Notowania

opóźnienia na kolei
15.12.2010 16:49

Opóźnienia pociągów w całej Polsce

Lokalne spóźniają się kilkanaście minut, a dalekobieżne - nawet kilkadziesiąt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(P - A - S/CC/Flickr)

*Od kilkunastu minut do nawet kilku godzin opóźnienia mają pociągi przyjeżdżające na dworce w całym kraju. Pasażerowie skarżą się na zimno i bałagan na dworcach, wynikający z wprowadzenia w niedzielę nowego rozkładu jazdy.*

Międzynarodowy pociąg _ Jan Kiepura _ z Amsterdamu do Warszawy Wschodniej spóźnił się o ponad dwie godziny. Pociągi krajowe przyjeżdżające na warszawski Dworzec Centralny mają do 50 minut opóźnienia. Na dworcu trwa remont, hala główna jest przedzielona na pół ogromną płachtą. Po remoncie w budynku ma być wygodna poczekalnia i punkty gastronomiczne, jednak na razie ich nie ma.

Przy wejściu na perony umieszczone są ekrany z informacjami o opóźnieniach. W specjalnych gablotach, na ścianach i dyktach odgradzających remontowaną część dworca wywieszono nowe rozkłady, obowiązujące od niedzieli 12 grudnia. Pasażerowie zatrzymują się przed nimi i spisują godziny odjazdów i przyjazdów.

Kilkunastominutowe opóźnienia ma duża część pociągów odjeżdżających z Katowic. Wiele pociągów odjeżdżało z innych peronów niż te wskazane w rozkładzie jazdy. Powodem były zarówno utrudnienia związane z wprowadzeniem nowego rozkładu, jak i zmiany wynikające z trwającej od kilku tygodni przebudowy katowickiego dworca.

Na głównej tablicy z rozkładem jazdy w hali tymczasowego dworca, w kilku przypadkach pasażerów odsyłano na wyłączony z ruchu z powodu remontu peron pierwszy lub na nieistniejący peron piąty, który ma być uruchomiony dopiero w przyszłości.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t92239.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;rozklad;jazdy;pociagow;-;lepszy;dla;pasazerow,122,0,733562.html) Nowy rozkład jazdy pociągów - lepszy dla pasażerów?
Powtarzały się podawane przez megafony komunikaty odsyłające pasażerów na inne perony niż te, z których miały odjechać pociągi. _ Za utrudnienia podróżnych przepraszamy _ - kończył się każdy z takich komunikatów.

W holu można spotkać ubranych w pomarańczowe, odblaskowe kamizelki pracowników spółki PKP Intercity, informujących pasażerów o pociągach tego przewoźnika.

Kolejki podróżnych, którzy nie dowierzają zawieszonym tradycyjnym informatorom, ustawiają się przed trzema punktami informacyjnymi na dworcu w Poznaniu. Pociąg TLK z Katowic do Gdyni, który według wywieszonego na dworcu rozkładu jazdy miał wyjechać z Poznania o 11:34, wyjechał o godzinie 11:15.

- _ To skandal, kompletnie nie można tu nikomu wierzyć _ - powiedziała pasażerka, która mimo że przyszła na 10 minut przed planowym odjazdem pociągu, spóźniała się na niego 9 minut.

Zła godzina odjazdu umieszczona jest na wiszącym na ścianie dworca plakacie. Na podobnych obwieszczeniach w punktach informacji kolejowej godzina odjazdu jest poprawiona ręcznie.

- _ Najlepiej zapytać w informacji lub sprawdzić rozkład jazdy w internecie. Tam mają najbardziej aktualne dane _ - powiedziała pracownica punktu informacyjnego PKP Intercity na poznańskim dworcu głównym.

Z trzech składów przyjeżdżających około południa na stację Łódź Fabryczna tylko jeden - z Warszawy Wschodniej - był o czasie. Pociąg z Koluszek spóźnił się dziesięć minut, a z Krakowa prawie pół godziny.

Podróżni na łódzkich dworcach Łódź Kaliska i Łódź Fabryczna nie mają za to problemów z uzyskaniem informacji o kursowaniu pociągów. Nowe rozkłady jazdy są wywieszone w ogólnodostępnych miejscach. Na dworcu Łódź-Fabryczna uruchomiono też dodatkowy punkt informacyjny. Dla pasażerów przygotowano też wydruki z rozkładami jazdy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t96164.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/400;awarii;pociagow;w;ciagu;jednego;dnia,97,0,733281.html) 400 awarii pociągów w ciągu jednego dnia
Zastępca dyrektora ds. technicznych Zakładu Polskich Linii Kolejowych w Gdyni Leszek Lewiński poinformował, że w województwie pomorskim _ udaje się utrzymać ruch pociągów i przejezdność wszystkich torów i linii kolejowych _. Przyznał, że w przypadku pociągów lokalnych opóźnienia wynoszą około 5-10 minut; pociągi dalekobieżne przyjeżdżające z południa kraju mogą mieć większe opóźnienia. Lewiński zauważył, że w pociągach jest znacznie więcej pasażerów niż zwykle.

Także z trójmiejskiej SKM korzysta znacznie więcej osób. Dyspozytor Szybkiej Kolei Miejskiej poinformował, że pociągi kursują zgodnie z rozkładem jazdy, chociaż niektórym kursom zdarzają się niewielkie opóźnienia.

Jak powiedział rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Krzysztof Łańcucki, kolejarze liczą się z dalszymi opadami śniegu; w całym kraju zmobilizowano ekipy odśnieżające i ciężki sprzęt.

Rzeczniczka PKP Intercity Małgorzata Sitkowska poinformowała, że od niedzieli do wtorku przewoźnik uruchomił ponad tysiąc pociągów, a odwołał 3. Rzeczniczka przyznała, że ze względu na warunki pogodowe podróż może trwać dłużej niż w rozkładzie, ale zapewniła, że "podróżujący pociągami PKP Intercity dotrą do miejsca przeznaczenia".

Poinformowała, że pasażerowie mogą uzyskać informacje o bieżącej sytuacji w ruchu pociągów w ogólnopolskiej infolinii kolejowej pod numerem 19 757 lub 42 20 55 007, na stronie internetowej przewoźnika.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t123868.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/opoznione;pociagi;60;minut;a;nawet;wiecej,148,0,727444.html) Opóźnione pociągi: 60 minut, a nawet więcej Największy problem jest ze śniegiem, który zasypuje rozjazdy i je blokuje
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t92239.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;domaga;sie;debaty;o;chaosie;na;kolei,250,0,736506.html) SLD domaga się debaty o chaosie na kolei Sojusz chce, by posłowie wysłuchali jej jeszcze na tym posiedzeniu Izby.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t89611.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chaos;na;kolei;najwiekszy;przewoznik;jezdzi;na;gebe,204,0,733900.html) Chaos na kolei. Największy przewoźnik jeździ "na gębę" Od wczoraj obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy pociągów.
Tagi: opóźnienia na kolei, kolej, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz