą. Do rozstrzygnięcia pozostały jednak konkursy w czterech powiatach: chełmińskim, mogileńskim, radziejowskim i tucholskim.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grypa;usmiercila;juz;w;tym;roku;32;osoby,230,0,764390.html) Grypa uśmierciła już w tym roku 32 osoby W ostatnich dniach stycznia wzrosła ponad dwukrotnie liczba zachorowań - podaje PZH.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t111604.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pacjenci;leczeni;cybernetycznym;nozem,43,0,762155.html) Pacjenci leczeni cybernetycznym nożem Takich urządzeń, jakie mamy w Polsce, na całym świecie jest tylko nieco ponad 200.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t129584.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;nie;chce;placic;za;leczenie;za;granica,224,0,757216.html) Kopacz nie chce płacić za leczenie za granicą Polska odwołać się od zapisów dyrektywy UE o zwrocie kosztów za leczenie w innych krajach.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)