Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pięć nowych polskich miast od 1 stycznia

0
Podziel się:

Minister SWiA Jerzy Miller wnioskował o nadanie im praw miejskich.

Pięć nowych polskich miast od 1 stycznia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W Polsce od Nowego Roku będzie 908 miast. Na mocy rozporządzenia wydanego w lipcu przez Radę Ministrów prawa miejskie uzyska Wolbórz, Nowe Brzesko, Pruchnik, Czyżew i Gościno.

Rząd podjął decyzję w tej sprawie na podstawie opinii ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera, który rozpatrywał wnioski o nadanie statusu miasta tym miejscowościom.

Prawa miejskie otrzyma Wolbórz w powiecie piotrkowskim (woj. łódzkie), Nowe Brzesko w powiecie proszowickim (woj. małopolskie), Pruchnik w powiecie jarosławskim (woj. podkarpackie), Czyżew w powiecie wysokomazowieckim (woj. podlaskie) i Gościno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie).

Tylko Gościno po raz pierwszy uzyskuje prawa miejskie, pozostałe miejscowości w przeszłości status miasta już posiadały. Utraciły go po powstaniu styczniowym (Wolbórz, Czyżew), w wyniku ukazu carskiego ze względu na słabe wyniki ekonomiczne i małą liczbę mieszkańców (Nowe Brzesko) i reformy administracyjnej w 1934 roku (Pruchnik).

W przypadku Czyżewa, od 1 stycznia 2011 roku zmieni się także nazwa miejscowości. Obecnie brzmi ona Czyżew-Osada. Zmiana zostanie wprowadzona rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z grudnia br. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw obiektów fizjograficznych.

Nadanie praw miejskich jest przeprowadzane w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. W przepisach nie są ściśle określone warunki uzyskania statusu miasta. O prawa miejskie mogą starać się miejscowości, które mają zwartą zabudowę przestrzenną i odpowiednią infrastrukturę techniczną - kanalizację, oczyszczalnię ścieków, wodociągi, placówki oświatowe i kulturalne.

Miejscowości te powinny liczyć powyżej 2 tys. mieszkańców, zatrudnionych w większości poza rolnictwem.

Aby miejscowość mogła stać się miastem, rada gminy powinna przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców. Potem do 31 marca musi złożyć za pośrednictwem wojewody wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Następnie minister występuje z rekomendacją do Rady Ministrów, która rozpatruje wszystkie wnioski najpóźniej do 31 lipca i wydaje rozporządzenie.

Zmiany formalne związane z uzyskanie statusu miasta nie są znaczne. Wójt miejscowości stanie się burmistrzem, a rada gminy przekształci się w radę miasta. Nie ma przepisów określających konieczność podniesienia podatków czy opłat lokalnych. Ich wysokość będzie określać rada miasta. Nadanie statusu miasta danej miejscowości nie pociąga za sobą obowiązku wymiany dokumentów przez mieszkańców.

Uzyskanie praw miejskich podnosi prestiż miejscowości oraz ma istotny wpływ na jej rozwój, przyciągając inwestorów i turystów. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce przybyło 25 miast.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t83206.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/od;1;stycznia;szesc;nowych;polskich;miast,153,0,572057.html) Od 1 stycznia sześć nowych polskich miast Od jutra liczba miast w Polsce wzrośnie do 903.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;ma;program;zaprzepasci;inwestycje,89,0,742745.html) Rząd ma program. Zaprzepaści inwestycje? Prezydenci miast ostrzegają Tuska: Program, który ma wspierać, wystraszy inwestorów.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)