Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pezydent odsłonił w Mauthausen tablicę pamięci Henryka Sławika

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił wczoraj na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen tablicę poświęconą pamięci Henryka Sławika.

Pezydent odsłonił w Mauthausen tablicę pamięci Henryka Sławika
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski odsłonił wczoraj na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Mauthausen-Gusen tablicę poświęconą pamięci Henryka Sławika.

To prezes Obywatelskiego Komitetu ds. Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech, który zginął w Mauthausen. W uroczystościach 68. rocznicy wyzwolenia obozu w Mauthausen-Gusen wziął udział wnuk Henryka Sławika oraz ci, którzy przeżyli obóz. Towarzyszyli im członkowie rodzin.

Henryk Sławik był związany ze Śląskiem. Brał udział w trzech powstaniach śląskich i akcji plebiscytowej. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na Węgry. Tam, we współpracy z delegatem węgierskiego rządu Józefem Antallem wystawiał uchodźcom dokumenty, które wielu z nich uratowały życie. W ten sposób ocalił prawie 30 tysięcy polskich uchodźców, w tym około 5 tysięcy Żydów. Po wkroczeniu Niemców na Węgry w 1944 roku został aresztowany. W śledztwie całą odpowiedzialność wziął na siebie, nie przyznając się do znajomości z Antallem.

W 1990 roku izraelski instytut Yad Vashem pośmiertnie uhonorował Sławika tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W lutym 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przyznał mu Order Orła Białego.

Mauthausen-Gusen to jeden z najcięższych obozów hitlerowskich III Rzeszy. Funkcjonował od sierpnia 1938 roku, do wyzwolenia przez wojska amerykańskie w 1945. Przeszło przez niego 335 tysięcy więźniów. Według różnych szacunków, zmarło od 71 do 122 tysięcy osób. Dziś została tam otwarta stała ekspozycja.

W uroczystościach na terenie obozu Mauthausen-Gusen uczestniczyli także: prezydent Austrii Heinz Fischer, Węgier Janos Ader, przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin, minister sprawiedliwości Izraela Cipi Livni.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski odwiedził "przedsionek piekła" Nieludzki los zgotowany przez system nazistowski stał się udziałem wielu narodów Europy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Oburzający wpis Millera. "To nie przystoi" _ Ironia niestety nie przystoi tym, którzy stali po stronie osób trzymających ujadające psy i tym, którzy stali po stronie strzelających do robotników _.
O godzinie 17 w całym kraju zawyją syreny Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, miało trwać 2-3 dni. Zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk.
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)