Notowania

Przejdź na
polska kultura
25.03.2013 09:06

Ossolineum dostało 200 tys. zł od ministra kultury

200 tys. zł przeznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na wydanie kilku wznowień, m.in. dzieł Adama Mickiewicza i Marii Dąbrowskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*200 tys. zł przeznaczył minister kultury Bogdan Zdrojewski dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich na wydanie kilku wznowień, m.in. dzieł Adama Mickiewicza i Marii Dąbrowskiej. Zdrojewski objął też serię wydawniczą _ Biblioteka Narodowa _ stałym patronatem. *

_ - Współfinansowanie wydań pięciu tytułów oraz objęcie stałym patronatem serii "Biblioteka Narodowa" - to kolejne wsparcie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Przekazane wcześniej środki pozwoliły na wykupienie od Wydawnictwa znaku oraz praw do posługiwania się tytułem serii _ - poinformował rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Babczyński zapowiedział, że jeszcze w tym roku Ossolineum planuje wydać kilka pozycji, co ma pozwolić na zachowanie ciągłości wydawniczej serii. Chodzi o wznowienia: _ Dziadów drezdeńskich _ i _ Dziadów kowieńsko-wileńskich _ Adama Mickiewicza w opracowaniu Janusza Skuczyńskiego, _ Nocy i dni _ Marii Dąbrowskiej w opracowaniu Ewy Głębickiej, _ Tristana i Izoldy _ w przekładzie i opracowaniu Joanny Goreckiej-Kality oraz wydanie _ Wyboru poezji _Czesława Miłosza w wyborze i opracowaniu Zdzisława Łapińskiego (tytuł ukaże się po raz pierwszy w serii).

Minister kultury Bogdan Zdrojewski przeznaczył na ten cel 200 tys. zł. Objął też stały patronat nad serią. W lipcu ubiegłego roku okazało się, że Wydawnictwo Ossolineum, najstarsza polska oficyna działająca nieprzerwanie od 1817 roku, zostało postawione w stan likwidacji. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział wówczas, że wykupi prawa do znaku towarowego oficyny. Zapewnił wtedy również, że MKiDN przejmie zasoby wydawnictwa i prawa autorskie do jego zbiorów.

W 2012 r. resort przeznaczył środki na wykupienie praw do znaku towarowego Ossolineum i serii _ Biblioteka Narodowa _ (łączna dotacja podmiotowa wyniosła 17,3 mln zł). Na 2013 r. zaplanowano bezpłatne udostępnienie w internecie większości dzieł polskich zgromadzonych w serii _ Biblioteka Narodowa _.

Zdrojewski zlecił też w ubiegłym roku kontrolę w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich - miała ona związek z sytuacją finansową tej instytucji i interwencją resortu ws. ochrony nazwy i znaku towarowego Wydawnictwa Ossolineum. Stwierdzono pewne uchybienia, ale nie tak znaczące, aby działalność zakładu ocenić negatywnie.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich powstał w 1817 r. we Lwowie. Celem było stworzenie instytucji gromadzącej publikacje i rękopisy związane z historią Polski oraz prowadzenie działalności wydawniczej. W 1947 r. oficyna podjęła działalność we Wrocławiu.

Czytaj więcej w Money.pl
Dotacje z UE dla polskiej kultury wynoszą już 2 miliardy złotych W ramach programu na lata 2007-2013 do realizacji skierowano 64 projekty, a do tej pory w całej Polsce oddano do użytku 21 nowych lub wyremontowanych obiektów.
Zdrojewski krytykuje artystów. Za co? -_ Ja również oczekuję od środowiska pomocy, np. w pozyskaniu opinii publicznej _- mówi minister kultury Bogdan Zdrojewski o strajku polskich artystów.
Protest 2 tys. polskich gwiazd. Minister przeciw Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego nie zgadza się z przedstawicielami środowisk twórczych.
Tagi: polska kultura, bogdan zdrojewski, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz