Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ostaszków: Upamiętnią zamordowanych przez NKWD

0
Podziel się:

Z Warszawy wyruszyła delegacja rodzin zamordowanych oraz m.in. minister spraw wew. Jacek Cichocki i komendant główny policji Marek Działoszyński.

Ostaszków: Upamiętnią zamordowanych przez NKWD
(Agata Pilarska-Jakubczak/EastNews)

W Ostaszkowie rozpoczną się dziś uroczystości upamiętniające polskich policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Z Warszawy wyruszyła delegacja rodzin zamordowanych oraz między innymi minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i komendant główny policji nadinspektor Marek Działoszyński.

Komendant Działoszyński podkreślał, że jest to niezwykle ważna i symboliczna podróż dla policjantów. W ten sposób policjanci - mówił nadinspektor - , kształtują swoje przywiązanie do munduru i do tradycji i pamięci o ludziach, którzy oddali najwyższą wartość za to, że byli policjantami i Polakami.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczną się po południu w kościele katolickim w Twerze (dawny Kalinin). Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji zamordowanych funkcjonariuszy. Następnie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą na budynku Instytutu Medycznego w Twerze, gdzie mieściła się siedziba NKWD, w której w 1940 roku zamordowano polskich funkcjonariuszy.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa doktor Andrzej Kunert tłumaczył, że polscy funkcjonariusze zostali zgładzeni na rozkaz Stalina tylko za to, że byli Polakami. Ta zbrodnia wpisywała się - przypominał naukowiec - w plan eksterminacji najgroźniejszych z punktu widzenia okupantów warstw społecznych, czyli właśnie oficerów, policjantów czy urzędników państwowych.

Po zakończeniu uroczystości w Twerze, polska delegacja uda się do kompleksu klasztornego Niło-Stołbieńskiego Monastyru w Ostaszkowie. Tam odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Kaplicy pod wezwaniem Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Monastyr w Ostaszkowie to miejsce gdzie w latach 1939 - 1940 mieścił się obóz dla polskich jeńców wojennych. Łącznie przebywało tam ponad 15 tysięcy obywateli polskich, w tym około 7 tysięcy policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza. Większość z nich w 1940 roku została wywieziona do Tweru, tam zamordowana i pochowana w Miednoje.

Z kolei 3 września w poniedziałek rodziny ofiar oraz delegacja polskich władz państwowych udadzą się do Miednoje na Polski Cmentarz Wojenny. Tam odbędą się uroczystości upamiętniające rosyjskie i polskie ofiary NKWD.

Uroczystości te odbędą się w 12 rocznicę otwarcia cmentarza w Miednoje, który powstał w miejscu gdzie w 1991 roku odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych wiosną 1940 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak upamiętnią zbrodnię sprzed 72 lat Wystawami, wykładami i spotkaniami, lekcjami w szkołach, projekcjami filmów, akcjami ulotkowymi czy marszem pamięci delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w całym kraju upamiętnią rocznicę zbrodni katyńskiej.
To będzie jedyne takie muzeum w Polsce W Gdańsku powstanie Muzeum II Wojny Światowej. Placówka ma zostać otwarta w 2015 roku.
Uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej Uroczystości rozpoczęto niemal półgodzinną inscenizacją historyczną _ Zaczęło się w Gdańsku - Honor Żołnierza _.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)