Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja nie chce upadłości kolei

0
Podziel się:

Rządowe pomysły zostały negatywnie zaopiniowane przez komisje infrastruktury i skarbu.

Opozycja nie chce upadłości kolei
(derived_/CC/Flickr)

Sejm skierował dziś do dalszych prac w połączonych komisjach infrastruktury oraz skarbu rządowe projekty ustaw, które umożliwiają spółkom kolejowym - PKP Intercity, PKP Cargo i Przewozom Regionalnym - ogłoszenie upadłości.

Rządowe pomysły zostały wczoraj negatywnie zaopiniowane przez połączone sejmowe komisje infrastruktury i skarbu, które wnioskowały o odrzucenie projektu ustaw.

W środowym głosowaniu wzięło udział 429 posłów; za odrzuceniem projektu opowiedziało się 196 parlamentarzystów, przeciw było 231, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z obowiązującym prawem, kolejowe spółki przewozowe, które powstały na mocy ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, czyli PKP Intercity, PKP Cargo i Przewozy Regionalne, nie mogą ogłosić upadłości.

Ten stan rzeczy mają zmienić rządowe projekty nowelizacji ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, Prawa upadłościowego i naprawczego oraz ustawy o transporcie kolejowym.

Kierując projekty do Sejmu rząd argumentował, że uwzględniają one unijne wytyczne dotyczące pomocy państwa na rzecz przedsiębiorstw kolejowych z 2008 roku. Według Brukseli obowiązujące obecnie w Polsce przepisy przyznają przedsiębiorstwom kolejowym nieograniczone gwarancje państwowe.

Podczas wtorkowej debaty na posiedzeniu plenarnym posłowie przedstawiający stanowiska klubów PiS, SLD i PJN wykazywali, że uchwalenie tych zmian utrudniłoby i tak niełatwą sytuację spółek kolejowych i tylko pogłębiłoby bałagan panujący na polskiej kolei od wprowadzenia w połowie grudnia nowego rocznego rozkładu jazdy pociągów. Posłowie PO i PSL tłumaczyli zaś, że uniemożliwienie upadłości spółkom kolejowym jest traktowane w UE jako niedozwolona pomoc publiczna, więc projekty są warte rozpatrzenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/209/t127953.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dzis;glosowanie;nad;przyszloscia;grabarczyka,6,0,748038.html) Dziś głosowanie nad przyszłością Grabarczyka Minister przyznaje: _ Kolej zawiodła i ja także nie spełniłem oczekiwań jako jej nadzorujący _. Wszystko wskazuje na to, że Grabarczyk jednak zostanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;swoi;na;pkp;przede;wszystkim;durnie,186,0,747962.html) Zwoliński: Swoi na PKP przede wszystkim, durnie! Prawo kolejowe mówi wyraźnie - Nie wychylać się. Na PKP niewiele się zmieni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t127947.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gigantyczne;straty;kolei;przez;rok;ponad;730;mln;zl,85,0,747605.html) Gigantyczne straty kolei. Przez rok ponad 730 mln zł Mimo miliardowych dotacji z budżetu, większość spółek PKP wciąż notuje straty. W Sejmie już jest ustawa, która może sprawić, że pociągi przestaną kursować.
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)